1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анемија кај бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од mama.23, 30 јануари 2013.

  1. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    ајде мамички малку да споделиме мислења на оваа тема...од моето пребарување гледам дека мислења на оваа тема нема ако грешам поправете ме...ние го имаме овој проблем со слабокрвност и на 10 месеца крвта ни е 10 по што матичната ми рече дека е анемичен...дали некој од вас имал вакво искуство и што се сте им давале на вашите мали за подобрување на крвната слика секако покрај сирупот...
     
  2. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    еве и ние да се пофалиме пред 3 дена направивме анализа на крвта и се е супер со тоа што крвта ни е 11,6...ми падна камен од срце :D сеуште ќе продолжиме со терапија ама барем гледам напредок
     
  3. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ние бевме со 9.6 па почнавме со Ферум лек и по еден месец се качи на 10. Продолжуваме со терапија уште 3 месеци.
     
  4. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    и ние го пиеме ферумот заедно со вит ц и се воспостави дека е добра терапија иако некои викаат дека не е ефикасен па препорачуваат други сирупи на приватно...
     
  5. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    да и ние во комбинација со Ц витамин. И кај нас добро излезе, за само три недели(зошто правев пауза, понекогаш не и давав) се покачи.
     
  6. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    meu а како стите со леукоцитите зошто мене матичната ми кажа дека се покачувале од слаба крв?
     
  7. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    син ми е роден пред време и пошто многу бргу напредуваше самиот организам нема доволно време да создава бели и црвени крвни зрнца и така крвта ослабнува кај нас падна на 7 и си примивме 300 мл крв а имавме 3500 килограми
     
  8. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    eva11 извини ама како примавте крв толку мало бебе? не ви дадоа сируп?
     
  9. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Се друго ни е одлично, леукоцитети знам дека се покачуваат доколку има некој процес во организмот.
    Кај нас фала Боже е добро, а проверуваме крв пред секоја вакцина.

    Тоа е премногу слаба крв за да се остави само на сируп. Претпоставувам дека после трансфузијата е продолжено со терапија со сируп.
     
  10. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    еве па кај нас имавме слаба крв и покачени леукоцити се регулираше крвта и се намалија леукоцитите
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  11. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    kaj moevo bebce hemoblobinot e 9 a trombocitite pokaceni na 618, ni dadoa legofer sirupce i kapki vit c vo upatstvoto pisuva deka ne se zemaat so mleko i dva casa pred jadenje, sto e nevozmozno kaj sinko 1 h da nema jadeno vristi i odma saka da cica eve sega pred malku piese sirupce i vednas potoa cice, da ne mu naskodi nesto ????
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    ne samo so mleko tuku so se sto sodrzi kalcium,vo vasiot slucaj toa e sega za sega mlekoto.Nema da mu nasteti no se izbegnuva taa kombinacija za da moze zelezoto da se apsorbira vo organizamot.Zatoa i vitarmin c vi dale zatoa sto on pomaga da se vrze zelezoto so krvta,vo sprotivno efektot bi bil mn mal ili skoro nikakov :)
     
  13. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207

    Ti blagodaram za odgovorot no nikoj ne mi odgovara na prasanjeto za trombocitite ;( kolku e seriozno da se tolku pokaceni za 6 mesecno bebce
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    emilija mozebi e virus ili dehidratacija vo prasanje no za toa treba da ti objasni lekar.Ako vasiot neznae ili nesaka pobaraj dr mislenje.Gledam deka problemot te zagrizuva.Ili pojdi vo pon vo dr labaratorija i nanovo proverite.Nekoi bebinja uste od raganje imaat pokaceni trombociti,no zosto e toa taka ne bi mozela povekje da ti kazam zosto stvarno neznam
     
  15. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Те молам кажи ми како го даваш Ферум лекот сирупот, по колку мл, колку пати на ден?
     
  16. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Nie bidejki sme pred termin rodeni,pedijatrata sto e za predvreme rodenite deca mi kaza dva meseca da i davam fero(za zelezo) vo edna godina,pa pauza i pak narednata godina dva meseca i se taka do kaj 6/7godina.
     
  17. sjk

    sjk Нов член

    Се зачлени на:
    31 декември 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    mamicki kazete mi kako da go podobrime hemoglobinot? 4 meseci kako pieme kapki maltofer zaedno so vit c pre mesec dena hemoglobinot ni bese 114 denes pravevme krvna slika i so da vidam hemoglobinot padnal, ke puknam veke od nervoza
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    А што јадете?
     
  19. sjk

    sjk Нов член

    Се зачлени на:
    31 декември 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    imame 7 ipol meseci i jademe kasicki ovosni zelencukovi i vecerni ama kolicinski mnogu malku jade a voda caj sok nesaka ni da proba se pluka i se doime
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Давај пред се листест зеленчук:спанак,брокула,блитва.Телешко сигурно исто јадете.За цвекло би рекла мали сте иако е корисно зс крвта мн.Ако е здраво бебе со имунитет немаш простор за паника :)