1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анемија кај бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од mama.23, 30 јануари 2013.

  1. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    20.725
    Докторката му даде Малтофер капкида пие 2×10, и вит Ц ми пишала 2×7 на Биоекстра. На упатството на вит Ц пишува за дњца од 1-4 год да се даваат 7 капки на ден? Можно е докторката да згрешила нешто или има и некој друг што ги давал така на дете
    ( моето е 2 год,2 мес)? @duffi можеби ти знаеш?
    И може ли да ги давам еднаш на ден по 20 капки,да не ги давам двапати по 10,не знам моето цицалче ќе посака да цица,па ми е потешко да ги давам двапати?:rofl:
     
  2. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.503
    Допаѓања:
    144.204
    Може да ги даваш и вака. Не е грешка. И Вит Ц давај со нив, само еднаш, 14 капки. Не е многу.
     
    На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cakicka

    Cakicka Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    50
    Nie sme 3 meseci
    Ni prepisaa maltofer,na taa vozrast po kolku kapki davate?
    Na nas ni kazaa 5,pa sakav da vidam dali e ok
    Dali sekogas so zelezoto davate vitamin C?
    Nas ne ni prepisaa
     
  4. Babymama2020

    Babymama2020 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Ние пиеме по 6 капки по препорака на педијатар, почнавме на 2,5 месеци сеха е 3,5 месеци и уште истата доза е.Вит ц ми рече за сега не.
     
    На Cakicka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Cakicka

    Cakicka Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    50
    Pedijatarot ne mi posoci kolku vreme da gi davam
    Pravevte na odredeno vreme kontrolna krvna slika ili neprekinato gi davate mesec?
     
  6. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Малтофер капките се даваат, односно дозата се одредува спрема тежината на детето и зависи за каква анемија станува збор. Доколку не давате доволно т.е давате помалку отколку што е потребно нема да постигнете никаков резултат, во упатството ви е убаво опишано спрема каков вид на анемија како да дозирате. Доколку не сте сигурни за дозирањето најдобро е вашиот педијатар да ја одреди дозата според крвната слика на детето. Нај минимална доза за дете од 0-12 месеци е 6 капки, помалку од 6 не. Крвна слика препорачливо на еден месец за да знаете дали има подобрување и кога ке го постигнете нормалното ниво на хемоглобин да ги прекинете. Капките смеат да се пијат најмногу 6 месеци, доколку за тие 6 месеци не дадат резултат потребно е да се даде друга терапија. Се даваат секој ден освен кога детето е болно и прима антибиотици и слично. Витамин Ц може а и не мора.
     
    На Jordanovska-K, hello-kitty.90, Babymama2020 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Cakicka

    Cakicka Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    50
    Vi blagodaram na ubavoto objasnuvanje.
     
    На AngIv му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Babymama2020

    Babymama2020 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Немаме уште направено овсс бедела ни е полн месец од кога ги давам, па за да се види точната состојба на хг педијатарот ми рече да направам пауза 4-5 денови па потоа крвна слика, бидејќи вака немало точно да покажи рез.
     
    На Cakicka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cakicka

    Cakicka Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    50
    Ke izvinete,uste ova prasanje
    Koga gi davate,pred jadenje ili...
    Jas pred cicanje
     
  10. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    На колку време цица вашето дете?
     
  11. Cakicka

    Cakicka Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    50
    Na saat sme periodov
     
  12. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Тогаш давај ги половина час по завршувањето со цицање, за да има половина час пак простор до следното цицање. Не ги давај 5 минути пред да цица или одма по цицањето. За да имат ефект капките не се препорачува да се дават во комбинација со млеко. Обично ги дават кај деца што веке имат започнато со оброци.

    Повекето деца на таа возраст се анемични ама кај нас докторите научени се така што одма се преминува на терапија,наместо да се почека детето да почне да внесува храна и со исхраната понатаму ке се среди анемијата, а доколку и тогаш не се среди, е тогаш се почнува со терапија.
    Колку ви е хемоглобинот?
     
    На dromka, eta, MilaSs12 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Cakicka

    Cakicka Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    50
    Da,i jas zatoa prasav,znam deka zelezoto so mleko ne odi.
    Od utre taka ke davam
    Hemoglobinot e 102
     
    На Leksikon му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Боже мили, каков хемоглобин се очекува кај енос родено дете што е само на доење, плус хемоглобинот кај вашето дете спрема возраста ви е нормален. Иако е на најниското ниво од тоа што спага во НОРМАЛЕН ХЕМОГЛОБИН сепак не е испод границите на нормалата. Употребувајте вакви работи само кога мора, а не само за тоа што секое дете морало да има хемоглобин над 120. Оваа само кај нас во Мк го има. Во странство крв не зимаат на мали деца освен ако нема сериозна потреба за тоа. Капки од рагање,разни витамини од рагање, проверка на крв секој месец, проверка на крв пред вакцина, температура покачило одма на лекар и крвна слика, одма антибиотици, ама како ке делат пари матичните со лабароториите. Не си ги тровете децата уште од мали со хемији, оставете ги сами да стекнат имунитет и да бидат по отпорни. IMG_20210325_012354.png
     
    На Cakicka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Cakicka

    Cakicka Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    50
    Ubavo kazano,nasite majki porano ne znaele za krvna slika kaj bebe a sega bockanja,traumi skoro sekoj mesec.
    Kaj nas pedijatarot uste od raganje ni dade dijagnoza GRANICNA ANEMICNOST,so toa sto ne dade nikakva terapija tuku preku mene,preku majcinoto mleko sto vnesuvav produkti so zelezo da ja podobreme krvnata slika.
    No bidejki Dr ni otide na bolovanje i moravme kaj druga,taa ni prepisa terapija. A sekako nie roditelite od strav mora se da prifatime.
     
    На Branko33 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Babymama2020

    Babymama2020 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Ние сме со Ад, ги додавам во млекото.
     
    На Cakicka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Anushce

    Anushce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво ние сме 2 месеци и денес бевме на контрола што ни се покажа 98 хемоглпбин дали е загрижувачки за бебе од 2 месеци матичната ми даде терапија сируп РЕФЕРИУМ со капки витамин ц
    Секој совет ми е добро дојден
    Иначе цицаме и плус дохрана примаме
    Имајте убав ден
     
  18. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Да не се повторувам.
     
    На Cakicka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Anushce

    Anushce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Fala vi mnogu
    Go delam so vas mislenjeto ❤️
     
    На Cakicka и AngIv им се допаѓа ова.
  20. merina.93

    merina.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    322
    Како ги давате препаратите за железо, на гладно после јадење? Син ми е 7 месеци со доење и 1 оброк, ама не го јаде цел после 1 саат пак цица, како да ги давам? Заборавив да прашам на прегледот, и користел ли некој пикофер да сподели искуство