1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анемија кај бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од mama.23, 30 јануари 2013.

  1. merina.93

    merina.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    322
    @Jana06
    Понекогаш може хемоглобинот да е добар а железото ниско, кај син ми хемоглобим 125,железо 6, а треба над 10 да е и пиеме капки
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Кај сите бебиња после 6 ти месец опаѓа железото и хемоглобинот.Тоа е физиолошка и природна анемија која се јавува бидејки се трошат резервите кои бебето ги складирало за време на бременоста.Имајте трпение малце не туку посегнувајте одма со вештачка хемија.Затоа се воведува просо,месо,кајсија,спанаќ во првите месеци на дохрана па постепено ке билдате крвна слика.
     
    На AngIv му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Па и јас затоа се мислев железо да проверам ама утре сме на контрола, па ќе прашам и ќе проверам крвна слика. Од вена му земаа на твоето? И дали имаше причина или контрола правевте?
     
  4. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Во ред е ама сигурно нема да оставиш на случајност со железо 6. Ете членката кажува дека има еден оброк кој не го јаде цел, што значи може и нема воведено намирници кои содржат повеќе железо.
     
  5. merina.93

    merina.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    322
    Отидов на контрола и докторката го примети дека ја занишува главата на моменти, не ја држи стабилно и рече мора да испитаме б12 со фолна и излезе и тоа ниско пиеме и б12... Инаку да немаме се воведено, беше само на доење 6 месеци и е нејадач голем
    Од вена во систина
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    @Jana06 не зборев за мајката погоре туку општо.Цела тема е тоа.Анемија та анемија.Слабокрвност е едно,анемија е веке болест на крвта.Неможе сите бебиња во Мкд да се анемични.Повеќе ми личи на правење профит и некој нов тренд кај педијатрите.Анемично бебе е летаргично,млитаво,поспано,бледо.

    Јас сум бремена па Петровска не дава да пијам витамини иако немам сјајна крвна слика.Ми рече да не се трујам со хемија туку да удрам на природна исхрана колку можам повеќе.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Cakicka

    Cakicka Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    50
    Jas bi sovetuvala barem poslednite 2 meseci od bremenost da se pie nesto za zelezo. Barem od moe iskustvo
    So prvoto dete piev vo bremenosta edni ampuli Fe a so vtoroto doktorkite mi rekoa nema potreba i sega imame problem. Jas mislam deka od toa e problemot isto i pedijatarot mi rece.
    Taka da moj sovet e da si zemete nesto,sekako vnimavajte i so ishranata.
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Не може бебето да има проблем со крвната слика (анемија), ако ти не си пиела железо во бременоста. Дали детето ќе биде анемично или не, зависи од други фактори. Многу мајки пиеле витамини и железо во бременост, па пак бебињата имаат физиолошка анемија. Тоа е сосема нормална фаза и се надминува до крајот на првата година, година и пол. Еве јас не пиев витамини во бременост, повраќав од нив, па децава фала Богу немаат проблем.
     
    На Cakicka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Мајки колку е минимална граница на хемоглобин кај бебиња?
     
  10. Balerina90

    Balerina90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Дали од малтофер капките може столицата да биде потемна?
     
  11. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Мене матичниот ми препиша Сидерал и Пико Ц за ќерка ми,но јас не и дадов почнав маџун во овошните каши наутро или кога сум на работа и давам поручек,3-4 пати јаде телешко недело и за еден месец хемоглобинот 120 :angel:
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Да. Се додека ги пие столицата ке е темна.
     
  13. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Денес правевме крвна слика на син ми 18 месеци од прсте. И се разочарав хемоглобинот 94. Кога имаше 8 месеци исто му беше низок ама ајде бебе е да зајде убаво се реков ќе се качи. Но ете ништо , а се јаде здраво, и жолчка, и телешки супи, и овошни каши со аронија и просо. Едино спанаќ подзаборава да купа. Што ќе му зготвам јаде.
    Дали мислите дека од прсте не е точен резултатот ?
    На внука ми исто од прсте и беше слабо,но проверија венски и беше супер.
     
  14. Meci¹²

    Meci¹² Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    95
    Пол:
    Женски
    Мајќи ме интересира дали кога се прима крв после тоа може пак да ослаби крвта?
     
  15. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Малото многу анемично ми дадоа Сидерал ама мислам му прави тегоба на меше. Дали за 1недела да проверам дали се крева железото или треба подолго?
     
  16. Balerina90

    Balerina90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Подолго треба. Нас ни рекоа минимум 3 дози да испие па да испитаме. Јас после 2 шишиња проверив, немаше многу подобрување па сега пие малтофер.
     
  17. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    од каде ги зема малтофер?
     
  18. Balerina90

    Balerina90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Пријателка ми ги даде
     
  19. Lady12345

    Lady12345 Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2021
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво малата ми е скоро 8месеци пред еден месец хемоглобинот и беше 92 и ни дадоа сируп легофер(не го прифакаше го повракаше и го давав во кашичките овошни да не го осеќа) и појачавме во исхраната веќе 3недели воведов телешко,жолчка,леќа,цвекло во кашичка по малку,но еве денес по еден месец хемоглобинот и е 86 дали е можно да се намалува,размислувам да земам малтофер капки читам позитивни искуства.
    Како вие го покачивте вие хемоглобинот?
     
  20. babydust

    babydust Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2017
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.696
    Пол:
    Женски
    Со малтофер,многу е ефикасен.Исто на 8 месеци ќерка ми имаше 96хгб.Со малтофер за еден месец се среди.Внимавај кога ќе го даваш сирупот( или било кој сируп за железо) 2 часа пред и после сирупот да не внесува млечни производи.И паралелно со сирупот се зема вит Ц.Јас не давав цит Ц.,оти мојата си јаде многу овошје и пак се среди.
     
    На Lady12345 му/ѝ се допаѓа ова.