1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анемија кај бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од mama.23, 30 јануари 2013.

  1. Lady12345

    Lady12345 Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2021
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Ги порачав малтофер се надевам ке има подобрување со него,да внимавам да не цица саат до саат ипол после сирупот,и витамин ц давам но треба пред капки да давам Ц вит или било кој ден од денот,сега рече матичниот да направам нова крвна слика за недела дена во друга лабараторија пошто и со исхрана и со сируп да се намали за месец дена,но незнам дали да почекам ако ги почнам капките малтофер покасно да правам крвна слика
     
  2. babydust

    babydust Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2017
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.696
    Пол:
    Женски
    За вит.Ц не знам да ти кажам,не сум се интресирала.А за другово,слушај си го матичниот.Може навистина не е точен резултатот.Една недела не ти прави разлика.
     
  3. Lady12345

    Lady12345 Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2021
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки вие што сте на доење и ги имате користено Малтофер капките за хемоглобинот,како ги давате читам кажваат 2 часа пред и по капките да нема млечен оброк но ние сне скоро 8месеци и сне на Доење и кашички ама по малку кога јади кашичка кога не сака цела,кога ке стани да и дадам капки и во меѓувреме немлечна кашичка ама ако неки да јади кашичка нема да издржи два сати до следен подој,како правевте вие,може барем саат по капките да има подој или ке нема ефект?
     
  4. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    На ад е мојата, ама гледам барем еден саат пред и после капките да нема млеко
     
  5. marija99992

    marija99992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    182
    Пол:
    Женски
    Моето бебенце е 3 месеци и бидејќи јас сум анемична и нејзе и беше паднат хемоглобинот и пиеше легофер мислам де вика сирупот го качивме хрмоглобинот, го пиеше скоро 1 месец ама ни се јавија страшни грчеви и се мислам дека се од него.. и матичната така вика. Еве и јас пијам хеферол капсули за мене и ств не сакам да и го давам сирупот па има ли шанси како на природна база да и помогнам? Матичната вика да сум појачала исхрана.. што да јадам? :(
     
  6. Servet90

    Servet90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2018
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Jas ne bev anemicna ama ne jadev posle porogajot radi sto me fati depresija zaradi izgledot na teloto a doev i se uste dojam jas jadev samo ovosje i zelencuk nisto drugo i piev mnogu voda piev i boza mozebi staromodno ama korisno mi bese barem mene ova e moeto iskustvo
     
    На marija99992 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Babymama2020

    Babymama2020 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Исто бев анемична и јас, потоа и бебето, па од 2ипол месеци почнав со капки Малтофер кај неа немаше проблем со грчеви од нив, единстврно се смени бојата на столицата.
     
    На marija99992 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Стефанија12

    Стефанија12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2016
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки моето дете е 1.5 година и хемоглобинот му е 96 прово земавме ферум лек кога го испи пак направивме крвна слика пак беше исто сега пие малтофер капки со витамин ц но не сака ништо да јаде дајте некој совет како да почне да јаде... Многу сум загрижена по 2-3 саати се молиме да јадеме и играчки и цртани ништо не ни помага.. Благодарам мнгоу
     
  9. kikica14

    kikica14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    668
    Пол:
    Женски
    Дали капките Малтофер може да се даваат со сокче? Со син ми мака мачам додека му ги давам :|
     
  10. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Најдобро е во лажичка со витамин Ц, ама ако не го пие така може и со сок малку
     
    На kikica14 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. babydust

    babydust Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2017
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.696
    Пол:
    Женски
    Да може и со храна и со малку сокче,само да бидеш сигурна дека ќе ја испие целата количина
     
    На kikica14 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kikica14

    kikica14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    668
    Пол:
    Женски
    Фала ви девојки, ќе продолжам да давам со сокче, за недела-две ќе правиме пак крвна слика, па ќе видам дали ќе има резултат од давањето капки со сок
     
  13. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Мене педијатарот ми кажа да не го давам со храна оти за 2м користење не беше мрднал хгб.
     
  14. Daniwl

    Daniwl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Машки
    Zdravo majki 6 meseci sme bevme mn nastinati pomina seto toa sega hgb e 110 ni prepisa kapki mislenje vase ve molam
     
  15. Bonnie Top

    Bonnie Top Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    569
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    110 не е толку лош хгб, можеби ради превенција ви дале. Тоа е долна граница.
    Ние со 98 пиевме капки и релативно брзо се среди.
    Штож ви ги дале испијте една доза, направете контрола па ќе видиш како се движи.
     
  16. bubabuba

    bubabuba Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2021
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    268
    Пол:
    Женски
    Здраво, 4 месеци сме, на доење сме, хемоглобин 96, искуства за оваа возраст сте давале ли капки, правевме кс поради примање вакцина
     
  17. Daniwl

    Daniwl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Машки
    Kolku ti se trombocitite ima vlijanie toa so hgb
     
  18. Daniwl

    Daniwl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Машки
    Kolku ti vi se teombocitite majka
     
  19. Bonnie Top

    Bonnie Top Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    569
    Пол:
    Женски
    Тромбоцитите беа во некоја граница не се сеќавам точно, бидејќи тоа беше пред две години.
    Незнам да ви кажам дали има поврзаност на теомбоцитите со хгб...
     
  20. Daniwl

    Daniwl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Машки
    Ima vlijanie za toa velam