1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анемија кај бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од mama.23, 30 јануари 2013.

  1. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    @Annath сакам да те прашам за мислење кога си веќе тука.
    Кажими мислење за крвнава слика на синко ( правена 5дена пред 11мес да полни ).
    Дали е навистина загрижувачки Хематокритот и исто така и хемоглобинот???
    Па и другиве?
    Му препишаа витамин Ц и Малтофер.
    Инаку незнам зашто му се вака ниски ( минатиот месец хемоглобинит беше 118 ) кога јаде спанаќ, блитва, аронија, семе од коприва, телешко, темељац, брокула итн и пак е ваква крвната слика. Од што може да е вака би сакала мислење. Инаку си е супер, качува одлично на килажа, весел, здрав, активен итн.
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Кои се вредностите? Хгб од 118 не е така лошо. Кажи ми МЦВ колку е?
     
  3. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Лелеее извини од брзање малиов ми плачеше и заборавив сликата од к.с. да ја ставам :)
    Еве ја к.с. ај те молам види и ме интересира она што пипав погоре.
     

    Прикачени фајлови:

  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не е ништо страшно и алармантно ова, не се многу ниски вредностите, иако укажуваат дека резервите со железо во организмот се намалени. Ама ова е типично за деца во раст и развој, особено кај доенчиња и деца околу првата година. Ако продолжи тенденцијата на намалување на овие вредности, ќе направите дополнителни испитувања. Сепак мислам да си продолжите како и досега со исхраната, по можност појачано со месо, жолчка и листест зеленчук, цвекло и аронија. После два три месеци, ако нема подобрување, да пробаш со намалување на подои.
     
  5. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    А, зашто мислиш да се намалат подоите ( поима неам затоа прашувам ) зар од доењето може да е крвта во пад. Знам дека претежно доените деца се малку со послаба к.с. за разлика од оние на АД.
    Негде пред неколку месеци му падна од 118 на 105 и испадна забу вадеше, дали имаше врска забите или не незнам, наредна контрола си се качи пак на 117.
    Кога ја прашав педијатарката од што може вака да падне и да е ваква к.с. ми кажа уживај со Малтофер ќе се среди. Ама навистина ме интересира зашто и покрај исхрана богата со железо и здрава исхрана ( готови каши веќе повеќе од 2 месеци не сум дала, дали 4-5 пати кога не сме биле дома ) к.с. е ваква? Тетрапак Алпско без лактоза дали 2 кутии потрошив за кашички млечни. Веќе од пред 5дена ги правам со АД купив на ХИП некое органик за имунитет и со пробиотик ( такво во аптека ми го препорачаа ) и веќе тетрапак недавам зашто незнам дали од тоа вака се деси, мада најискрено ни 2 тетрапак немав потрошено и башка никад целосно оброк не изел.
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Па млекото обично е проблем во вакви случаи, затоа некогаш советуваат намалување на подои, па дури и одбивање со цел детето да јаде повеќе цврста храна. Мене ми нема логика од мајчино млеко да има анемија, ама еве, можело. Никнењето на забите нема врска со намалувањето на железото, освен ако драстично не му се намали апетитот, т.е воопшто не јаде. Ама знам дека има врска со наглото растење и добивање во килажа, организмот не може да постигне. Со тек на време ќе се нормализира. Хематокритот укажува на еритроцитите во крвта, т.е нивната концентрација, а се оправа со подолг престој на повисока надморска височина (на планина) бидејќи на тој начин се стимулира еритропоезата. Ама ниските резерви на железо на кои укажува МЦВ - за серумско железо, значи дека се намалени резервите и затоа и хемоглобинот е низок. После месен оброк или жолчка, немој да доиш, ако можеш да избегнеш, туку давај витамин Ц или цитрусно овошје.
     
    На mal.ecka, Lolipop23 и sofi2107 им се допаѓа ова.
  7. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Ете тоа не сум знаела дека после жолчка и месен оброк да не го дојам. Зашто он после доручек или ручекот бара да цица одма и спие. Па ќе пробам некако барем 1ч да не го дојам после оброк.
    Инаку и јас помуслив на тоа дека може ради поголемата тежина која ја качува и раст да се манифестира к.с. ама па незнам. Он качуваше и качува над просек тежина роден 3330гр и 52см и на точно 11мес е скоро 11кг и некој 79см. Незнам дали и тоа игра улога.
    Чим планина и повисока надморска височина играат улога како што викаш, тогаш ќе го носам за Берови и почесто на Водно. Почнав и мандарини и портојали да давам по твојот совет, веќе и Малтофер давам ни препиша педијатарката со витамин ц. Па се надевам ќе се опраи. А, искрено ич несакам да го одбихам од цицање барем до 2г, но ако е тоа проблемот и ми каже педијатаркава ќе морам. Мада еве пијам Моринга, Фемибион, исхрана убава и сеа ќе почнам и нешто за железо да пијам за да преку млекото го прима. Во понеделник ќе направам и јас к.с. да видам каква ми е зашто немам направено од кога се породив.
    Фала ти многу.
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Игра улога тежината и висината. Твоето има триплирано и пред година, машала. Многу ретко се случува да триплираат толку рано. Како и да е, мислам дека ќе се нормализира со тек на време.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    @sofi2107 не е ова лоша крвна слика. Добар ви е хемоглобинот за таа возраст, не разбирам зошто терапија. Бројот на еритроцитите исто е супер, само се со помала големина, на што укажува и пониското MCV (волуменот на еритроцитите) и хематокритот. MCH и MCHC кои исто така се вредности за хемоглобинот, се добри.
    Нема што да се секираш, а уште помалку да прекинеш со доење. Давај терапија штом ви препишала педијатарка, мада јас лично на ваква крвна слика не би давала.
    Детето е во најинтензивниот раст, кога дуплира па и триплира телесна тежина, тоа се случува само во овој период на животот за толку кратко време и многу е нормално да има понизок хемоглобин.
    Продолжи да даваш храна богата со железо, од она што наведе плус леќа, семки од тиква, јаткасто овошје, урми.... можеш и сокот со цвекло, морков и лимон да го направиш, и тој за брзо време дава резултати.

    Јас искрено на почеток бев преокупирана со крвната слика на бебе, не знам колку пати му зедоа крв до 6ти месец, едно време се свестив што правам, читајќи овде дека во странство воопшто и не испитуваат крв на бебе без некои сериозни симптоми, па си реков сами си ги комплицираме работите, пушти бебе да расте, не го малтретирај, и така од тогаш сум либерте, гледам да го хранам здраво и разновидно и искрено не ме интересира колку ќе му е хемоглобинот додека гледам дека општата состојба си е во ред.
     
    На eli25, sofi2107 и Annath им се допаѓа ова.
  10. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    @Lolipop23 верувај дека се напнав последниве месеци со крвна слика. Кога на другаркиве што ми живеат у странство и кога ќе им спомнам се чудат. Едната малата сеа ќе и прави 2г и само 2 пати крв и провериле. Па може и тоа е најпаметно за вака да не се притресуваш на секоја к.с. Јасно ми е дека до 1г е најинтензивен растот и дека може да дојде до ваква па и полоша крвна слика читав за тоа.
    Но,мене ме плаши хематокритот што е 29, а најниско е 35реф.вредност. Па и педијатркава ми кажа дека е многу ниско и обавезно терапија нема сакам нејќам морало да давам терапија. Дека е слаба к.слика и као анемија и да почнам со терапија зашто хемоглобинот е низок и хематокритот бил многу под граница. Верувај ми 5дена главава ме боли од нервоза нај ама најискрено. Не сум паничар мајка, не сум песимист, не многу припаѓам итн ама се напнав зашто све што може од намирници за крвта да е подобра давам и оппп ме утепа крвнава слика и кога ми кажа дека е слабокрвен.. Ја прашав педијатарката дали може да е ваква к.слика поради што веќе тродуплираше на 9мес родилна тежина и висината му е малку над просек...ми вика не неможе да е до тоа. И кажав дека сум читала и дека се сведува на тоа и не па не..не е вика до тоа.
    И неможам да го форсирам да јаде зашто верувај има денови уста не отвара нејќе, некогаш убаво све ќе изеде, некад до пола и така во круг. Со сила несакам да го ранам зашто несакам да му створам страв од лажица и од јадење. Еднаш само пробав да не му дадам да цица за да јаде по совет на околина и жено 5ч дете зајде и уста не отварапе 10 пати го нудев и се откажав си го надоив и кога сака да цица не го одбивам.

    Туку да те прашам...леќа давам од 8ми мислам месец а може и малку порано непамтам. Семки од тиква и урми почнав од 10+ баш овде прашував и воведов.
    Е сега кажи ми за сокот од лимун, цвекло и морков? Јас за мене имам правено салата ( рендано свежо ) јаболка, морков и цвекло.
    Ама незнаев дека место јаболка се става лимун. Му имам на лажичка дали 4-5 пати дадено некоја капка зимово. Не појави ништо. Мислиш дека може лимун пола да му исцедам? Како го правиш сокот? Или дали може да изблендирам морков и цвекло и да истискам лимун ( ваљда пола ) ? Зашто уста на шише не отвара освен на чашкана со кљунче или обична чашка и само ако е вода. Ако осети друг вкус пљука одма. Имам домашни компоти и сокови татко ми што ги правеше за децава и не бре уста не отвара џабе.
    Кажи ми што друго може да давам за да средам крвнава слика?
    Мислиш дека за некој месец ќе се нормализира?

    Што од јаткасто овошје може да давам сега после 11+месеци ??? Нели бадеми, лешници, ф'стаци, бразилски оревчиња, кикирики,леблебија итн несмее како такви пред 3-4г да се даваат за да не се задават, јас не би дала.
    Но, незнам да не се мислеше на тоа да ги изблендирам и давам во кашички.
     
    Последна измена: 10 март 2018
  11. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Малку доцнам со одговорот, ептен бев во гужва деновиве.
    Секако ќе си даваш терапија штом така те советувала педијатарката. Само не знам зошто ве плаши дека ви е низок хемоглобинот кога не ви е. 108 е сосема солидна вредност. Хемтокритот е доста променлива вредност, не се однесува на хемоглобинот туку на волуменот на еритроцитите во крвта изразен во проценти.
    Ако сакаш можеш да му испиташ крв во друга лабораторија. Погледни на 2рата страна во темава, имам мислење пред скоро година дена, 3 дена по ред му испитував крв на детето во 2 различни лаборатории, погледни го хемоглобинот 103, 98, 114 и хематокритот HCT 31,9 ; 30,4 ; 36,4.
    Ова беше капката што ја прелеа чашата и одлучив да не му правам повеќе крвни слики и да не давам терапија.

    Во врска со железото, најмногу и најлесно се апсорбира од месото, имајте 4 дена за ручек месо, крваво, не бело, можеш и пилешки џигерчиња ако најдеш (јас не сум дала, ама тие се најбогати со железо). Потоа јајца, легуминози (леќа, грав, грашок...), цвекло, семиња и јаткасти плодови, какао, сушено овошје: кајсија, слива, грозје... , киноа и овес...
    После оброк богат со железо, задолжително овошје со витамин Ц, или пак вештачки суплемент. Веќе имате годинка скоро и можеш полека да му воведеш цитруси.
    Сокот со цвекло не сум го правела јас, ама што читам по групите многу помагал, го има често рецептот, можеш да го побараш.
    За јаткасти плодови можеш веќе и нив да му ги воведеш, лешник, бадем, орев... давај мелени штом ти е страв цели, јас скоро секоја вечер му ставам во кашички мелени и плус мелени семиња, тиква, сончоглед, лен, сусам, коприва...
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. enaena

    enaena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    119
    Здраво,
    Ни препишаа терапија Легофер сируп, малата плачи и го плука неможам да и го дадам со лажиче..
    има друг начин како да го дадам сирупот ?
     
  13. Smiley11

    Smiley11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    167
    Со шприц
     
  14. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.795
    Пол:
    Женски
    Искуство со SiderAl GOCCE капки?
    Ми го препорачува матичната..
    После три дена температура направив крвна слика..и вели ова за терапија...
    Јаде разноврсно секој ден ..месо обавезно 2 пати,овошје...само на доење..друго млеко не пие..кисело млеко чат пат..стварно ме чуди...1 год и 3 месеци е
    15347912137458292911475751961019.jpg
     
  15. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Мој совет е да направиш за некој ден во друга лабораторија обавезно. Од искуство ти кажувам.
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  16. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Dokolku isto pokaze i na drugo mesto, pobaraj si upat za na drzavna hematologija, tamu ke ve upatat podobro sto kako.
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Trufe

    Trufe Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2017
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    265
    Пол:
    Женски
    Јас ги давам во комбинација со ц вит веќе 3 недели, поради хемоглобин на малиот 9.9. Др ми кажа да ги давам 5-6 недели па ќе повториме крвна слика такс да не знам што да ти кажам дали помагаат....
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MARILENA

    MARILENA Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2015
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Ние сме 9+Хемог.108 е . Некако не е мн низок ама пак некако не ме остава мирна :/ дете јаде секогаш домашно зготвено, сокови природно направени домашни. Постојано разни и сезонски зелен.и овошје , месо ... не очекував вакви резул. Што можам нешто +за крвта да му давам од исхрана. Аронија, цвекло, јајца од препелица од кога можам. Фала :)
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Добра е. Физиолошка анемија е тоа, ќе се среди. Цвекло и аронија можеш да дадеш, јајцата после годинка. Штом си јаде се, не се секирај. Само не мешај млечни производи со месо, цвекло и слични продукти за да може убаво да се искористи железото од нив.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sanja04

    sanja04 Активен член

    Се зачлени на:
    10 август 2017
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Iskustvo so legofer sirup..Edna godinka sme a hemoglobinot ni e mnogu slab..Sirupot go pie momentalno no ne jade ..Poveke iskustva ve molam