1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анемија кај бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од mama.23, 30 јануари 2013.

  1. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.629
    Допаѓања:
    104.398
    Пол:
    Женски
    Жолчка не мешај со млеко!
    Цвекло земи сама исцеди, а најдобро е во кашата со компир, морков, кромид, телешко да ставиш, обари го 15тина минути и блендај.

    Инаку супер ви е хмг, баш во тие месеци често се појавува физиолошка анемија, но секако следи.
    Најди ги на фб Нутри бебе имаат супер комбинации, воопшто и комбинации, исто и Бебе готвач. Па ќе укапираш што со што иде за да се сврзе, а.не само да даваш и ќе прилагодуваш според возраста и омилени продукти.
     
    На Beautymom му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Цвекло само обарено до 1 год живо никако
     
  3. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Во последно време скоро секој ден му давам супа од блендирани тиква, компир, кромид, лук и морков со маслиново. И јас ја јадам со него. Фала на совет
     
  4. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.629
    Допаѓања:
    104.398
    Пол:
    Женски
    Пази со тиквата и морковот, не давај секој ден, да не ти стане бебе портокалово у носето :D
     
  5. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    @Beautymom од кои кашички со месо му даваш?
    Провери го убаво составот. Јас го хранам со домашно, но имам земено некои да ми се најдат и 2-3 што ги имам со месо, всушност содржат многу мал процент на месо. Имаше една на хип со телешко, беше само 8% месо, другото зеленчук. Од 190 грама значи имаш само 15 грама месо што е многу малку. Обично се дава по 30-50 грама телешко.

    Хмг не ви воопшто лош. Но паметно што се грижиш бидејќи до една година потребите за железо се големи о акп не весува доволно самп ќе се трошат резевите и ќе паѓа. Супер е да го одржуваш на тоа ниво барем.

    Инаку за да се врзе железото не го мешај со млеко, поточно калциум. И пред оброк дај му вит ц. Тој помага за врзување. Телешко и жолчка не давај во исти ден. И избегнувај модар домат во оброците богати со железо
     
    На Beautymom му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Хип и Бебивита. А вит ц во каква форма да му земам? Капки или
     
  7. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Капки да. Различни зимам и јас на секое купување. Нема некока разлика. Само нормалнп ќе побараш за бебе според возраста
     
  8. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    908
    Majki tie sto ste davale siderAl kapki za zelezo vo kombinacija so vit C ste gi davale ili ne?
     
  9. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.629
    Допаѓања:
    104.398
    Пол:
    Женски
    Обавезно давај и витЦ за да се сврзе, 30мин пред и по капките да не внесува млечни продукти..
     
  10. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.323
    Допаѓања:
    7.986
    Пол:
    Женски
    Зависи колку е старо бебето, до одредена возраст не е препорачливо вит.ц. перијатар ке препорача ако треба да се дава со вит.ц во комбинација.
     
  11. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    За сидерал конкретно не мора со витц, ниту да внимаваш на млечни производи пред/после. Составот е таков да може и без тоа. Така ми кажа педијатар.
     
    На pepapa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    А ферум лек со колку капки Вит ц го комбинирате за 8 м бебе?
     
  13. Bonnie Top

    Bonnie Top Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    569
    Пол:
    Женски
    Здраво гледм темата е активирана па сакам да побарам и јас мислење, совет...
    Конкретно на моето бебе му е утврдена анемија со хгб 94. Бебето стана пасивно, му се намали апетитот и така приметивме дека нешто се случува.
    И дадоа капкки Сидерал и по 12 дена хгб и е 96, но таа повторно е поспана и со слаб апетит. Инаку е 2 и пол месеци и анемијата ја препишуваат на пребрз раст, бидејќи се роди со тт 2550, на два месеци беше 4800 гр.
    Дали и вашите се попоспани/летаргични кога се со понизок хгб? Многу сум исплашена и незнам колку време ќе и треба да се врати во нормала...?
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Сидералот кај нас и по 3 месеци употреба не покажа некои значителни резултати. Вчера зедов ферум лек па да видам со тоа дали ќе смениме нешто. Малтофер капки кај син ми покажаа резултати кога беше бебе ама сега за ова бебе немам некој што би ми донесол.
     
  15. Bonnie Top

    Bonnie Top Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    569
    Пол:
    Женски
    А како се однесува бебето? Дали е живо, весело јаде? Моево е баш обака клапнато...
    Малтофер мислам дека ќр можам да се снајдам да ти порачам доколку си заинтересирана пиши ми...
     
  16. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Бебето немаше некои промени, ама сметам дека вие сте во таа возраст (2 месеци рече чинам) кога бебињата и не се баш нешто посебно активни па да сметаш дека е од хемоглобинот.
     
  17. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    @kikin иста терапија имаме, декстриферон, само што јас земам Реферум сируп наместо Ферум лек. Давам и капки витамин Ц на Бејбивитал, прво давав по 12 така ми кажа матичната, ама после излезе лошо сум ја разбрала, 8 биле доволно. При крај сме со терапијата, еве веќе 3ти месец. Хемоглобинот и беше 90, после 1,5 месец 97 и сега кога ќе го прекинеме сирупот пак ќе и проверам.

    @Bonnie Top анемија се лекува 3 месеци, пребрзо е да очекуваш резултати во поглед на покачување на хемоглобинот. Ама оваа поспаност што велиш јас не би ја препишала на тоа. Побарај второ мислење.
     
  18. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Значи со сидералотод од 99 се крена на 104, и за 2 недели пак падна 95. Затоа зедовме ферум лек. Сидералот не биле конкретно железо туку како додаток на исхрана. А скапи беа и џабе. Ајде да видиме и ние како ќе поминеме со ова.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bonnie Top

    Bonnie Top Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    569
    Пол:
    Женски
    Денес бев на контрола (кај друг др) и таму рекоа дека си е во ред да продолжиме со Сидералот и контрола за една недела - 10 дена. Инаку беба е супер, може и јас сум умислена дека е успиена.
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  20. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Па бебе е 2 месеци, некои посебни активности и нема на таа возраст.
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.