1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од sanjasanjuska, 3 август 2010.

  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.371
    Честитки мила.
    Мислам дека во темата психологија имаше подтема за девојки кои се борат со оваа состојба и се бремени. Имаше набројано примери каде здрави бебчиња се родени и покрај анксиозноста на мајката и огромниот страв дали ќе биде се во ред.
    Многу терапии се дозволени во текот на бременоста, но на жалост верувам дека не и овој лек. Веднаш консултирај се со доктор да ти даде соодветна терапија.
     
    Последна измена: 25 ноември 2014
    На senjorita-v, mal.ecka и Betiboop210 им се допаѓа ова.
  2. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Јас искрено не познавам некоја што во бременост пиела АД, но многу викаат дека можело, и ако постар гинеколог никогаш не дозволувал. За да бидеш мирна ти препорачувам уште денес да посетиш гинеколог и да му кажеш што е и како. Јас се борам со анксиозност скоро неколку години, и паники и агрофобија, ама непијам ништо. И друго на многу жени во бременоста им се губи анксиозноста и паничните напади. Така да прво на гинеколог и немај гајле ке биде добро.
     
    На Betiboop210 и danichap им се допаѓа ова.
  3. Anksioznamala

    Anksioznamala Нов член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите ... Имам 21 година и имам проблем со анксиозноста. Уште на 16 години почнав да станувам анксиозна, да чувствувам страв, да паничам за ништо, не знаев што ми се случува. Мн бев депресивна, немав волја за ништо, имав вртоглавици, црни мисли ....Правев секакви испитувања, и сите резултати беа уредни, а мене воопшто не ми беше добро. Откако дознав за ДР ПАВЛОВ си закажав термин каде што ми беше утврдена таа анксиозност и невоза. И оттогаш сум на АСЕНТРА. Кога почнав да ги пијам таблетите се чувствував супер се додека не ги прекинам и веднаш по месец, два ми се јавуваат истите симптоми ПАК НЕ МИ Е ДОБРО. И пак почнувам да ги пијам со неколку прекини па се до ден денес... Одам редновно на контрола сега се чувствувам супер но неможам без таблетите... Па сакам да ми кажете дали има некој сличен проблем (знам дека има многу) да го сподели на форумов, и дали ке ми штети асентрата во текот на бременоста, постои ли некое ЧАРЕ ?? :( многу сум загриженаааа
     
  4. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.371
    Немам лично искуство но според она што стои на нет. нема доволно испитувања за да се докаже дека е безбеден во текот на бременоста. Нарушувања на здравјето на бебчето можат да се јават после 24 часа од раѓањето, посебно доколку се конзумира во последната третина.

    Но сепак секој случај е засебен и обавезно разговор и со оној кој ти ги препишал и твојот гинеколог. Прочитано на нет или туѓо искуство не е секогаш применливо на секој конкретен случај.

    Во однос на чаре има некои медикаменти кои се дозволени во текот на бременоста, па можеби после консултација со докторот доколку смета дека е потребно ќе најде адекватна замена.
    Најважното е дека многу мајки со ваква состојба родиле здрави бебчиња со или без терапија.
     
    На Anksioznamala му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ljupka-Emi

    Ljupka-Emi Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Pred edna godina na istiov forum prasuvav dali nekoj ima iskustvo da ja pomine bremenosta so antidepresivi i kako se spravuval vo bremenosta so stravovite, a sega samo sakam da go spodelam moeto iskustvo. So konsultacija od mojot psihijatar i mojot ginekolog koi nemaa problem so terapijata sto ja primam gi isterav 9 meseci na terapija so asentra, koja vo poslednite 3 meseci ja namaliv na minimum i rodiv zdravo masko dete koe e sonce i koe mi go razubavuva sekoj den. Imame 5 meseci i postojano e nasmean a jas gorda mama sto izdrzav edna golema bitka so mojata 7 godisna prijatelka anksioznosta:) Nemav nikakvi stravovi vo tekot na bremenosta i bev iznenadena kolku bev hrabra i ne panicev vo tekot na cela bremenost bidejki imav komplicirana bremenost so poveke lezenje. Sovetot od mojot lekar bese poubavo da bides pod terapija i da ne panicis nego cela bremenost vo stravovi da ja pomines koi gi oseka tvoeto dete uste vo stomakot. Pozdrav
     
    На TaciCarbonero, zhap4e, eve123 и 12 други им се допаѓа ова.
  6. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Честиткииииии да сте живи и здравииии :muscle:
     
    На Ljupka-Emi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.257
    Допаѓања:
    124.739
    Ми даде надеж дека и јас ќе успеам еден ден да бидам мама и покрај анксот кој ме дружи скоро 10 години....
     
    На Ljupka-Emi и natemila им се допаѓа ова.
  8. betiboo

    betiboo Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2012
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    62
    Честитки за бебенцето и конечно некој да сподели дека и со терапија антидепресиви може да се истера бременост и да се роди здраво бебенце барем да послужи како надеж за сите што сакаат да си го остварат сонот да станат мајка.
     
    На Scorpio87, Ljupka-Emi и mal.ecka им се допаѓа ова.
  9. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    cestitam i da te prasam velis deka 9 meseci si go iznosila bez panika i strav .. a od druga strana deka si imala komplikacii vo bremenosta ( ce mozis da spodelis koj se tie komplikacii) i dali se od antidepresivata sto si ja primala?
     
  10. Ljupka-Emi

    Ljupka-Emi Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Komplikaciite ne mi bea povrzani so terapijata. Vo 16 nedela malce prokrvarev pa morav da lezam nekolku nedeli, sto i na devojki bez terapija im se slucuva toa, a vo 7 mesec imav bolki. Jas mislev deka se jajnici iako mojot ginekolog tvrdese deka ne se i da idam na ispituvanje na internista. Mojata maticna opsta doktorka ne mi davase upat posto nemalo potreba i nesto nedaj boze ako bilo na hitna ne mi trebalo upat i vo 8 mesec dobiv strasni bolki i iskoci deka imam kamen ili pesok vo bubreg koj sto 3 nedeli me bolese. Deteto mi bese taka namesteno sto go pritiskase toa mesto i ne mozev da go izvadam pobrzo. 3 nedeli odvaj jadev, povrakav i piev na 4 saati analgin ili paracetamol. Baska deteto mi bese golemo i imav pocesto bolka vo dolniot del na preponite i mi preporacuvaa da lezam poveke. Niedna od navedenite raboti koi mi se slucuvaa nemaa vrska so asentrata.
    Pozdravce
     
    На zhap4e, BOI, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
  11. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Fala mila na odgovor(y)
     
    На Ljupka-Emi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Perdedorita

    Perdedorita Активен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2015
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Мила , ќе може да споделиш за кој доктор станува збор, бидејќи повеќето гинеколози се заостанати на оваа тема.
    Ти благодарам и честитки! Се најдобро ! :*
     
    На lena82 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. lena82

    lena82 Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Те молам доколки имаш одговор за кој гинеколог се работи ми треба многу ке ми помогнеш,поздрав
     
  14. lena82

    lena82 Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Te zamoluvam vo poraka da mi pratis za koj ginekolog stanuva zbor bidejki i jas go imam istiov problem mnogu ke mi pomogne nekakov sovet, ti blagodaram i milo mi e za bebenceto :l:
     
  15. lena82

    lena82 Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Ве молам доколку некој има искуство ако би сакал да го подели на оваа тема бидејки гледам нема нови постови а потребни ни се, инаку и јас го имам истиот проблем инаку имав една неуспешна бременост од истите причини, видов неколку девојки спомнаа дека и во бременост пиеле терапија па ги замолувам несебично да споделат искуство, кај нас не дозволуваат никој од докторите а по странските форуми гледам дека има куп жени што и покрај оваа состојба станале мајки на супер здрави деца со помош на добар психијатар и гинеколог, ви благодарам и поздрав
     
    На principessa123, Perdedorita и mal.ecka им се допаѓа ова.
  16. principessa123

    principessa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    здраво еве јас сум 5 месец а анксиозноста ја имам веќе од 2013 год едвај забременив од негативните мисли после год ипол се изнамачив често гушење и чукање на срце над 100 овие 5 мес ѓи поминав некако фала му на бога но сум со страв и полна со бегативни мисли дека ќе ми се случи нешто лошо дека ќе починам дури на пораѓајот хаосссс што да кажувам...мн сум осетлива плачка голема....но верувам бога тој е со мене и ме штити од лошо и треба да сватеме дека не сме само живее мало суштество во нас треба да се трудиме да бидеме јаќи мн јаќи личности да го победиме ѓаволот и ќе надминеме се!!!
     
    На Pcelka94 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Beby $

    Beby $ Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Hхаха душо не мисли на лошо мислејње не е добро за тебе а ако си бремена па ни на бебето...увек мисли позитивно несто...и ја бев на твојава ситуација па ми дојде до многу полоси работи и ми се случи тоа сто го мислев негативното и од тоа се научив дека треба да мислисш увек позитивно.. Веруј мии..иналче и ја се трудиѓ за бебе скоро 5 месеца ама никако да биде од овја негативни мислиии моии
     
    На principessa123 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. principessa123

    principessa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Само позитивнооо и се ќе биде во ред!!! Здравјето да не служи!!!!
     
    На Pcelka94 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MilaJ

    MilaJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    14
    Zdravo na site I jas maka macam so aneksot so godini ama sega sum 13 nedela od bremenosta I mi e mnogu tesko i jas kako I Baby $ maka macam so negativnite misli se mislam keI se sluci nesto ke umram, a pak nedaj boze da slusnam nekoj pocinaal mlad tuka mozokot 100 raboti.So denovi ne spijam veke pocnav da se plasam za sebe za site
     
  20. ajaja95

    ajaja95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Дали има некоја да сподели позитивно искуство со терапија третирајќи ја анксиозноста и несоницата во текот на бременоста? однапред благодарна
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.