1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анорексија - единствен пат до момче?!

Дискусија во 'Канта' започната од Ilovetaylorlautner, 29 август 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Прашајте се себе си дали вие сакате анорексичен маж со коски и кожа? Ако одговорот е не, тогаш зошто тие би сакале таква девојка?

    Денес е искривена сликата за тоа што е слабо и здраво. Благодарение на многуте списанија, филмови, фешн тв.

    И доколку некоја девојка е слаба, не значи дека има згодно, затегнато, цврсто и здраво тело.
    (Баш летово приметив колку девојки се слаби и навидум згодни, ама штом се слечат на плажа, стомаците и газовите им се надвиснати и со целулит).
     
    На crazylady, london-girl и Annath им се допаѓа ова.
  2. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    а кој рече дека иам 175? иам 167-169,и извини ама си се сакам себеси и си се сметам за идеална да...
     
  3. gogotea

    gogotea Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2012
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    13
    Како прво насловот одма да се смени како второ за да имате дечко треба вие да се сакате каква сте и за машко да се слабее/дебелее е ту мач не вреди бе за кретен и како трето висока сум 172/3 и имам 46 и си се сакам каква сум( баш денес месарот во веро и вика на мајка ми девојчево јаде месо и мајка ми вика абе јаде колку сите ке не изеде со партали :rofl: и второ татко ми е 43 години али има 78 кила и јаде бута премногу така да ете од кај сум слаба)али да не заборавам машките бар од моја генерација повеке сакаат слаби бидејки секад ги исмеваат пополничките,ретко кој сака малку подебела не дека сум нарцис али кажувам што слушам и стварно ми е жал за тоа и да сеа некој ке вика леле 172 со 46 кила леле анорексиа ова она ау бау али мене воопшто не ми е гајле бидејки јас си се сакам каква сум :)
     
  4. DebbieLegg

    DebbieLegg Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2012
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    361
    Прво направете разлика помеѓу анорексична и девојка со пропорционална тежина, тоа со облините само си се тешат дебелите, демек да имало што да фати машкото :D Другите биле анорексични кучки како не бе :)
    Уште повеќе загрижува тоа што “ полничките “ девојки не се ни трудат да сменат нешто на себе, јадат гнетат бутаат како да се донесени од Етиопиа, се плашам дека стануваме нација на дебели луѓе.И се почести се девојките колку високи толку широки.
    Е сега да направиме разлика помеѓу ДЕБЕЛИ ТАМАН И АНОРЕКСИЧНИ девојки
    [​IMG]
    [​IMG]
    Нормално
    [​IMG]
    Анорексична
    [​IMG]
    Ова е медицинска табела колку килограми одговараат со која висина,и не само медицински туку и естетски прифатена општо во целиот свет.

    Показатели на висината и тежината

    жени

    висина тежина

    147см 46 кг 49 кг

    150см 47 кг 50 кг

    152см 47 кг 51 кг

    155см 48 кг 52 кг

    157см 49 кг 54 кг

    160см 50 кг 55 кг

    163см 51 кг 56 кг

    165см 53 кг 58 кг

    167см 54 кг 59 кг

    170см 56 кг 60 кг

    173см 57 кг 62 кг

    175см 59 кг 63 кг

    178см 60 кг 64 кг

    180см 62 кг 66 кг

    183см 63 кг 70 кг

    Се над ова е веќе СЛАНИНА
    Сериозно девојки намалете со јадењето, мислете малку на себе! Сега ова испадна никој ништо не знае, ние дебелите сме си убави такви само не не разбираат. И на другарки отворено им кажувам кога се поправени, или па на фејзбук кога ке видам некој коментар на фото најубава кукла а таа прасе. Не и билдај самодоверба, не ја лажи, натерај ја да намали со јадењето тоа е за нејзино добро.
    Толку ли е тешко да се контролираш во јадењето?
     
    На sj *O*, greenota, gogotea и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Еве, според табелава, јас имам 170 али имам 53-4 кг.
    Тоа ме прави слабо ухранена ако не изгледам ко таква?
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  6. DebbieLegg

    DebbieLegg Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2012
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    361
    Мислам дека отстапувања од 2 , 3 килограми не играат некоја голема улога на сите ни варира тежината од време на време, кај некого зависно и од годишното време. Два до три килограми само внесуваме храна и течности преку денот.
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  7. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    ^^
    Па тоа да, али мене друго ми беше зборот. Јас сфаќам дека овие статистики се доста точни, по мене можам да кажам, зошто сум била најмногу 62 кг и искрено, можеби ми стоело некое килце плус, али не бев задоволна, па ете, веќе 2-3 години си се држам на таа граница од 53.
    По табелава, тоа покажува дека јас сум многу слаба, али во живо не изгледа така. Значи, не спаѓам во тие слабите ептен, сама себе кога се гледам си давам 55 ко ништо.
    Што значи, се зависи од конструкцијата, од самите коски, а вагата може да покаже многу работи. :)
     
    На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
  8. strawberry06

    strawberry06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Мислам дека машките најмногу сакаат девојки со нормална тежина кои имаат облини. Но искрено за секој постои некој кој ќе го сака таков каков што е. Без разлика дали се слаби или полнички сите треба да се сакаат себеси и да го носат тоа со самодоверба. Така ќе бидат најубави и најпривлечни во очите на машките :)
     
    На AURUA и Arthur им се допаѓа ова.
  9. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    Spored tabelava jas imam odvisok 8-9kilogrami...a voopsto ne izgledam taka dodeka pak drugarka mi e vo granicite na normalata spored tabelava a sepak izgleda debelo
    znaci se zavisi od organizam do organizam
    od gradba do gradba na telo....
    od tezina na koski muskuno tkivo i red drugi raboti....
     
    На sj *O* и AURUA им се допаѓа ова.
  10. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Слаб и анорексичен не е исто :D
     
    На Derby, YoungandBeautiful, ЕденЧлен и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    Всушност, анорексијата е болест а не пат до момче... И да, машките не се вљубуваат во телото на девојката, туку во внатрешноста со која таа зрачи.
     
    На Someonespecial, fallenangel, Dadusicka и 3 други им се допаѓа ова.
  12. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    анорексија = единствена пат до Болница!! а и мнооогу подалеку! :x
     
    На crazylady, YoungandBeautiful, Someonespecial и 6 други им се допаѓа ова.
  13. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.046
    Многу ретардиран наслов на тема. Боже сачувај.
     
    На Derby, theowndemon, YoungandBeautiful и 10 други им се допаѓа ова.
  14. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    А влегов за истото да го напишам, поретардирано нешто немам прочитано :wasntme:
     
    На theowndemon и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  15. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Тоа е веќе болест и не пат до момчиња туку до болница. Значи да се дојде до дечко уште што не се прави :x знам и дебели кои имаат дечковци, а и слаби.
     
    На Dadusicka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Ако некој стигне до таа болест не би рекла дека ќе има ниту сили ниту пак желба за дечко. Нема врска насловот, мнозинството од луѓево кои ги познавам се со партнери, независно од тежината. Баш познавам и пополнети девојки кои немаат никаков проблем да си фатат дечко.
     
  17. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Анорексијата е ментална болест што само се манифестира преку физички симптоми.

    Можно е некоја личност (без разлика женско/машко, за жал и мажите страдаат се` почесто) да не е критично слаб/а, а сепак да има анорексија.

    Анорексијата е страв од храна, опседнатост со храна, строги ритуали при јадењето, избегнување по секоја цена на некои намирници.

    Анорексијата нема врска со желбата да се биде застрашувачки слаб/а, бидејќи кај најголемиот дел од заболените, болеста била поттикната како комбинација од стресно доживување/загуба/желба за контрола кога се` друго излегува од контрола, како и генетска предиспозиција.

    Има блиска другарка болна од анорексија и таа е свесна дека тежината и е намалена, не се гледа како дебела во огледало и сака да се извлече од тој пекол. Ме боли срцето кога ја гледам.

    Така што, не ја поврзувајте анорексијата само со физичкиот изглед, и со желба да се привлече партнер/ка на тој начин. Болеста е многу комплексна, тешка, и верувајте, никој не ја сака и не избира да ја има.
     
    На Dust и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  18. GabyTranceॐ

    GabyTranceॐ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2015
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    1.108
    Пол:
    Женски
    Сите не јадат. Има некои што се дебели од хормунално пореметување или пак таква им е гетска позиција или пак пие апчиња и не треба да биде гладна има некои што пијаат апчиња и несмеат да вежбаат не давај предрасуди дека ако се сите дебели сите гнетаат и со ова у наводници што го стаи демек имаат машките што да фатаат епа да има цицки и гз а на кој не му пречи може и салото како викаат боље да љуља него да жуља :D .
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  19. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Анорексија е болест.Најлоша болест на деценијата што многу млади девојки мислат дека со тоа ќе бидат центар на внимание и со тоа ќе успеат нешто напротив не е така.
    Биди си таа што си имај си свое јас.
    Има некои што многууу јадат и имат голема тежина што ичч не е убаво тоа се доаѓа до дијабетис покачен притисок и многу здравствени проблеми.
    За дечко да те сака немора да си значи ако си слаба мн ќе те сака или пуничка.Ако те сака ,ќе те сака каква и да си.
    Кога го запознав дм имав едвај 40кила немам висина голема.Потоа се поправив али на него не му сметаше кога бев слаба ни сега кога сум поправена.
    Затоа уживајте си во животот и доста ги гледате манекенкине што умират од глад .
    Бидете си свои.
     
  20. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Јас се повеќе и повеќе гледам многу дебели луѓе. И мажи и жени. Особено мажи. Имам другар кој живее во САД веќе 2 години. Често се слушаме и пишуваме. Ми вели дека таму е страшно колку дебели луѓе ќе сретнеш преку ден на улица. Нормалните кои изгледаат убаво и здраво се бројат на прсти. Тоа се негови зборови.
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.