1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анорексија - единствен пат до момче?!

Дискусија во 'Канта' започната од Ilovetaylorlautner, 29 август 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    една мн вака уба тема. ај да не се лажиме и да зборваме реално. ќе ви кажам пример. јас пред едно 4-5 год бев дебела, и тоа несразмерно, така да задникот уште повеќе ми доаѓаше до израз и тежев повеќе од 80 кг. иии изборот на дечковци ми беше лимитиран, без оглед на тоа како јас се гледав. постојано без успех пробував да ослабам. уште од тинејџерство. нејсе. склоп на околности и ослабев многу а посебно во задникот. некои 12 кг. и не ги вратив. охрабрена, пробав да намалам макар уште некое кило. намалив па пак почнав да качувам, ама после 4 кг вратени скапав плачење и пак скратив со јадење. во врска со изгледот - мажи кои порано не би ме ни заприметиле, сега богами се вртат, ќе се подиспулат, а повеќето пати носам фармерки и обична маица, и без шминка сум. а не сум ни нешто ваууу преслаба, и стомак имам и газ и нозе дебели, кај нас велат - ко солунски диреци, пак немам големи гради - немам силикони хаха. не одобрувам анорексуја, ама нормални накај слаби е сонот на мажите
     
  2. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    И јас сум слаба (не претерано) и мислам дека е поубаво вака.:!:
     
    На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Не требаше ни да го прочитам насловот. Анорексија!!!:worried: Таков тежок збор да се искористи?! Познавам многу девојки кои минуваат или минале низ ова и не сакам да знам како им било. Од тоа што ми опишале, заклучив дека не е шала и не е карактеристика која би направила некој атрактивен. Ниту пак е збор кој треба да биде расфрлан на секој со послаб костур.

    Ах, како ми се крева косата кога ќе почнат па мене дијагнози да ми поставуваат, уште од основно јас бев "анорексичната", мислам дека и на форумов пред неколку години одредени членови (најискрено не памтам кои) помислија дека сум анорексична. Не можам да поднесам кога го расфрлаат тој збор на секаде.

    Се надевам за најдоброто на сите кои се справуваат со анорексија, не заборавајте дека не сте сами и бидете храбри секогаш да побарате помош, пријателите се тука за вас!:hug:
     
    На kim.k, Lella, LoneWolfGuy и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Зборот во насловот се надевам дека е у саркастична смисла пишан...

    Во моментов, моја соученичка која од 70тина кила ослабе под 50 килограми моментално е во почетни фази на анорексија. И покрај тоа што и дадоа премногу лекарства и се, уште не јаде, не и доаѓа паметот. Страв и било да не се здебели пак. А дури и машки кажуваат дека кога ослабела била атрактивна ама слабеење со усул, а вака не. Значи со анорексија ни дечковци ќе добиете, само у загуба со здравјето ќе сте.

    Е сеа од лична перспектива. Да, како девојка со 80кг не бев привлечна уопште за машките. Сега со 55кг имам толку додворувачи... Сите тие што порано не ме погледнувале. Ништо не е сменето кај мене, само килажата... Така да ако некој вика дека килажата нема врска, машките не гледале тоа. Лага! Чиста лага. Да не осетев на сопствена кожа немаше да мислам дека стварно до толку денеска се оценува изгледот и дека е толку пресуден за се. Така да машките не сакаат ниту дебели, ниту анорексични туку девојки што изгледаат нормално, стегнати и имаат облини. :) Со по некој редок исклучок... :)

    Ама насловот дај сменете го или бар во наводници нека е зборчево анорексија јер стварно не е шала...
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    2.872
    Пол:
    Женски
    Соученичката твоја пати од Cibophobia тоа тие страв од храна се лекува кај психијатар, а обично анорексичните девојки или оние со огромна килажа патат од некаква траума па или не јадат затоа што си го мразат женското тело или се тешат со храна како дрога.
    Он топик да не се лажеме секоја нормална жена сака да изгледа скокцано и елегантно, а тоа неможе со премалку или премногу кг. И те како килограмите имаат влијание на самодовербата , но сепак се држам до тоа дека треба да се направи на здрав начин 21 век теретана на секој чекор, кога се има за селфи со ајфони се има и за здрава храна, а не јојо диети па анемчни итн..we are worth it :muscle:
     
  6. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Ја носеа кај психологот на школото ама мислам дека џабе, сите и збориме, но не влијае на неа... :( Многу жална ситуација стварно... А колку само такви има во околината, но друго е кога лично познаваш некого.

    Туку да во право си, скроз се слагам дека ако се има желба може и да се храниме здраво и да вежбаме и да имаме убаво тело. Личен пример сум си јас. Пошо порано бев као леле тешко е тоа, а всушност сакав мрзата да си ја сокријам :) А и наместо да биде причината да се почне за тоа демек за дечко да се фатело, најпаметно е пред се да се почне само ради здравје, па после и бенефициите кои доаѓаат од сето тоа, изглед, момчиња итн.. :D
    У целост се слагам со твоево напишано :D
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Анорексијата не е свесен нормален процес и пат до што било, туку е сериозна психичка болест. Знак за огромна безобразна игнорантност е кога истата се користи како потсмешлив поим за слабеење и добивање витка фигура привлечна за спротивниот пол.
    Поглупав наслов на тема немам сретнато! (facepalm)
     
    Последна измена: 5 декември 2017
    На Papillon.Papi, crazylady и Lianna Anna им се допаѓа ова.
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Јас на мојава висина со мојава тежина сум си задоволна.Ама приметувам дека машките сакаат бутки колку толку, девојчето да има маса на себе.Јас едвај го постигнувам тоа.
    Али не се жалам каква ме дал Господ таква сум.
     
  9. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека послабите и повисоките девојки се позгодни и поубави од оние 1.50 со колкови и дебели нозе.
     
    На Feminka22 и carangigia им се допаѓа ова.
  10. Bella15

    Bella15 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2017
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Niedna devojka ne izgleda zgodno ako ima pomalku kilogrami od toa sto e potrebno.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bella15

    Bella15 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2017
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Ako ne si zapoznaena dobro ima mnogu slucaevi kade devojki SVESNO doagjaat do anoreksija sakajki da oslabnat!
     
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Анорексијата е психички проблем.Тоа е ко да имаш едвај 50кг и во огледало да се гледаш како да си 80кг и те лупа депресија.
    Јас бидејќи имам 175цм висина и 52кг мене ме прават анорексична бидејќи ств имам слабо тело ама НЕ СУМ.Јас сум свесна дека сум во мањак некои добри 10кг.А насилното ослабување се вика булимија.Е моделките се булимични бидејќи живеат на ваздух и пикаат памук во себе а воедно и анорексични бидејќи им пукаат комплекси.
    Прочитајте малку пред да кажете нешто може ќе повредите некого со тоа.
     
  13. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Nikako ne e pat do momce . Jas odsekogas sumimala gore - dolu 5-10 kg vishok shto od nezdrava i neredovna ishrana shto od zdravstven problem shto se kriel i razvival vo mene celi 4 godini . Koga problemot go dostigna vrvot i pocnav da ja primam potrebnata terapija , oslabev . Nikako ne dojdov do sovrshenstvo bidejki predhodno imav nekoi 15 kg vishok , ama sepak imav dosta dodvoruvaci , deckovci i muvaci , iako gi imav onie 10-15 kg plus . Jas sakav da oslabam za sebe si,ne za deckovci ili za izgled . Pred se za moeto zdravje . Sega , pak imam slicen problem, i se stremam da oslabam za sebe si , ne za mm , ne za okolina . Za sebe .
     
    На boo3 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Capricorn96

    Capricorn96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2014
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    407
    Пол:
    Женски
    Анорексијата е сериозен психички проблем и ако го имаш воопшто нема да мислиш за момче.
    Здравјето е најважно, здрав човек е среќен човек.
    Одржување на здрава тежина е доволно. За да привлечеш партнер потребно е прво да бидеш задоволна со себе и своето тело, да се прифатиш себеси и да бидеш среќна.
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.