1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Антивирусна програма

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од kiki-riki, 5 август 2010.

 1. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  Не успеав да најдам ваква тема па ја отворив (ако постои преместете ја)
  АЈ ве молам ако некој има добро познавање на ова поле нека помогне ;(
  Симнав еден куп антивирус програми, проблемот е во тоа што сите ми ги детектираат вирусите во компјутерот ама кога треба да ги отстранат ми блокираат, дајте совет како да го ресам ова или некој линк за добар (бесплсатен) антивирус
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Колку што знам јас ( а не знам многу) не е убаво да имаш повеќе антивируси затоа што ќе се блокираат еден со друг , и може самите да се детектираат еден со друг како вируси. Јас имам Авира, добар е .
  Избриши ги сите антивируси и остави само еден.
   
 3. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Kiki riki не смееш да имаш повеќе од еден антивирус во компјутерот, па затоа не ти функционираат добро.
  А во твојот случај може проблемот да е вирус.Упорно ти кажува да спушташ нови антивируси нели? Ги скенира, но неможе да ги исчисти. Избриши ги сите антивируси што ги имаш (ако воопшто можеш бидејќи се вируси во случајов) и спушти си нод32 или касперски. Пиши нешто подетално
   
 4. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  Убаво ти кажаа девојките погоре во постовите..Не може повеќе антивирусни програми да чуваш.Еден антивирусен програм да си имаш..Еве јас го имам НОД32 и добар е.И не е лошо прво да го преинсталираш Виндоусот.
   
 5. sexymama

  sexymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  84
  dajte preporaka za nekoj antispajver program ?
  a isto taka i nekoj antivirus sto ne zafaka mnogu prostor na HDD i sto ne go koci PC-to
  Predlozi???
   
 6. Lastbreath

  Lastbreath Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2010
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Машки

  AVG Anti-Virus 9.0.851
  10 year Licence Key: 8MEH-RTW3W-YQLQ3-KUK8A-R7TNZ-OEMBR-ACED
   
 7. GirlLove

  GirlLove Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  14.040
  Пол:
  Женски
  Во компјутерот треба да имаш една антивирусна програма,а не повеќе..така да избриши ги останатите и остави само една...јас ја користам Аvast! http://www.avast.com/free-antivirus-download ако одлучиш за оваа ќе ја даунлоадираш првата бесплатна е
  Позз :*
   
 8. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  Толку сум нервозна што лошо сум напишала па сите ме советувате за само една програма, погоре не напишав дека откако програмата не работи ја деинсталирам па симнувам друга а аваст никако не успеав да ја активирам :sweat:
   
 9. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  4.190
  Допаѓања:
  5.531
  Пол:
  Женски
  Значи ја порано имав 40 вируса како тебе, и ако имаш многу вируси ти советувам да избришеш се од ПЦ, и да инсталираш нов Windows, (сега не ми текнува како се викаше таа постапка :tmi: ) и доколку го правиш тоа, не симнувај Windows од нет,туку инсталирај од лиценцирано ЦД. Се ќе ти се избрише, но лесна работа за тоа, пак ќе си најдеш на нет ;)  Можеш прво да симнеш AVG Anti-virus Free, и да пробаш со него дали ќе ти ги избрише вирусите, ако не ти ги брише тој нема друго чаре ,освен да инсталираш нов Windows. ;)
   
 10. jasmin

  jasmin Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2009
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  35
  Avast се активира многу лесно. Само треба да си ја симнеш бесплатната верзија, затоа што има и платени. Еве линк за download: http://download.cnet.com/Avast-Free-Ant ... tag=button

  За да го активираш, кликни овде: http://www.avast.com/registration-free-antivirus.php. Пополни го формуларот (обавезно со вистинска e-mail адреса) и кликни долу на Register for free license. Ќе ти испратат код на е-маил. Копирај го кодот, десен клик на иконата на Аваст (буквата „а“ во темно-сино топче), About avast..., License key. Пејстни го кодот во празното поле, кликни ОК и си готова. ;)

  Јас го исклучувам VDRB сервисот, затоа што ми го прави компјутерот побавен: десен клик на иконата (буквата „i“ во темно-сино топче), и од менито одбирам Disable VRDB generation, а потоа одбирам и Merge with main avast! icon.
  [​IMG]
   
 11. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  А да си викнеш стручно лице поточно информатичар да ти го среди компјутерот или однеси го од кај што ти е земен или во друга фирма за компј. и ќе го средат.Вака сама да не не се снајдеш и...нема да се снајдеш.
   
 12. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  ^Компјутерот очигледно само на познаник.
  Јас имав ептен добра вирусна програма, ни ја стави пријател - информатичар. Не можам да се сетам на името само, и не знам што ми текна ќе го носам на формат компјутерот, многу кочеше затоа што не беше баш новичок. Антивирусната ми ја снема многу јасно, а онаа која ми ја ставија беше слаба. Од тогаш се послаба и послаба имам.
  Оваа сега не знам каква е, нешто ESET пишува, не се разбирам. :rofl:
   
 13. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Ве молам да ми предложите некоја добра антивирусна програма. :)
  Која според вас досега се покажала најдобро?
   
 14. Witchy-style

  Witchy-style Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2012
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  3.788
  Пол:
  Женски
  АВАСТ дефинитивно...Имав КАСПЕРСКИ но не ми беше толку убав, па бидејчи тетин ми информатичар го прашав и ми кажа за АВАСТ дека била убава.Оттогаш си ја симнав и веќе 2 и пол години ја користам,а само 2 пати сум ја продолжувала, и сега овојпат само се регистрирав и сега ми важи до 30 Јуни 2013 година, Мене ми е супер Авастов и со него лесно и брзо се скенира, а уште полесно се отстрануваат вирусите, а плус и кога некое усб или цд ќе внесеш во компјутер,или па ќе посетиш некоја страна на НЕТ, веднаш брзо ја скенира и дава информации дали е сигурно, дали има вируси или не.Истотака можеш да го направиш на сите вебстрани има како три вертикални зелени цртички наредени по височина од најниската до највисоката и тоа покажува каков рејтинг има вебстраната,,,Ти го препорачувам, бидејќи јас немам ама баш никакви маки со него :D
   
 15. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  ESET, Norton или Trend micro titanium?
  Да не го кочи многу компјутерот и да е ефикасен секако, по можност да предупредува кога некоја страница е опасна.
  Или некој друг предлог? Плис?
   
 16. AmericanWoman

  AmericanWoman Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  558
  Го имав есетот две години и бев презадоволна, ама пошо не е оригинален нели, пиратско издание многу е тешко да се најде сајт со валидни кориснички имиња и пасворди. Е сега ако имаш некој кој ги знае страните јас би го одбрала него.
  Моментално имам нортон пошо имаше ( мислам дека сеуште има ) промоција, 6 месеци бесплатен оригинален софтвер, па си реков ајде да искористам. Сега за сега добар е, не се жалам.
  За третиот немам ништо слушнато. :)
   
  На k.i.m му/ѝ се допаѓа ова.
 17. COollLady

  COollLady Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.337
  Јас ја имам Аваст. Братучед ми вели дека се е добро освен Аваст. :D Премногу штити,мајке му. Да не можеш да отидеш на Pirate Bay :rofl:
   
 18. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.363
  Допаѓања:
  2.470
  Пол:
  Женски
  брат ми е програмер- PC-то- РОБОТ го напраи :| ...појма неам
   
 19. T.e.d.d.y

  T.e.d.d.y Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.552
  Допаѓања:
  8.263
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Имав Аваст антивирус и вчера ми истекол. Како да го обновам, ама со лиценца. Ако е без лиценца пак ќе си имам проблеми со црната позадина. :rofl:
   
 20. Chimera

  Chimera Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  975
  Допаѓања:
  1.559
  Општи прашања

  Ти бара сериски број ?