1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Антитетанусен серум во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од katuvce, 16 јуни 2010.

 1. katuvce

  katuvce Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  nova sum na forumov pa ne znam dali dosega imalo vakva tema no ve molam za pomos ;pred nekoj den imav mala nezgoda pa morav da primam amp.tetelpan i amp.tetebulin iako se konsultirav so strucni lica i kazav deka sum bremena mi rekoa deka nema potreba od panika vo vrska so bebceto no sepak jas sum panicar i postojano mie toa vo glavata .Ve molam pisete dokolku nekoj se nasol vo vakva situacija kako sto sum jas.....
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.011
  Допаѓања:
  198.824
  Пол:
  Женски
  Немам искуство со вакви работи, во бременост да примиш антитетанусен серум, ама пак веројатно нема да има последици за плодот. Штом стручни луѓе ти го рекле тоа, значи нема да има проблем. А во кој месец од бременоста си? Претпоставувам на почеток. Обично првите три месеци се поризични за било што бидејќи тогаш се одвива процесот на органогенезата и целосното оформување на плодот. Како и да е, не би требало да се плашиш, иако твојот страв е очекуван. Ама не се нервирај и не се плаши премногу, сепак ни за тебе не е добро, камоли за бебето. Поздрав!
   
 3. Amore

  Amore Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  71
  Не размисли што би се случило доколку не го примиш серумот? Што би ви се случило на тебе и бебенцето? Тој серум не е опасен, а и веќе си зборела со стручни лица нема зошто да се плашиш. Расположи се, се ќе биде ок :)