1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анти-Милеров хормон (АМH)

Дискусија во 'Бременост' започната од Sesil, 25 јануари 2018.

  1. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Анти-Mullerian хормон (AMH) е хормон кој се произведува од страна на фоликулите во јајниците кои содржат јајце клетки. Нивото на Анти-Mullerian хормонот во крвта e директен индикатор за проценка на плодноста кај жените и за следење на реакцијата на пациентите подложени на терапија за фертилизација.

    Основна индикација да се испита АМХ е покачен FSH на трети ден од циклус.

    Е сега мене ме интересира
    1. Може ли да излезе АМХ низок иако нема индикација за тоа? Може ли да е низок иако ФСХ е нормален или низок?
    2.Во која лабораторија го испитувавте?
     
    На didi1982, kukla21, iloveyou29 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. MarioliMia

    MarioliMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2017
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Od site ovie prasanja jas znam samo deka go ispituvaa do pred nekoe vreme samo na privatno I deka koshta okolu 4500 mkd.
    Licno ne go ispituvav no znam od moi prijatelki.
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.649
    Допаѓања:
    161.719
    Пол:
    Женски
    1. Фсх ми е во граница на нормала. Т.е околу 4 ми е на 3 ден од циклус. Тоа е солидно добро. И другите хормони ми се ок.
    Ама Амх ми е 0,5.
    2. Во Систина испитував.Лани го платив 7.300. Годинава е веќе 8.200 ден.
    Авицена е 4200.
    Синлаб( Хемолаб) 4000 д
     
    Последна измена: 26 јануари 2018
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мислам мора да има индикација за да те пратат да испиташ - слаба реакција при стимулација или мал број антрални фоликули.

    Мислам само на приватно се испитува. Мислам @Ѕвездички скоро се допишуваше со фзо дали на државно се прави некаде. И кажале не. Поправи ме ако грешам :) Најчесто за Авицена сум слушала дека прават. Мислам и систина прават @Bubce38 мислам таму правеше. Околи 4-5.000 мкд чини ако не се лажам.
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Jaс сум пратена со објаснение ,,уште ова остана не испитано,,. Ама ми се уврте во глава дека е можно да е низок. За антрални фолекули никој не ми спомнал. Од тоа јас што го најдов низ нетот, индикација е висок ФСХ што кај мене дури и под граница се спушта.
    Не битно, фала на објаснение :)
     
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Никогаш не ти кажале колку имаш?
     
  7. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    не :shake::shake: едино што слушам од докторите е дека во ред. На крај ќе излезе како она ,,операцијата успешна - пациентот умира,, :D :D
     
    На Meckicja и kukla21 им се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Одма после циклус некс те видат на ехо. Не се малку пари за ова.
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    Jas iskreno ispituvav vo plodnost.fsh tamu mi dojde 13 a vo drzavna (vo ohrid) 7 isto na vtor den od ciklus. zatoa me pusti tase da ispitam amh ama kaj nego.plativ 5000 mkd i rezultat 0,5. I sega neznam na sto sum zasto jas bev hormoni da ispitam i otkako stignaa rezultatite otposle i rece na sestrata ako ostana krv ispitaj amh,ne me bocnaa pak.posle otidov i na sred ciklus da meram tsh 5,5 mi bese(isto vo ohrid). ja menuvam klinikata pa ke vidam ponatamu kako ke bide..
     
  10. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    @Sesil @kukla21 @Bubce38
    Да јас по маил комуницирав со ФЗО, можеш да ги прашаш пак, но мене пред 3-4 недели ми одговрија дека не се прави АМХ на државно никаде, но дека прават напори да се воведе. Прашај ги, да не се сменило нешто.
    Инаку јас по тел се јавив тогаш во Авицена, Хемолаб и Синлаб и најефтино беше во Хемолаб 3500 ден.
    Инаку индикација за Амх е мал број на антрални фоликули, ниско фсх, возраста...
    Ама секој лекар различно го интерпретира тоа...
    некаде испитуваат на 3ти ден и инхибин б, (во странство) што исто така е показател оваријална резерва, за квалитет на јк.

    Извини, јас не те разбрав баш што се случи со ТСХ? зошто си мерела на сред циклус?
     
    Последна измена од модератор: 27 јануари 2018
    На kukla21, Lavica2602 и Sesil им се допаѓа ова.
  11. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    :o Што е со ценава за амх,зошто е толку скапо?
    Јас овде(Швајцарија)пред 6/7 месеци за комплет хормони на 3 ден од циклус,заедно со амх платив околу 7000 ден.Инаку ми е 22.6 со реф.вредност од 3.8-104.7,што и не е баш задоволително а:?:.
    А д-рот ми рече ок си е...
    Да се редактирам-на нет најдов дека над 4 е знак за полицистични јајници,а јас немам такви симптоми нити па лекар до сега ми спомнал такво нешто :/
     
    На Meckicja и Sesil им се допаѓа ова.
  12. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ako e visok amh e indikator za pcos
     
  13. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    Izvini,sega vidov deka si mi pisala.neznam sto se sluci so FSH bidejki vo lab vo ohrid imav normana vrednost a nareden mesec vo plodnost duplo pogolema.i otidov sred ciklus vo laboratorija da proveram pak zasto me jadese odvnatre deka ne e tocen rezultatot od plidnost.znam deka ne merodavna vrednosta na sred ciklus ama sigurno ke pokazese povisoka ako se vodev spored plodnost.
     
  14. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jas nikogas ne sum go ispituvala amh oti fsh najmnogu sto mi e bil e 9,5 a imav I poveke od dovolno antralni folikuli pred dve god sega ne sum bila na eho da me vidat kakva e sostojbata so antralni te folikuli oti vo February pocnuvam so treto ivf
     
  15. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Затоа мислам дека е најдобро во една лабораторија да се испитува. А и ТСХ и ФСХ ти беа високи?
    И можеби треба да се следи неколку циклуси по ред. Мојот маичен гин. вика дека после ивф треба да поминат 2-3 месеци па да се испитува, најрано, он вика дека дури после 6 месеци (без хормонска терапија) резултатите се меродавни. Којзнае што е точно...
    Но како и да е кога нешто од внате те грицка... најдобро е да си провериш...
    Јас сега нема да правам АМХ... не ми побара ни матичниот ни другиот, па нема да се изложувам на дополнителен трошок.
    А инаку ако ти било високо ФСХ, дали те гледаше и на ехо истиот период? Има случаеви каде што може да има зрел фоликул на 3ти ден, кој се однесува како да е во овулациска фаза (според големина) и тогаш ФСХ е повисоко (мене еднаш ми се случило ова) затоа знам :)
    А за АМХ - јас сум испитала пред неколку години... и тогаш докторот ми викаше нема врска кој ден се иситува, а на нет прочитав дека треба 3ти ден. и на 3ти ден го испитав. Ама после читав дека и тоа не е сигурен показател, може само да се претпоставува каков ќе биде резултатот од стимулациите...
    @dunika а цената за АМХ иста ќе му дојде како и кај тебе :) тука еден хормон е околу 700ден ;700х5хормони =3500ден (на 3 ти ден) + 3500 Амх =7000ден (приближно) на приватно.
     
    На kukla21, dunika и Meckicja им се допаѓа ова.
  16. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Фала на одговорот?

    За колку време го даваат резултатот?
     
    На Лаура82 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Flower123123

    Flower123123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2016
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    Девојки, го испитав АМХ, и е вредност под 1, планираме ИВФ, дали докторите се заземаат за ИВФ со таква вредност или дали има ваков случај некој да пише. Инаку чудно е, што останатите хормони како Фсх, пролактин, естроген се сосема во ред и не се покачени, обично ниско АМХ резултира на покачени вредности на наведените хормони.
     
  18. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Охрабрувачко е тоа што сите други вредности ти се во нормала. Се надевам дека некој ќе ти одговори од лично искуство, но во меѓувреме да те утешам дека во сите публикации што сум ги читала досега, се вели дека пациентки кои имаат нормални вредности на ФСХ, а низок АМХ имаат подобри резултати со ИВФ, отколку пациентките со повисоки ФСХ вредности. Не се грижи, АМХ вредноста е показател за бројот на фоликули кои ќе се добијат при ИВФ, а тебе/мене/нас, сé што ни треба е еден фоликул со квалитетна јајце-клетка. Со среќа!
     
    На felisitas и Flower123123 им се допаѓа ова.
  19. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Ако Фсх ти е под 12 не го поднесувај резултатот од Амх во фонд за ваучер. Тој резултат е за др што ќе ти прави Ивф. Со среќа и со успех
     
    На Flower123123 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Точно ли е ова? :^)

    Screenshot_4.jpg
    Ако некој оди на ГАК деновиве, доколу сака се разбира, нека праша дали проверуваат АМХ, па нека сподели тука да имаме како информација

    Јас не испитав по уверување на 2ца доктори дека нема потреба кај мене да се испитува, да не фрлам пари. Ама ако веќе се испитува со покритие од фондот би испитала...
     
    На MiroS му/ѝ се допаѓа ова.