Анти-Милеров хормон (АМH)

Дискусија во 'Бременост' започната од Sesil, 25 јануари 2018.

 1. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.751
  Допаѓања:
  12.249
  Пол:
  Женски
  Aleluja, luge na mesecinata se kacija nie vo noemvri 2018ta pocnyvame so ispityvanje na amh :)
   
  На Luni му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Flower123123

  Flower123123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2016
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  578
  Пол:
  Женски
  Јас испитував во ноември, сега, нема покритие од фзо. Еднаш испитував во една од наведените клиники, после пак во Ремедика. Иста цена, сеуште е на приватно.
   
  На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.416
  Допаѓања:
  24.983
  Пол:
  Женски
  Јас испитував АМХ,бидејќи неможев подолго време да останам бремена.Вредноста ми беше на долна граница,па ми рекоа да "побрзаме" ако сакам да останам по природен пат бремена.
  Другите хормони ми беа во ред,освен високиот пролактин.
  АМХ ја означува резервата на јајце клетки,која кај мене беше неприродно намалена во толку млади години заради хемотерапијата.
  Во Авицена правев и платив 4200 денари.
   
  На Luni и Milobebence им се допаѓа ова.
 4. Lavinija

  Lavinija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  33
  @Sesil Може ли да ми кажеш каде е објавено ова, оригиналниот допис од кој е извадено?
   
 5. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.245
  Допаѓања:
  116.343
  Пол:
  Женски
  На маил ми е пратено. Пишував за нешто друго на фондот па искористив прилика да прашам и за АМХ. Од нив го добив тој одговор.
   
  На Milobebence и Lavinija им се допаѓа ова.
 6. Luni

  Luni Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2018
  Пораки:
  768
  Допаѓања:
  2.626
  Пол:
  Женски
  Девојки еве резултат на АМХ треба за 4 ден да ми дојди менз. Има ли врска тоа што е толку низок под нормала ми рече Д-р Таше право под хитно на инв. Имаме и проблем со спермограмот 3 % нормални.. Но не ми е јасно заборавив да му кажам дека за 3 до 4 дена ми иди дали има врска тоа што е толку ниска вредноста на хормонот..
   

  Прикачени фајлови:

 7. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.416
  Допаѓања:
  24.983
  Пол:
  Женски
  Нема врска овој хормон не зависи од било кој период во циклусот.И пак да го повториш било кога,исти ќе ти бидат резултатите,само може да продолжи да се намалува со тек на време.Ниски ти се вредностите,мене ми беа 1,4 и едвај забременив природно.Има опции не се секирај,ин витро,икси итн.
   
  На Milobebence и Luni им се допаѓа ова.
 8. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.532
  Допаѓања:
  110.873
  Пол:
  Женски
  Мене за година дена АМХ ми се покачи од 0,5 на 1,5 .
  И докторите останаа во неверување .
  Од пусто мислење дека е невозможно АМХ правев во 4 лабаратоирии.

  П.с Еден тон суплемети и витамини пиев . Можно е да е од нив
   
  На TeddyGrey, Лаура82, Milobebence и 3 други им се допаѓа ова.
 9. srekice

  srekice Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  2.896
  Допаѓања:
  6.276
  Пол:
  Женски
  Ако ти е ФСХ добар тогаш нека не те загрижува вредноста на АМХ.Се додека има квалитет може да се делува.
  Јас со 0.16 вредност забременив природно а со инсеминации и ин витро неможев.
   
  На bibiiii, Stressed Out, Лаура82 и 6 други им се допаѓа ова.
 10. Luni

  Luni Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2018
  Пораки:
  768
  Допаѓања:
  2.626
  Пол:
  Женски
  Со овој резултат и на маж ми спермограмот со 3 % нормални сперматозоиди дијагноза Тератозооспермија Д-р Таше ми рече хитно на инвитро со 3 години брак
   
 11. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.416
  Допаѓања:
  24.983
  Пол:
  Женски
  Па да,јас кога ти одговорив дека мора ин витро во обзир го зедов и резултатот од спермограмот.Реални ако сме,така се помали шансите кога има проблем и кај двајцата.Јас не сакам да ти кажувам бајки и да те лажам,драгоцено време си губите штом веќе поминале три години.Со среќа и да се израдувате со бебче во раце,не е битно како ќе го добиете :hug:
   
  На Milobebence и Luni им се допаѓа ова.
 12. srekice

  srekice Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  2.896
  Допаѓања:
  6.276
  Пол:
  Женски
  Јасно ми е тоа но затоа и наведов битен е и фсх,која е негова вредност.Ако е тоа во ред онда не се плаши ,ако е повисоко ке се заангажираш да го средиш.Ако пиеш витамини треба да поминат 3 месеци за тие да почнат да го подобруваат квалитетот и да се обноват.Посвети се максимално немој да те брзаат као да мораш одма утре да правиш па ако недај Боже зезнат работа да ти дигаат раменици.
   
  На Лаура82 и Milobebence им се допаѓа ова.
 13. Luni

  Luni Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2018
  Пораки:
  768
  Допаѓања:
  2.626
  Пол:
  Женски
  Баш така мила и во двајца проблем потешко се справуваа, биолошкиот часвник чука кај жената 2год се маткам и витамини и се маж ми терапија примаше резилтат мал, испитај ова она и ете ништо ке си пробам инвитро и мислам на позитивен резултат нема негатива главата горе иако знам дека е тежок патот но нели жени сме ке издржиме се да стигнеме до целта
   
  Последна измена: 22 декември 2018
  На Лаура82, Bubce38, Martka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Fillia

  Fillia Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2015
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  1.256
  Пол:
  Женски
  Некој скоро дали испитувал амх? Колку чини сега приватно/државно?
   
 15. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.635
  Допаѓања:
  49.445
  Пол:
  Женски
  Државно мислам дека не може.
  Приватно, зависи каде испитуваш.
  Во Плодност платив 4500 за тој еден хормон (или 4000, не се сеќавам точно).
   
 16. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.361
  Допаѓања:
  3.039
  Пол:
  Женски
  Во биотек Скопје приватно 4100. Утрово го видов флаерот.
   
 17. Stressed Out

  Stressed Out Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2018
  Пораки:
  1.041
  Допаѓања:
  3.008
  Пол:
  Женски
  3500 ден Во Хистолаб Скопје
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Fillia

  Fillia Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2015
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  1.256
  Пол:
  Женски
  Порано не можело државно но има некое време како го прават затоа и прашав тука...ќе пишам во вештачко темата може таму имаат инфо.
  Како и да е фала ви :)
   
 19. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.245
  Допаѓања:
  116.343
  Пол:
  Женски
  Требаше од фебруари - март да почнат на ГАК . Дали почнаа не знам
   
 20. bella.gk

  bella.gk Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  383
  Допаѓања:
  647
  Пол:
  Женски
  јас бев на 29 март прашав каза дека не го испитува,сега дали го рботат немам инфо