1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апаве СЕЕ - Африка

Дискусија во 'Барање работа' започната од Angelmkd91, 15 април 2018.

 1. Angelmkd91

  Angelmkd91 Нов член

  Се зачлени на:
  15 април 2018
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Здраво сакам да прашам дали некој е запознаен со оваа фирма да сподели искуство.
  Почетна плата какви се условите гледам имаат огласи доколку некој знае може да сподели мислења па и да активираме оваа темата доколку некој друг би сакал да знае нешто повеќе за оваа фирма
   
 2. vlatko spasovski

  vlatko spasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2014
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  92
  Пол:
  Машки
  каде имаат огласи
   
 3. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  10.214
  Допаѓања:
  151.492
  Пол:
  Женски
  Имам пријател што работеше за нив во Африка, го немам скоро видено но последен пат кога зборевме ми рече дека е задоволен.
  Е сега, тој со години работи за нив, почна од не многу импресивна плата за тoа што го работеше, плус па во Африка, ама го биваше човекот и сега е задоволен. Си купи и стан и кола и се што посака..
  Треба добро познавање на англиски и стручна терминологија, не само основен англиски и работно искуство.

  Дечкото конкретно е машински инженер.
  Освен инженери порано друго не вработуваа. Сега не знам.

  Со среќа.

  Каде има сега оглас, не знам.. ама секогаш е добро да им пратитe CV да ве имаат во база.
  recruitmentsee@apavesee.com

  @vlatko spasovski
   
 4. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  26.015
  Пол:
  Женски
  Имам една другарка која работи таму. Точна плата ми нема кажано но од некои други лица имам слушнато дека не станува збор за некои добри суми од старт. Но со тек на време покачуваат. Напорна е работата, знам дека со месеци престојува во Африка. Периодот кога се таму мислам дека земаат и плус некои дневници. Девојката е задоволна, еве скоро две години работи таму и нема намера да напушта во скоро време. А за примање не биле проблематични, баш им фалел кадар и ако исполнуваш услов за соодветно образование и познавање на англиски немало потешкотии за да влезеш. Обиди се, не губиш ништо. Ако не ти се допадне не си обврзан да останеш.
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MarijaLovee

  MarijaLovee Активен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2017
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  И јас знам дека на почетокот платата не е висока ама со тек на време напредуваш, 3 месеци таму тука 1 и идеш на предавања за сертификати и обуки колку повеќе сертификати толку поголема плата, а сега незнам какви се условите знам дека имаат тука канцеларија...
   
 6. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.758
  Пол:
  Машки
  Знам луѓе кои работат и се задоволни. Од друга страна, познавам и дечко кој закачи маларија па со месеци се бафташе по болници, што таму, што тука. Друг па пратија во една афричка земја со фалсификувана виза, па заглави таму три месеци во затвор. Секој со својата среќа е работава, изгледа. :D

  Шала на страна, ако си за таков тип на работа, подобро обезбеди си сертификати самиот па барај вработување директно у некоја странска фирма, ова македонсково APAVE (т.е. југоисточно европско) ми е малце као шејди ворк енд травел. :)
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 7. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  21.241
  Допаѓања:
  139.354
  Пол:
  Женски
  Моја другарка работеше во Африкаа 2 години и потполно беше задоволна од таму. Од работа па до сместување, луѓе и плата арно ама се појавило маларија и од страв се врати во Мкд.
  Кажа дека многу луѓе се испоразболеле и дека многу тешко се лечи, мислам дека работеше како чувар во некое друштво за животни.

  Сепак Африка е топла земја улога има и тоа како ќе се навикнеш на тие работи.
  Почетната плата не е многу што значи не се преценуваат за да привлечат работници така што понатака се зголемува во зависност од твојата способност.
   
 8. Marijan88

  Marijan88 Нов член

  Се зачлени на:
  17 април 2018
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Машки
  Мене ми се јавија за на интервју да идам во текот на следната недела во апаве во канцеларијата што е во скопје, се иде мислам дека 15 дена на копно 15 дена на платформа мислам дека се занимаваат со некој мерења и испитувања кој и дека веќе имаат акредитации. 3 месеци си таму 1 месец тука но тука идеш на обуки и на семинари за добивање сертификати и лиценци. Таму се работи за мерење на електрични величини и температура на почеток платата не е голема како што мислат некое но после секоја година сигурно ти се качува зависи од твоите квалитет искуство итн.
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Marijan88

  Marijan88 Нов член

  Се зачлени на:
  17 април 2018
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Машки
  Дали некој бил на тестирање во апаве во скопје за магнетно испитување и пенетранско испитување кој бил нека пише ќе ми заврши голема работа фала однапред
   
 10. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  483
  Пол:
  Машки
  и
  и јас познавам еден машински инженер што има работено кај нив, генерално задоволен
   
 11. jok21

  jok21 Нов член

  Се зачлени на:
  21 март 2021
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво сакам да прашам дали може некој да сподели искуство од оваа компанија?