1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апарати за домаќинството

Дискусија во 'Дом' започната од Trendafilka, 2 октомври 2011.

  1. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.733
    ^ Јас ја имам оваа, ја користам веќе 9 години. Инаку денес уплатив нова :)

    Искрено, јас малку се разочарав, ама веројатно така ми се погоди. Во 9 години ми се расипа 4 пати, а сите други уреди што ги имам дома ми се расипале само по еднаш (добро, другите ги имам 7 години). А со најголем мерак си ја купив, и имав големи очекувања затоа што е Бош, а имам респек за германски производи.

    Проблемот е што често ми зарибува некој лагер, и кога моторот е прегорен па го менуваме (3500 денари), кога поминуваме со поправка (1600 денари). Може и да е моја грешка, веројатно недоволно ја третирам со средство за бигор, од оние што се ставаат на празна машина за убаво да се исчисти. Такви ставам 1-2 пати годишно, а веројатно треба почесто.

    Од друга страна, џабе зборам, кога сега пак уплатив Бош :tmi: Сите кои ги консултиравме не' советуваа да земеме таква, наводно биле многу подобри од другите.

    Практична е затоа што е мала (за 4 лица) и кај мене е под садоперот. Многу убава работа ми вршеше додека бевме сами со сопругот, ама сега веќе навистина ми е мала, четворица сме со децата, а и често сме со гости, особено за викенди кога се собираме на ручеци. За викенди ја пуштам по 3-4 пати дневно, а преку недела 1-2 пати. Нема многу место за тенџериња, ама јас ги ставам и нив, макар тоа да значи дека не една, туку две машини ќе пуштам. Ја оптеретувам максимално, па после се чудам што ми се расипува :lol:
     
    На trendafilka2 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    значи ти ми ја фалиш а цената не е многуу висока 8 000 денари. или висока е? па значи и теџериња собира заедно и чинии чаши све нормално помал капацитет е па ја немам многу садови за миење обично можам да ја пуштам навечер (хаха ако ја имам :D ) а ги суши ли садовите ..ги извршува ли сите опции пошто изгледа маленка малце ми е чудно и прв пат гледам ваква а и јас планирам под судоперот да ја ставам ако ја купам.. :) инаку од пазар 3 не била користен воопшто нова била незнам се двоумам :'(
     
  3. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    Tе молам ARIEL како еден мал совет ми дади доле пто напишав поз :( :| :| :!:
     
  4. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.733
    Цената на ново јас кога ја купив беше 15000. Сега кога бев по машини не го видов овој модел, воопшто не видов мала машина на Бош, ама претпоставувам дека пак би била тука некаде, можеби и повеќе.

    Тенџериња собира, со тоа што јас користам тенџериња од 2.5-3 литри, па едно тенџере ми фаќа простор колку за 3-4 тањири, а нема посебно место за тенџериња. Тавчињата за пржење ги ставам од горе, над задовите, а за печење гледам да користам едни помали стаклени тавчиња, што ми ги собира исто така. И кога купувам нови, гледам да ми ги собира во машината :) Оваа машина вушност го има само горниот дел од стандардна машина, со тоа што подлабока е малку.

    Инаку во просторот под садоперот кнап ја собра, едвај го наместивме сифонот, ама тоа беше при монтажа на кујната.

    Јас ни ти ја фалам, ни ти се жалам :). Ти кажав, некако премногу ми дојдоа расипувањата, очекував помалку, ама кога се распрашав за марки, сите ми кажаа дека Бош се многу подобри од другите. Јас и немам многу со што да споредам, моите имаат Кенди од големите, ама многу е стара, 33 години, а уште им работи, и колку што се сеќавам не сме ја поправале толку често,иако имаше и посериозни дефекти. Ама неблагодарно е да споредуваш машина од 1979 година со машина од 2003 година :)

    Од друга страна, немам дома нешто што повеќе го користам од машинава.

    Ако немаш повеќе простор ок е, ама ако имаш простор некаде да вградиш од тие за 9 лица, 45 cm во ширина, мислам дека тие се најдобри за едно просечно семејство. А машина за садови, дека е потребна, потребна е во секој дом. Кога не ми работи, како да ми се врзани рацете.
     
    На trendafilka2 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    A ЧАШИ ФУЛЃАНИ има ли каде да се ставаат а дали премногу троши вода и струја тоа ми е најбитното и од прилика стандарен програм колку време трае??? :!: ;(
     
  6. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.733
    Да, да, има место за чаши и филџани - мене од прилика ми собира по 7-8 чаши, 4 мали филџани или ниски чашки и 3 филџани за чај, плус делот каде што се ставаат лажици и вилушки. И се разбира, околу 10-тина чинии.
    Стандардниот програм трае 70 минути, садовите ги мие на температура од 60 степени. Има и еко програм, кој трае 60 минути, и овој е сосоема ок, јас најчесто овој го користам (нема предмиење со вода, туку директно оди на прашок).

    Знаев порано колку вода троши, ама не се сеќавам, не сум обрнала внимание затоа што претпоставувам дека овие параметри се слични кај повеќето машини.
     
  7. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    ДА НЕ ИМА ЕКРАН ДА ГО ПОКАЖУВА ВРЕМЕТО НО И ЕДНО ЈАС НЕЗНАМ КАКО ДА ЈА ИНСТАЛИРАМ АКО ЈА ЗЕМАМ ЗА ШТО ВЕЛИШ НЕМАМ МЕСТО ЗА 45cm. што се оваа можеби кнап ке ми дојде под сифонот но како да ја инсталирам немам цевка за одвод за довод ако ја ставам под сифонот може ли друга чешма некако да се стави или да се контактирам со мајстор за водовод ... ;( ;( ;( :^)
     
  8. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Може ли да ми дадете совек за сушлна за алишта? Сите се грееме на дрва во околината, и неможам да ги сушам надвор алиштата, а внатре имам две сушални о спална, ко деца да имам колку перам... И се се прави со влага. Одлучивме дека не е лоша идеа да купиме сушална, само сега имам голема двојба каква. Ако имате совети, бујрум! :D
     
  9. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.733
    Трендафилка2, нема екран што го покажува времето. Кругот на кој се означени програмите
    Инаку не знам за инсталација, кај мене мм ја инсталираше, ние имавме одвод - јас ја планирав, ја имав земено уште пред да се вселиме, ама се сеќавам дека на мм не му беше баш лесно да ја намести, ама ја намести. Е сега не е водоводџија, може и не било толку страшно, само него така му се чинело :D
     
  10. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/ ... 4&Idx=10#3 ОВАА ДОЛЕ ПОД ПРОГРАМАТЕРОТ ШТО Е ЦРНОТО НЕКОЕ КОПЧЕ ИЛИ ДР Е НЕШТО . само да ја купам ја па ке видам како што ке е ама на мене сифонот ми е со 2 па како ке ја наместам под него -_-
     
  11. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.733
    И мене садоперот ми е со 2 корита, само не се многу длабоки, има и подлабоки, моите се просечни.
    Инаку ова црното го покажува нивото на солта во машината - тоа е стакленце на делото во кој се складира солта, и на тоа гледаш до каде е, дали треба да се додаде.
     
  12. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    ти благодарам многу за информациие сепак ке се договорам со сопругот инаку моите корита на садоперот се подлабоки а ако сакаш да ја измереш димензијата ВИСИНА,ШИРОЧИНА,ДОЛЖИНА ...сепак јас ке измерам во просторот дали ке ми ја собери не само да ја купам пак да нема да ја ставам сепак ти благодарам за информацијава ако сакаш и за оваа ми дади податок.....а ако ја купам ке се договориме каки сретства да си земам сега има време Пошто ја не сам користела машина за садови поздрав :D
     
  13. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.733
    Висината е околу 44.5 cm, должината и е околу 55.5 cm, а ширината и е 45 cm.
    Висината ти е најважна, а инаку за другите димензии нема да биде проблем, ја собира во стандарден кујнски елемент со две вратички.
     
  14. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    измерив све ја собира само должината кај мене е 50 cm. а должината ме заебава 55.5 викаш не ја собира ако е 50 супер ке е ... уффф аман,, и онаку кај миалникод другата цефка треба да ги ставам од страна во коше има од оние што се свиткани нели али должината сигурно ли е 55,5 цм
     
  15. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Јас да си го пофалам варачов на вода.
    Ми се чини дека ништо друго во куќава не ми е толку искористено како него.
    Ептен практично при готвење, правење чај,кафе....
    И на мама тогаш одма и купив и пратив, и она еве го фали :lol:


    Морам да кажам дека и мини фурната е многу исплатлива ствар, се затедува многу време, енергија и пари. Веднаш загрева, не паметам дали некогаш сум ја уклучила релната на шоретот.(Предходно имавме неколку години една на Северин, сега една Аљаска ли како се вика, за ие пари арна е).
    Инаку од останатите апарати, машината за садови ми е BOSCH, од големите, задоволна сум.
    Шпоретот ми е од Електролукс.
    Микробранова е Клатроник, и од нејзе сум задоволна.

    За алишта ми е АЕГ, исто и правосмукалката (од нејзе сум посебно задоволна, ја имам опишано во соодветна тема).
    Останатите ситници(фрижиери,аспиратори, за кафе, пегли...)да не редам Филипс и Самсунг.
     

    Прикачени фајлови:

    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  16. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    ARIEL ЗАБОРАВИВ ДА ТЕ ПРАШАМ И ОВА ДАЛИ ГИ СУШИ САДОВИТЕ?? Слики4ка имашл ли од бош да ја видам каква ти е а новата каква ти е од поголеемите ли ??? и исправна ли ти е сега бош?
     
  17. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    На trendafilka2 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    На Mayyya му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.733
    Ги суши садовите. Исправна ми е, ми се расипа пред 2 недели, ама ја поправив, и ќе ја користам и понатаму во летната кујна, секако таму ми треба само за чаши и чинии, па таман ќе ми биде.

    Не знам со димензиите дали се разбравме како што треба, значи 55.5 cm е должината, не длабочината, а стандарден кујнски елемент со две вратички е 80 cm. Не само што ја собира машината, туку и тостерот ми е во истиот елемент до неа :D

    Еве како изгледа внатре - позади се чашите, еден ред доле, еден ред горе, на средина чинии и напред прибор и има место за големи филџани. Јас врз се ова од горе ставам и тавче за пржење :D

     

    Прикачени фајлови:

    • Masina 1.jpg
      Masina 1.jpg
      Големина на фајлот:
      38,9 KB
      Прегледи:
      216
    На trendafilka2 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    Ариел многу ти благодарам незнам како да ти се заблагодарам ;) :hai: ми помогна многу во врска за машинава најверојатно ке ја земеме после празниците пошто сега сум зафатена и верувам дека монгу ке ми ја олесни работава во врска со миењето садови. НАЈВЕРОЈАТНО УБАВО Г ИЧИСТИ САДОВИТЕ, ИМАМ СЛУШНАТО НЕКОИ МАШИНИ ОСТАВАЛЕ ФЛЕКИ ПО САДОВИТЕ (( А да прашам кога ги ставаш садовите ги одмиваш ли или дирекно ги ставаш?? :!: ( и најпрво ако ја земам ке ја инсталираме и треба да ископат друга цефка за довод и да се стави чешма. И што ми е најважнот обучна ли е кога работи додека пери ...Кога ке ја купам ке ми помогниш како да ја употребувам :D :tmi: