1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апарати за домаќинството

Дискусија во 'Дом' започната од Trendafilka, 2 октомври 2011.

  1. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.190
    Не ги ставам директно садовите, ги одмивам прво. Навикната сум по јадење да си ставам во садопер и да им пуштам вода, па така се одмиваат главно. Ако не ги средам на време и ми се исушат, го полнам садоперот со вода, и во него ги ставам садовите.
    Милам дека за било која машина е исто - барем за овие кои сум ги користела - Бош и Кенди од минатиот милениум било така.

    И не е многу бучна, тој дел особено ми се допаѓа. Особено што нели ги имам вратичките од кујнскиот елемент, многу слабо се слуша.

    Мило ми е ако ти помогнав да одлучиш. Сигурна сум дека ќе ти биде од корист. Јас без машина не функционирам :D
     
    На trendafilka2 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    јас сакам дирекно да ги ставам несакам да ги одмивам веке преку глава ми дојде миењето садови а да не се запуши некои филтер од храна ако има малце или се исфрла преку одводот
     
  3. billyy

    billyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    15
    Сакам да купам некој блендер, со повеќе функции по можност, давам до 3.500 денари :D Ајде ако имате користено некоја марка, а сте задоволни предложете ми! Фалааа
     
  4. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.190
    Јас вчера баш и купив на една другарка Moulinex блендер, сецко и маталка за 3500 денари. Блендерот е со 4 сечила, до сега само со 2 сечила ги правеа.

    Имаше во Нептун една добра понуда од Бош - блендер со рачка и во сад (сецко) за околу 1700 - 1800 денари (не се сеќавам на точната цена) само останати беа само блендери со пластична рачка, а тие не се користат за многу топли јадења. Со метални веќе немаше, потрошени беа.

    Во принцип, сите пасираат ок, само некои се поиздржливи, некои помалку. Јас моментално го користам петтиот мој блендер, затоа што првите четири ми ги прегоре жената што ги чуваше децата, многу запнуваше и ниту еден не издржа :D Сепак Бош издржа најдолго, во споредба со фуего кој веднаш се расипа. Додека работеа, и едниот и другиот добро ја пасираа храната.

    Сум имала и од тие со рачка, и оние што се всушност сецко, ама и тие ги користев за пасирање додека децата беа мали. Сепак, блендерот со рачка е некако попрактичен, барем за пасирање, со тоа што не можеш да сецкаш кромид на него :D

    Сега имам од тој робошеф од топ шоп, ама ретко го користам, децата ми пораснаа.
     
    На billyy му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Јас ова го гледав од Беко 3500 ден., а поодамна барам некое такво мултифункционално кујнско машинче.
    [​IMG]
    - ЗА СЕЦКАЊЕ, МИКСАЊЕ, РЕНДАЊЕ,
    - КАПАЦИТЕТ 1,5Л
    - НОЖЕВИ И МЕШАЛКИ ЗА ТЕСТО
    - СОКОВНИК ЗА ЦИТРУСИ И ТВРДО ОВОШЈЕ
    - 10 БРЗИНИ И КОПЧЕ ЗА ПУЛСИРАЊЕ
     
    На Mayyya му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.626
    Допаѓања:
    251.177
    Пол:
    Женски
    Каде се продаваат 3л плински боци? На Макпетрол или таму само ги полнат?
     
  7. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    Ариел измерив ја собира но еве можеш да видиш на сликава под умивалникот со цевките што да правам треба да ги извадам па да ја собере сигурно и твојот умивалник е толкав или е повисок ај ако сакаш сликај целосна слика како со машината затворена врата како се направени цевките///ова ме бидни малце како да ги наместам цевкиве треба да ги ставам во ќоше излгеда незнам
     

    Прикачени фајлови:

    • IMAG0992.jpg
      IMAG0992.jpg
      Големина на фајлот:
      231,9 KB
      Прегледи:
      292
  8. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    АРИЕЛ ДА МИ ДАДЕШЕ СОВЕТ И ЦЕЛОСНА СЛИКА ТЕ МОЛАМ ДА ВИДАМ КАКО Е КАЈ ТЕБЕ :)
     
  9. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.190
    Ако си измерила и димензиите се ок - ќе ти ја собере, ти кажав, на стандарен кујнски елемент само висината може да е проблем. Можно е да треба да го смениш сифонот, ама консултирај се со некој што се разбира за тоа.

    Не се гледаат добро цевките, уште ми е на тоа место машината, па не знам колку ќе ти биде ова од корист

     

    Прикачени фајлови:

    • Masina 2.jpg
      Masina 2.jpg
      Големина на фајлот:
      5,5 KB
      Прегледи:
      263
  10. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    ке се консултирам со мајстор што се разбира од оваа работа најверојатно ке ги сменам цефкиве оти кај мене како што виде на сликата цефката е во облик на буквата ( Ј ) и затоа таму е проблемот. на маж ми баш не му се слуша нешто во врско со машинава али ја морам да си ја купам.А посебна чешма имаш ли одоздоле под умивалникот за што прима вода, или приклучуваш цревото од оваа што е над умивалникот .(оваа навистина било проблематично да местиш машини за садови ја да знаев кога ми ја местеа кујнава ке испланирав простор за машина не знаев пошто кај мене никој не е користел машина)
     
  11. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.190
    Планирана ми беше мене машината, па имам и довод и одвод за неа.
    Денес стигна новата, се надевам нема да ме разочара :)
     
    На trendafilka2 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ги има и на Макпетрол ама и на пазар. Поевтини се на пазар со се горионик. А исто така ги има и по продавничките за бела техника и све и свашта :)


    Најправилно и најубаво е да сифонот биде во U затоа што на тој начин не ја враќа миризбата од каналот. Сите други се присилни решенија кои можеби на почеток ќе бидат ок се додека не почнат да го враќаат мирисот од каналот. Колку сакаш после миј го и ставај средства, па и менувај цевки џабе е.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    Убаво нека ти е честито новата а што марка е и колки комплета е и цената што ја купивте колку им е ? :) :) ;)
     
  14. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.190
    За сифонот славица во право си, ама јас при здрава свест и совет и целоста материјална одговорност решив да ја ставам машината под садопер, и за тоа мораше да плати сифонот :D

    Фала богу, до сега не сме имале проблем со одводот во кујна, еве веќе осма година живееме тука. Искрено, немам претстава како ќе биде решен со новата машина, ама се надевам дека нема да имам проблеми. Машината уште не ни е наместена, поголем зафат испадна, за да и најдеме место мора да смениме и садопер и плотна, па мм деновиве ќе се занимава со тоа. Здравје, до викенд ќе биде.

    Инаку земавме Бош за 12 комплети. И по Бош - Бош, што да кажам :D
     
  15. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    и на мојот нешто не му се слуша за машинава за садови мислиш ке зимаме голема па д анема кај да ја ставиме оно малце тешко е сега да извадиме цевка за вода но ке пробам до петок да го намолам -_- ке треба и плочките да се кршат за да се изведе цевка .. :| :| :| :|
     
  16. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    АРИЕЛ :( :( многу се разочарав преги правев маубет со сопругот ме изнервира и се испокаравме во врска со машината за садови како што гледаш веке со тебе си пишуваме една недела за оваа машина :sweat: ништо не бидна од мојот план јас му објаснив све и цена колку е и како мислам да ја инсталираме и за довод да се ископаше цевка ама...ми вели дека во оваа зима сега ке копам довод за машината за задови на тебе како ти текне така ...ми вели тоа се работи во лето и здравје живи во лето ке го средиме тоа ако ни излезе прилика да земеме машина .
    НО СПОРЕД МЕНЕ И ВО ПРАВО Е дека сега во зима ке се копа плочкиве да се става довод мислам и ја не е лесно тоа е работа за во лето..разочарана сум и лута му сум незнам дали е во право ШТО МИСЛИШ ТИ дај ми твое мислење ја се надевав дека ке ја зимаме пошто во петок ке одиме до СКОПЈЕ има тој некоја работа па ке наминевме до КУМАНОВО (од таму е :) ) да ја земиме АЛИ НИШТО :worried: :( :( :(
     
  17. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.190
    ^ Ти си знаеш каква ти е работата по дома. Дека е корисна работа машина за садови, корисна е, е сега кога да се копа, тоа не знам. Позитивно кај овој модел е што може да се стави под садопер, ама и да не ја земете, претпоставувам дека можете да најдете друга од малите. Не знам колку често има огласи за половни машини, никогаш не сум гледала.
     
  18. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Сакам да прашам блендер и апарат за нес кафе одприлика колку пари се?
     
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.644
    Допаѓања:
    95.695
    Пол:
    Женски
    Имаш блендери убави до кај 3 000 денари, мада вршат и овие малите од по 1 800-2 000 денари, е сеа имаш кинески и од 1 000ка ама не се лажи по нив, пример мене многу ми се свиѓа малиот на Мулинекс со пасатор, мислам дека беше 2 400, ако не се лажам и помалку, околу 1 800, овие две цени ми се вртат во глава. Апаратче за нескафе не се лажи да купиш од оние ефтините по 350 денари, не за друго нема да го искористиш воопшто, не е ко што треба, мој совет дај барем 1 000ка и земи си статичен, на Нео не се лоши, а на Вицко не на сите, но на некои им е многу погоден, тие се по 750 мислам. Зависи за што ти треба, ако е за поклон можеш да најдеш златна средина, ако е за тебе подобро да купиш нешто поасално, зависи и од тоа за кого е поклонот, ако е за некој кој вреди да лупнеш толку пари зошто да не, но јас секогаш се раководам според тоа колку сакам јас да ми носат глупости кои се неискористливи. забегав ептен, а си кажав битно она што треба :lol:
     
    На Maroon5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    Маroon јас купив неодамна блендер 2200 од Нептун,Беко ,собира 1л 750 ,не е воопшто мал.
    [​IMG]

    Апарат за нес имам од пред некои 8,9 години,тогаш беа малце поскапички 1500ден,а сега се по 800ден(зборувам за мојот,Вицко)
    На пластичарите имаш поевтини варијанти и по 600,700ден
     
    На Maroon5 му/ѝ се допаѓа ова.