1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апарати за домаќинството

Дискусија во 'Дом' започната од Trendafilka, 2 октомври 2011.

  1. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.269
    Допаѓања:
    7.438
    Пол:
    Женски
    Ако имаш прозор кај кујната дури ти работи аспираторот нека ти е отворен или на кипање. И кај мене е така
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ohlala

    ohlala Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2014
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    246
    Zdravo, dali moze preporaka za pegla?
     
  3. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.282
    Допаѓања:
    7.507
    Пол:
    Женски
    Дома сите апарати ми се на Беко, исто и пеглата. Со години ја нема да мрдне.
     
    На cresa-jagoda и ohlala им се допаѓа ова.
  4. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    1.510
    Нз дали сум за тука со постов но ќе пробам тие што имате правосмукалка шарк можеби имате веќе искуство
    Поточно почна мн да ми згрева кај делот каде што е хепа филтерот .. и не вшмукува како што беше порано...
     
  5. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    4.933
    Пол:
    Женски
    Може слика/модел од тие што ја имате машината за перење алишта Самсунг еко бабл, и како сте задоволни?
     
  6. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    4.933
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Не можам да ви пишам порака. Дали случајно ставивте проточен болјер, да споделите искуство? Се мислам и јас... Фала
     
  7. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.474
    Допаѓања:
    34.528
    Пол:
    Женски
    Ставивме, да, 8 месеци го имаме и мене ми е супер. На Бош зедовме, електронски 21/14. Разлика во цена на струја немаме, а со оглед на тоа што во исто време зедовме и сушара (која е исто потрошувач) сметаме дека проточниот ни е поекономичен.
    Пред да инсталирате, треба да ја проверите инсталацијата дома дали може да издржи, исто ви треба кабел директно до саат и најдобро би било професионален електричар да ви го монтира.
    Единствена маана е (ако можам така да кажам) послабиот проток на вода, ама мене не ми смета којзнае колку тоа, се навикнав.

    Пред да го земеме, бевме до продавницата Вуделго (спроти Бисер во Аеродром) они се сервисери и дистрибутери на Бош и ептен убаво ни објаснија се за бојлерите и не советуваа каков да земеме. Можете и вие да поминете таму, па ќе ви објаснат се.
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    4.933
    Пол:
    Женски
    Фала ти за одговорот.
    Станот е на 10 спрат, не знам каква врска има тоа со притисокот на проток на вода, но доколку е послаб, и ова дополнително ја отежни работата, тогаш стварно треба да размислам за опцијава.
    А во однос на цена како е? Може и во порака да ми пишете.
     
  9. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.474
    Допаѓања:
    34.528
    Пол:
    Женски
    Нема врска протокот со притисокот на вода во станот. Затоа и зедовме електронски, хидрауличните мислам бараат постојан притисок на вода.
    Кажав послаб проток бидејќи самиот бојлер има моќ на загреваање на литри во секунда (вака мислам беше) нашиот е од средните, имаше и посилни и послаби. Нас ни го препорачаа овој и не згрешивме.
    Ние го зедовме околу 18000 и нешто од Нептун на попуст, плус на ова треба да се додаде цена за кабел и склопка (за ова не знам цени, маж ми таа работа :D)
    Практичен е многу, кога сакаш имаш топла вода, колку сакаш се бањаш.
    Ќе те посоветувам пак да ја посетиш продавницата Вуделго. Таму се ептен стручни и се ќе ти објаснат убаво. Ги има изложено бојлерите, па ќе си видиш на лице место.
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.677
    Допаѓања:
    4.249
    Нас на 5ти кат, преку 1000 еур ни бараа само инсталација од саат преку лифт да пуштаат кабли, кои е прашање дали може и како ќе се изведе и се откажавме. Тешко во зграда проточен за купатило. Во кујна ставивме, не сме тестирале уште, ама тој е малечок и ни кажаа дека може нема ни да имаме врела ептен вода, ама не ми смета за таму. Во купатило ставивме Аристон правоаголен, може и вертикално и хоризонтално да се става.
    @An-na во зграда сте или куќа?
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  11. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.474
    Допаѓања:
    34.528
    Пол:
    Женски
    Во зграда. Релативно нова е зградата, беше електричар проверуваат колку ампера има довод до разводна табла, имавме и повеќе од доволно и го ставивме. Немаме проблем до сега никаков.
    Читав претходно многу за бојлериве и генерално во старите згради знае да нема доволно ампеража, новиве би требало без проблем да имаат.
    Четврти кат сме иначе. Притисок на вода нормален, ни слаб ни многу силен.
     
  12. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.677
    Допаѓања:
    4.249
    Немаат старите ич, а и оваа кај што сме е релативно нова и таа нема. Глупост жива, а толку практично решение. Добро што сте си ставиле.
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.892
    Допаѓања:
    7.506
    Повеќе модели на еко бабл се, јас ја има оваа и сум презадоволна. Пере одлично и со помалку детергент, на повисока центрифуга ги вади алиштата полусуви, ако не ја преполнуваш не се стуткани. Во секој дел од циклусот имаш можност да паузираш и да додадеш нешто, има апликација преку која можеш да одложуваш старт и има доста програми за секакви потреби.
    https://www.neptun.mk/categories/MASINI_ZA_PERENE1/SAMSUNG-WW70T552DAW1S7-
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.680
    Допаѓања:
    172.498
    Пол:
    Женски
    Може си земала до сега:D
    Ама да ти кажам да си земеш Карчер WD3 правосмукалка..
    Не е баш мала ама нема за нешто да не можеш да ја користиш. Јас и пепел шмукам со неа, градежен шут (барем тоа што го собира да влезе:D), има опција и да ти дува, на пример да ти ги издува лисјата од двор:rofl:

    За другово би ти рекла да си најдеш индукциска плотна со 2 рингли ако немаш многу место и ако не користиш премногу широки тенџериња..ако сакаш рамна да е.
    Поскапи се ама вредат за мене.. Јас раскрстив со се што не е индукциско:D за 30 секунди ми е зовриена водата.. :devil:
    Иначе јас со 4 имам, ама само место ми фаќаат двете :lol:

    А цел шпорет каков и да земаш, само гледај да не е со рамни рингли.. Т.е стакло керамички одозгора..
     
    На lunicka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.395
    Пол:
    Женски
    Која марка на бојлер е добра и колку литарски е доволен за двочлено семејство?
     
    Последна измена: 28 јули 2023
  16. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    1.420
    Пол:
    Женски
    Има некој идеа каде може да се купат делови за фрижидер како полици нови? 15 год стар фрижидер, супер е ама внатре пластичните полици се која од која по искршени, кај да побарам замена?
     
  17. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    13.862
    Пол:
    Женски
    Можеби глупаво прашање, ама пак ќе прашам...
    Ayr Fryer и Готвач на пареа, дали станува збор за ист апарат со исти функции или не?
     
    Последна измена: 1 август 2023
  18. tripl6

    tripl6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    200
    Пол:
    Машки
    самото име ти кажува, пржач на воздух работи на воздух, готвач на пареа на пареа.
     
  19. **MajkaE **

    **MajkaE ** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Женски
    Што мослите за Фуего? Многу ни се допадна еден фрижидер од овој бренд
     
  20. Danche96

    Danche96 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2023
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Ние дома со моите имаме LG, а на викендичката Fuego, разлика во цена голема, а во квалитет нема.
    Дали можеш да ми пратиш кој фрижидер го гледате дека јас во моментов се преселувам и барам идеи.