1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апел за помош за малиот Александар: Се бара донатор на коскена срцевина

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од danichap, 22 ноември 2017.

  1. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Што поточно да споделам на твитер? Некои информации? Каде да се обратат тие кои сакаат да дадат крв за испитување? Или склопи како текст што поточно да споделам со информации ако не ти е проблем, веднаш ќе биде споделено на твитер.
    Сега само испитување се врши како што разбрав и се бара соодветен донор.
    За неполн месец и јас полнам 18. Дај боже да биде соодветен донор некој од нас, за месец два отстапување мислам дека не би требало да прават проблем и би дозволиле да донираме.
     
    На Jas!, Dream-Girl, galapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    7.865
    Пол:
    Женски
    Jas sum anemicna i so alergii na lekovi (anastezija), ok li ke e da dadam krv i jas? Ne se razbiram bas. Ako ne ke probam da go spoteram mm toj ima mnogu jaka krv i e 0+, ama sekogas koga mu zimaat krv se onesvestuva od strav (maz), no sepak ke go ubedam
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.816
    Пол:
    Женски
    @galapce Со верба и молба до Бог, се ќе се среди. Ќе се молам за твојот ангел како за моето дете.

    Луѓе, успејте некако да стапите во контакт и да ангажирате по еден член од секој град. Нека не сеправат мешаници, само тие, организаторите,нека објавуваат што, кога, каде, и да даваат точни информации,мислам пооорганизирано би било. Да прашам и во мојов град, јас и мм веднаш одиме двајцата.
     
    На beauty.princess, makedonkamak и galapce им се допаѓа ова.
  4. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Се надевам нема да ми замерите што не сум постојано на располагање за да за се лично одговорам.
    Ако нешто испуштам ке ме надополнат и другите три членки.

    Дузи,тек почнувам со оваа работа,сум информирана ама ете затоа споделивме и овде,на совет од членките на кои им сум благодарна што се понудија.

    Не се сомневам на вашата подршка.
    Неможам да одам убрзано се додека не ги "убедам" лугето од институтот дека можеме да ја кренеме свеста на лугето од Македонија за зачленување во оваа организација.
    За да ги убедам морам што помасовно да ги организирам Скопје,со индивидуално одење и на 2.12 во Гевгелија и Валандово.
    Веке ме контактираа и од министерство за здравство,и рекоа,доколку има стартен интерес,ке ме покријат и медиумски.
    Искрено не сакам да се експонирам јавно.
    Но.
    Се работи за здравјето на моето дете а со тоа и за уште многу дечиња во Мкд. И светот.
    Зошто да не се вклучеме и ние македонците кога можеме и најбитно од се е што Сакаме.
    Една од олеснителните околности со изнаогање донорза дете од Македонија во Македонија е и тоа што трошковите за лекување низ болниците од странство ке се упола.
    Ако оваа информација не е точна значи ме излажале и мене од Миностерство за здравство.

    Сакам и јас официјален документ,и ке го добијам ,работам и на тоа и уште на неколку работи во врска со здравјето на Александар напоредно.
    Битно почнав.
    Идеите на Дузи,Сања и другите ми се допагаат и ке работиме на нив.
    И други ако имате се што е можно ке реалозираме.
    За парични сретства,не сум За за да почнеме.
    Прво,се надевам нема да се потребни,второ,уште е рано.
    Помогнете ми да го најдам 100% компитабилниот донор.
    Сега ми јавија дека мојата крв покажала само 50% компитабилност што и беше очекувано ама ете се надевав на чудо.

    Простете,знам дека звучам и расеано.
     
    На *Amethyst*, Nigredo Odor, Mayyya и 45 други им се допаѓа ова.
  5. Milobebence

    Milobebence Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    4.267
    Допаѓања:
    90.914
    Пол:
    Женски
    Са прашам и јас нешто на имунологија може да се оди да се даде крв и во сабота или само работни денови?
     
    На Jas! му/ѝ се допаѓа ова.
  6. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    33.236
    Пол:
    Женски
    Мајка со тебе сме:hug::hug::hug:до тебе и синчето.Македонија е хумана,господ е голем,ќе се најде донор.
     
    На beauty.princess, kuc, Lolipop23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    Ајде да склопиме некаков текст и да го пуштиме по твитер и слични социјални мрежи. Тука можам да помогнам, а исто и @Dream-Girl :)
    Ако дојде на time.mk, ќе го видат многу повеќе луѓе.
     
    На Dream-Girl, Ketchup, Gosh и 8 други им се допаѓа ова.
  8. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Sega vidov spodelen post na fb, gosogata pisala da se proveri dali nnekoj moze da mu dade krv.

    Mislam deka na mnogu im e nejasno, a so necii komentari dopolnitelno se "bunime".

    Ajde prviot voveden post neka bide dopolnitelno prosiren i ubavo objasneto sto tocno se pravi a sto treba da se "dade" koga ke se najde 100 procenti kompatibilen donor.
     
    На CameliaMiller, jovana03, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
  9. Jas!

    Jas! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2016
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    6.313
    Пол:
    Женски
    Женски @danichap @Doozy @AngelOfArh @galapce јас сум регистриран донатор од поодамна. Дали треба пак да одам на тестирање? И ако треба, дали може во сабота? Најрано оваа сабота можам да дојдам Скопје да се тестирам.
    Господ нека помага на Александар и на сите :hug::hug:
     
    На boomsleng, stevemila, Gosh и 11 други им се допаѓа ова.
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Зборував јас со администраторите, сакаат да помогнат, нормално. Ајде еден разбирлив и јасен текст да направиме, што точно се бара, што треба да се направи и луѓето убаво да се информираат како да помогнат.
    Текстот ќе биде веднаш објавен на фемина, споделен на фејсбук и ќе се промовира ако има потреба.
    Сите се надеваме дека побрзо ќе се најде соодветен донор и ќе се помогне на малото галапче.:l:
     
    На boomsleng, YoungandBeautiful, ♡BuBaLe♡ и 34 други им се допаѓа ова.
  11. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Tuka sme i od Kocani da se organizirame za se sto treba. Za galapceto so najubavite oci da ima zdravo i srekno detstvo. :f:
     
    На CameliaMiller, 24.07, JuLleE и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Јас ќе гледам до вечер да го средам текстот, ве лајкнав само затоа што сум вкл. за време на раб, ќе средиме, во контакт сме.


    Едит - пишете се' што не е јасно и што прави збунки, макар и најмала, за да можам да го склопам.
     
    На Vitaly, kuc, 24.07 и 5 други им се допаѓа ова.
  13. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Кочани веке и од друга страна се нуди со минимум дваесетина луѓе.
    Еве да имам предвид дека после Гвг и Валандово,Струмица имам 40 сетина засега па,следно да се радовиш и Кочани.

    Јуле може да ја контактирате за тој дел.
    Многу ви благодарам,многу.

    На сите.
     
    На boomsleng, kala21, Rirri и 14 други им се допаѓа ова.
  14. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    И јас сум регистриран донор на имунологија , дали може со тој документ да се провери или треба одново да се земе крв?
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  15. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    За ова, а и за сите останати прашања кои веќе беа поставени или ќе бидат поставени во текот на денот, утре ќе се обратиме кај одговорно лице и се надеваме да добиеме актуелен и точен одговор.

    Ќе повторам.
    Слободно прашувајте се, доколку не успееме веднаш да го дадеме одговорот на истите тоа ќе го сториме во најблизок можен момент.
    Доколку имате идеи за некаква иницијатива, сеедно помеѓу кругот на најблиску или преку медиумите споделете ја.
    Сеуште сме во онаа почетна фаза и секој предлог и идеја се и повеќе од добредојдени.
    Писмото со неопходните податоци ќе биде составено и сите ваши предлози ќе бидат искористени за истото да биде споделено.

    :l:
     
    На stevemila, Lolipop23, kuc и 14 други им се допаѓа ова.
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    А нели ако имало совпаѓање требало да бидете исконтактирани? Нели затоа постои регистарот?
     
    На stevemila, kuc, 24.07 и 6 други им се допаѓа ова.
  17. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    јас имам дадено крв многу пати, последно во понеделникот. можно е да ги проверуваат тие или не?
     
  18. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ne treba na novo da ti se zeme keV posto I ti a I jas veke sme vneseni vo registarot ako si bila kompatibilna ke te iskontaktirale
     
    На stevemila, bokace, Jas! и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Toa e drugo a donacija na koskena srz e drugo ne tie rab gi proveruvat samo na imunologija
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  20. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    7.865
    Пол:
    Женски
    Da jas bas sakav da prasam ova. Nemoze li da se proveri registarot dali veke ima nekoj sto e donor sto e tamu registriran i e kompaktibilen.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.