1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апел за помош за малиот Александар: Се бара донатор на коскена срцевина

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од danichap, 22 ноември 2017.

  1. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Ве молам дали некој може да ми објасни најпросто, што значи тоа дека компактибилниот донор нема да треба се оперира? Како преку инфузија, како изгледа тоа?
     
  2. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    @galapce секогаш ја читам во "на срце ми лежи". Богами, до моето срце секогаш допира. А, нејзиното преслатко синче сите не освои.
    За жал, поради моето бубрежно заболување јас не можам да помогнам и ми е многу жал поради тоа бидејќи секој родител сочувствува и го боли како за своето.
    На Александар му посакувам само најдобро, се ова брзо да остане зад него, а понатаму да го прати само среќа.
     
    На *Amethyst*, YoungandBeautiful, cresa-jagoda и 15 други им се допаѓа ова.
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.981
    Допаѓања:
    261.042
    Дечки јас сум прва смена само, можам ли да појдам попладне? Бил ли некој од вас, треба ли нешто да се спремам (гладна, жедна)?
    Не сум ни знаела дека постои ваква донаторска листа, би сакала уште утре после работа да појдам.
     
    На danichap, WORRIED.BT, JuLleE и 3 други им се допаѓа ова.
  4. AneMar

    AneMar Нов член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Јас правев таков тест имам и бројче за идентификација ама не знам како да знаеме дали се совпаѓа.....дали јас треба да прашам или од таму веќе провериле?
     
  5. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Фала ви навистина на сите.
    Само сакам да знаете,Алекче е добар. Со дијагнозава се носиме веќе 14 месеци,но со помош на вас и сите други пријатели и хумани луге ке биде уште подобар.

    Камелија,може и јаден не е проблем.

    Некои прашање не се ненамерно неодговорени,очекувам и јас за нив одговор.
    Кога јас прашав наш хематолог специјалист,како оди трансплантацијата,ништо пострашно од трансфузија.
    Знам дека не е тоа одговор и дека е за да не се плашиме.
    Но за страната на донор ке барам поконкретен одтовор.
     
    На Mariangel, Victorian, boomsleng и 23 други им се допаѓа ова.
  6. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.981
    Допаѓања:
    261.042
    Ако имате контакт тел. Од Имунологија пишете, ќе си направам утре сама упат, само сакам да им се јавам за смените како се. И дм го носам со мене на боцкање, камо среќа некој од нас да биде компатибилен :l:
     
    На Mariangel, galapce, duffi и 2 други им се допаѓа ова.
  7. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    @galapce mila moja...so sreka.Ke se najde kompatabilen donator i ke se zavrsi se dobro.Najubavite ocinja na svet ke imaat ubavo i zdravo detstvo.Jas sum veke zacleneta na Imunologija.Pred dve god morav da pravam genetski ispituvanja radi sterilitet,i hla i se imam ispitano.Za da ne plakam morav da se potpisam kako potencijalen donator za koskena srz.Dosega mi se nemaat javeno deka nekoj ima potreba od moja pomos,rado bi pomognala.Jas sum od Strumica.Dali ima informacii deka ke doaga ekipa vo Str ili moram vo Skopje da dadam krv?Ako ima sansi vo Str jas bi kazala na moeto semejstvo i na site moi poznati.Te guskam,bidi silna.Site sme so tebe:hug:

    Edit:Ako mojata krv se sovpagala so tvoeto angelce,bi trebalo od samiot insitut da me pobaraat ili?Toa bea moite prasanja koga se soglasiv da bidam donator.Dali ke me secat kaj kicmata i red dr prasanja.Odgovorot bese deka porano bilo taka,sega najcesto se izveduva preku infuzija.Se pusta tecnost koja gi oddeluva kletkite so se potrebni i posle se vadat istite preku infuzija.Nisto strasno.Dsj Boze da se najde donor
     
    На Mariangel, cresa-jagoda, 24.07 и 9 други им се допаѓа ова.
  8. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.196
    Допаѓања:
    235.274
    @stevemila ајде да собереме 20 луѓе од Струмица, Радовиш и околината. И ќе дојде екипа. Може? Пишете ми лп слободно кој сака за да соберам бројка.
    @duffi ќе ширеш пост?
     
    На Mariangel, Rirri, galapce и 5 други им се допаѓа ова.
  9. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Eve jas Mozam edno 10tina od prilika luge da donesam
     
    На Lolipop23, galapce, JuLleE и 2 други им се допаѓа ова.
  10. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.196
    Допаѓања:
    235.274
    Струмица се надевам дека ќе имаме термин.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  11. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Стојам на располагање. :)
     
    На galapce, stevemila и JuLleE им се допаѓа ова.
  12. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.196
    Допаѓања:
    235.274
    Кога ќе имаме дата и место за Струмица ќе споделам. Штом имаме бројка одлично.
     
    На Bozica1980 и stevemila им се допаѓа ова.
  13. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    023110556 i 023227972
    беше пишан погоре ама еве го ако го немаш најдено
     
    На stevemila и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  14. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    За Струмица имам веке 40 сетина.
    Прашав денеска и ми рекоа да завршиме прво ова до Гвг.
    Они доагаат вон работен ден,ке им треба време да ги обработат и овие од тука.
    Јас сум поголем оптимист од нив дека лугето не само напразно се јавуваат туку ами и ке дојдат.
    Нивното искуство покажало инаку.
    Ке ги разубедиме и со ова не само за Алекче,ке помогнеме за доста други дечиња и сега и за во иднина.
     
    На Mariangel, jovana03, boomsleng и 15 други им се допаѓа ова.
  15. zdravevski

    zdravevski Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Машки
    vidov apel deka barate donator na koskena srcevina pa resiv da vi pisam.jas sum tatko na 2 prekrasni decinja od koj na pomaloto kerka mi i bese dijagnosticirano mijeloidna leukemija na 1godina i 3 meseci. ednas ja pobedivme bolesta so hemo terapija kaj nas vo makedonija na onkologija, no za zal povtorno se vrati po samo 5 meseci. momenatlno soprugata so kerkata se naogaat vo turcija kade sto do vcera primase soodvetna hemo terapija a utre 24.11 treba da i bide iizvrsena transplatacija na koskena srcevina. bolesta na nasite deca ne e ista no cim stanuva zbor za transplatacija na koskena srcevina veruvam deka procesot e ist. taka da dokolku vi trebaat nekoj odgovori slobodno moze da me kontaktirate na tel:072219213 aleksandar. jas sum od veles i ne bi mi bilo nikakov problem dokolku mozete da dojdete da diskutirame i da vi objsanam kako se odvivase do denes celiot proces. pozdrav i se nadevam samo na ubavi vesti za nasite najmili zosto oni i najmalku imaat zgreseno vo ovoj surov svet
     
    На Mariangel, jovana03, LadyR и 24 други им се допаѓа ова.
  16. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Другарчето мое ќе биде супер здрав дечко:l:
    Јас и мм наредна недела ќе одиме на имунологија за испитувања како што правела @stevemila и ваљда ако одговараат одма ќе кажат.
    Незнам дали треба да им нагласиме и на нив.
     
    На jovana03, mal.ecka, galapce и 2 други им се допаѓа ова.
  17. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Mnogu sum srekna so postojat tolku dobri luge.Drugarka mi pred nekoj den go izgubi svoeto cedo,Antonio.Nemozev nikako da pomognam.Dusa mi se kine.I jas sum majka posle teska borba.Sekoja solza na moeto dete noz mi stava vo srceto.Zatoa sakam da pomognam,niedna majka na svetov da ne ja vidi bolkata na svoeto cedo,niedna majka da ne pusti solza.Gospod da im dade zdravje na site decinja,i lek za sekoja teska bolest na svetov.Placam i go pisuvam postov,znam off e ,no morav...
     
    На jovana03, YoungandBeautiful, LegallyBlonde13 и 18 други им се допаѓа ова.
  18. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Rezultatot od imunologija se dava posle mesec,dva.Jas go zemav duri posle 3meseci.Se nadevam sega ke odi pobrzo.I mene me maci toa.Jas sum veke vo registarot.Ako imalo bilo kakvo sovpaganje bi trebalo da me kontaktiraat.Imam i rezultati od hla ispituvanjeto
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Нагласи дека сакаш да се зачлениш и дека доколку се совпадне сакате да бидете дарители за Александар.

    Исто како @stevemila и јас ги правев тие испитувања но за жал не ми се јавиле. Доколку може одново да се даде крв, кажете и ќе се обидеме и ние.
     
    На JuLleE, galapce и stevemila им се допаѓа ова.
  20. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Ги запознавме лично.
    Таква мајка борец ми даде сила и патоказ дека мораме да се бориме.
    За жал Алекче изгуби едно другарче. На прв апел за крв мајката ми пиша да се пријави да испитаме и кај нив.;(
    Те чекаме со добри вести.(fingers)
     
    На boomsleng, cresa-jagoda, victoria и 4 други им се допаѓа ова.