1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апел за помош на Боро Стаиќ

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од starfish, 1 октомври 2012.

 1. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.754
  Допаѓања:
  10.039
  Пол:
  Женски
  Апел за помош на Боро Стаиќ ( бидејќи е речиси во идентична ситуација како и Филип Михајловски, го ставив тука па доколку е можно да се префрли во друга тема или да се преименува)  АПЕЛ ЗА ПОМОШ!!! Нашиот член Боро Стајиќ (18 год.) пред неколку месеци имаше тешка несреќа од која се здоби со тешки телесни повреди, неподвижност и други тешки последици. Потребна е финансиска поддршка за лекувањето и рехабилитацијата, во странство, кои ќе траат подолго време. ДА МУ ПОМОГНЕМЕ НА БОРО И НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО!!! Секој/а колку може.
  Од неговото семејство

  Ви се обраќаме со искрена молба за помош која што ни е потребна за лекување на нашиот син Боро Стаиќ.
  Боро штотуку наполни 18 години,но за жал како последица на повреда на 4/5 пршлен на р’бетниот столб во моментов се соочува со најтешкиот предизвик во својот живот – повторно да го поврати своето здравје и да живее достоинствен и исполнет живот.
  Имено,како последица на повредата нему му се потполно парализирани рацете и нозете (tetraplegia). И покрај свесноста за исклучително тешката повреда,кај Боро постои голем оптимизам. Тој е спремен за долготрајна и напорна рехабилитација за да ја оствари својата желба, повторно да ја поврати функционалноста на рацете и нозете. Но, за жал, можностите за негова рехабилитација во нашата земја се исцрпени и поради тоа се препорачува негово понатамошно лекување во странство (види прилог) и апликација на матични клетки.
  За сето ова се потребни финансиски средства кои ние не сме во можност да ги обезбедиме во целост. Поради тоа, Ве молиме во рамките на Вашите можности да ни помогнете.  Денарска сметка:
  Сметка: 210-700000600857
  Назив: Луиза Стајиќ за лекување на дете Боро Стајиќ
  Банка: НЛБ Тутунска Банка АД Скопје, ул. Водњанска бр.1, Скопје

  Девизна сметка :
  IBAN Code: MK07210501594890345
  Name of account owner: Zoran Stajikj
  Bank name: NLB Tutunska Banka A.D. Skopje , Vodnjanska br.1 Skopje
  SWIFT : TUTUNMK22  Кој колку може, да се помогне!!


  Контакт плус:

  Ако имате потреба од дополнителни информации можете да не контактирате на 078 353588 или на
  e-mail: advluiza@yahoo.com
  bojananaceva@yahoo.com
   
  На kikav му/ѝ се допаѓа ова.
 2. theAristoCat

  theAristoCat Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  435
  Допаѓања:
  371
  Пол:
  Женски
  Ќе има бројче за донирање?
   
 3. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.754
  Допаѓања:
  10.039
  Пол:
  Женски
  Еве број каде што можете да донирате за БОРО СТАЈИЌ!
  Покажете ја вашата ХУМАНОСТ и помогнете на тој што му е најмногу потребно!
  077-143-775 (100 денари) - само од мрежата на ВИП.
   
 4. Dala

  Dala Популарен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  1.889
  Може ли да се донира од друга држава? :angel:
   
 5. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.327
  Може, со трансфер од странска банка на девизната сметка.
   
 6. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.754
  Допаѓања:
  10.039
  Пол:
  Женски
  Сега може да се донира и од ONE мрежата.
  Бројот е 075143171
  Се надевам ќе има одзив :f:
   
  На VayaConDios му/ѝ се допаѓа ова.
 7. I.love.your.lips

  I.love.your.lips Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  970
  Има ли број на т-мобиле?
   
  На VayaConDios му/ѝ се допаѓа ова.
 8. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.754
  Допаѓања:
  10.039
  Пол:
  Женски
  Moжете да донирате од сите мрежи!
  Најважно да знаете е дека може да донирате на бројот на мрежата од која е и вашиот број.
  Значи ако бројот ви е ВИП, донирате на бројот на ВИП, итн. Многу луѓе вртат на друга мрежа и донацијата е неважечка!

  [​IMG]
  А еве и група на Фејбук.
  Може слободно да ја споделите, да се рашири зборот.
  Благодарност однапред!

  http://www.facebook.com/groups/152481751563100/
   
 9. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.118
  Допаѓања:
  4.290
  Пол:
  Женски
  Што се случува со Боро?
  Се собраа средства, почна лекувањето?
   
 10. theAristoCat

  theAristoCat Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  435
  Допаѓања:
  371
  Пол:
  Женски
  Феминки како е Боро? :(
   
 11. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.118
  Допаѓања:
  4.290
  Пол:
  Женски
  Јас во петокот донирав, и моја другарка ја има сестраму на фб, видов пишала дека заминал вчера ( ако не се лажам за денот) во Словенија на лекување.
  Да држиме палци да се врати на свои нозе и да заврши овој кошмар. :)
   
 12. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.471
  Треба да е добро.
  Другар е на еден од моите најдобри другари меѓутоа осетлива тема е и не ми е пријатно да го распрашувам.
  Во секој случај, Боро замина или треба да замине деновиве на лекување во Словенија. :)