Апел за помош на Нина и Дарин

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Annath, 12 јуни 2012.

 1. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.731
  Допаѓања:
  160.178
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  ПОЧИТУВАНИ,

  Ви се обраќаме за Ваша подршка и помош, имено на нашата ќеркичка Нина (4години) пред половина година и дијагностицираа ретко метаболно митохондријално заболување (Leigh sy. Complex IV deficiency), а од пред два месеци дознавме дека и нашето син Дарин (1година) ја има истата генетска мутација за оваа болест.
  Нина е родена на 9 мај 2008 година и се развиваше нормално до 1 година, кога почна да оди во градинка и кога дојде и првата инфекција со многу висока температура и првите невролoшки симптоми на треперење на рачињата и нозете, што се повлече после некое време но не исчезна. Следната инфекција со повраќање и дехидратација и набрзо после тоа и нова инфекција со кашлица на неа и направија голема штета. Нејзиното мало тело неможеше да се држи исправено затоа што постојано се тресеше, неможеше ни да седи ниту пак да ја држи главата исправено, единствено што можеше да прави е да лежи. После оваа ситуација опоравувањето одеше многу, многу потешко но сепак Нина се справуваше со телесните проблеми и секојпат беше насмеана. Сопругот најде работа во Германија, на тој начин сакавме да имаме можност да направиме нешто повеке за Нина, од здравствен аспект но и од финансиски. За жал, пристигањето во Германија после пат кој траеше 2 дена, се претвори во пекол. Нина почна да поврака, омалакса, дишењето и стана понерегуларно и веднаш следниот ден отидовме во болница и останавме 50 дена на интензивна нега. Тука, ја добивме првично оваа страшна дијагноза, за после неколку месеци да се потврди и со генетското испитување. Нина тука беше интубирана и ставена на вештачка вентилација од самиот почеток и после 3 неуспешни екстубации и беше направена трахеостома.
  За време на престојот имавме патничко осигурување кое се огради од трошоците. За овој престој во болница имаме сметка од 50 000 евра. После тие 50 дена бевме дома дури три недели и повторно поради повракање отидовме во болница (овој пат повраќањето беше како резултат на апстиненцијален синдром од Метадонот што Нина сеуште го прима како замена за долготрајната употреба на опоиди што ги примаше тие 50 дена на интезивна нега). Овој пат останавме еден месец и направивме операција за ПЕГ сонда, за исхрана со специјално формулирано млеко. Како резултат на целата оваа ситуација Нина не може да се движи воопшто, неможе да седи сама, неможе да ги движи рачињата или нозете, неможе да ја движи и да ја држи главата, неможе да зборува и да јаде, единствено што може е да не слуша и да не гледа и за среќа знаеме дека сѐ разбира.
  Како што можете да прочитате ако за некое детенце една инфекција значи носе што тече или кивање и кашлање, за нас мозе да значи живот, зошто ова е прогресивна невродегенеративна болест, чија основа е метаболна – клетката не може да создаде доволно енергија за секојдневните потреби (особено е тоа изразено за време на инфекции кога на организмот му треба многу повеќе енергија) , во клетката се натрупуваат отпадни материи кои таа неможе да ги исфрли и со тек на време клетката изумира и така клетка по клетка…за оваа болест и за нас како се справуваме со оваа болест има повеќе на блогот кој почнавме да го пишуваме(http://ourlivesninaanddarinandourstory.blogspot.de/) на кој можат да се прочитаат и повеќе информации се со цел да укажеме на ова навистина ретко, ужасно и фатално заболување. За жал сеуште без лек!
  Постои еден експериментален препарат , ЕПИ-743, кој што сеуште не е во продажба, но е во фаза на испитување и го примаат само 10 деца во Италија и окулу 20тина во Америка. Ние сме во контакт со г. др. Гај Милер директор на Едисон Фармацеутикал одговорен за тие студии и добивме дозвола од него да го примаме ЕПИ-743. Но сега треба да направиме услови, технички и кадровски за да го примаме тука, со оглед на тоа дека за нас секое патување е многу голем ризик.
  Исцрпени сме во секој поглед, со оглед на тоа дека во моментов сопругот е на преод од едно на друго работно место и без осигурување, Ви се обраќаме Вам Почитувани, кој може, како може и колку може да ни помогне во битките, зошто ова е борба за нашите деца, за Нина и Дарин, а тоа е борба без крај.
  Ви благодарам за одвоеното време да прочитате за нашата приказна, секоја добронамерна помош е добредојдена, а доколку сакате, можете да не контактирате на tanja_milenko@yahoo.com ( Тања Миленковска Димковски) и blasko_dimkovski@yahoo.com ( Блашко Димковски +491627584728)

  Број на сметка : 210-5016563117.15
  Tanja Milenkovska Dimkovski
  За донации од странство:
  IBAN: МК07210501656311715
  SWIFT: TUTNMK22
  NLB Tutunska Banka AD Skopje
  Vodnjanska 1
  Makedonija
   
 2. NadjaChoko

  NadjaChoko Активен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Дали имате телефон од некој од операторите за донација?
  Ви посакувам многу среќа!
   
 3. stylishh

  stylishh Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  611
  Пол:
  Женски
  ;( ;( ,жалосно,има броеви за донација?
   
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.731
  Допаѓања:
  160.178
  Пол:
  Женски
  Сега засега ќе биде преку сметка, а се надевам наскоро ќе бидат одобрени броеви за донација, па ќе ги пишам тука.
   
 5. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Ај поскоро нека се објават бројчиња за донација за да можам да донирам.
  Им посакувам што побрзо да се соберат пари и што побрзо да оздрават, заслужуваат, срциња мали.
   
  На sweet25 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.731
  Допаѓања:
  160.178
  Пол:
  Женски
  Еве ги и донациските броеви за Нина и Дарин...
  T-MOBILE 070 143 106
  ONE 075 143 402

  Од мрежата на ВИП се очекува одговор...

  Да им помогнеме!!!
   
  На sweet25 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.875
  За колку време ќе стигне бројче за донација од ВИП ?
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.731
  Допаѓања:
  160.178
  Пол:
  Женски
  Би требало набрзо... овие претходниве броеви се од денес отворени, па се очекува и од ВИП да биде активен кај и да е.
   
 9. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.547
  Јас штотуку донирав, донирајте и вие за овие мали сонценца!!!
   
 10. OneDirection

  OneDirection Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2012
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  237
  Донирано и од мене. Кога пак ке имам повеќе кредит пак ке донирам. Се надевам се ќе биде во ред.
   
 11. I.love.your.lips

  I.love.your.lips Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  969
  Само што донирав.... Ој срциња мали дај боже да се соберат пари и да се спасат ;( ;( ;(
   
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.731
  Допаѓања:
  160.178
  Пол:
  Женски
  Еве ги сите три броја, конечно...
  VIP 077 143 775
  T-MOBILE 070 143 106
  ONE 075 143 402

  Ајде, да помогнеме!!!
   
 13. I.love.your.lips

  I.love.your.lips Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  969
  Донирано уште еднаш.... Дај боже да биде се ОК и тие еден ден да бидат дел од овој форум... ;( ;( ;(
   
 14. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.270
  Донирав и јас... Греота, душички мали. ;( Се наежив кога го гледав блогот, какво мило измачувано лице има девојчево.. Се надевам ќе и помогнат овие донации и ќе може да има нормално детство..
   
 15. lattie

  lattie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  Душичиња мали дај боже се да биде во ред инаку донирав од кај мајка ми и татко ми кога ќе ставам кредит ќе донирам обавезно и од кај мене
   
 16. EnchyDimitrovska

  EnchyDimitrovska Активен член

  Се зачлени на:
  20 август 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  душички....;* кје донирам сигурно за нив...
   
 17. babymama

  babymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  221
  Не знам дали прочитавте на групата на фб за помош на Нина и Дарин, дека Нина почнала со терапијата и добро ја поднесува. Почнала се почесто да се смее, исто така и да ги движи рачињата.
  Срцка мила, таа е многу голем борец, исто како мајка и и татко и!!!!

  Им посакувам уште многу многу среќа и успех !!!
   
  На Annath и AIT им се допаѓа ова.
 18. BileSanja

  BileSanja Активен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Како се дечињата, напредуваат ли?