1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апел за помош на Христијан Тодоровски

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од martinuska, 30 октомври 2012.

 1. martinuska

  martinuska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  3.095
  Допаѓања:
  3.747
  Христијан Тодоровски е роден на 4 јануари 2012 година.
  Од неговото раѓање, па до денес тој сè уште е во болница, без поставена дијагноза. Десет дена беше хоспитализиран на Одделението за интензивна нега, од каде што беше префрлен на неонатолошкото одделение на Клиниката за детски болести. Оттаму, бидејќи и по четири месеци не можеа да дијагностицираат нешто, нè испратија во Словенија. На клиниката во Словенија дојдоа до дијагноза дека Христијан, најверојатно, боледува од Familial hemophagocytic lymphohistiocytosis (FHLH), но, сепак, не беа стопроцентно сигурни.
  Откако се вративме во Македонија, Христијан е хоспитализиран на онколошкото одделение на Клиниката за детски болести, каде што директорката, д-р Софијанова, лично нè пречека. По два месеца откако почна со цитостатската терапија, почна да ја намалува тежината поради што терапијата мораше да се прекине. Овој месец неговата состојба е променлива, а неколку пати досега повраќаше крв и имаше крв во изметот.
  За да се постави точна дијагноза, потребно е Христијан да оди на лечење во клиника во Хамбург, Германија, која е позната по тоа што го поставила протоколот за хистиоцитоза, а исто така, има и многу добар дијагностички центар. Но, бидејќи за сето тоа ни се потребни парични средства, кои самите не можеме да ги обезбедиме, потребна ни е вашата помош.

  Телефонски броеви за донации:
  ОНЕ 075 143 777
  ВИП 077 143 778

  Жиро-сметка во Тутунска банка
  2107000006012-45
  Донација за Христијан Тодоровски


  http://www.bezpardon.mk/pomognete-mu-na ... hristijan/
   
 2. karenin

  karenin Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2010
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  2.171
  Ве молам да ми дадете број од t-mobile за донација.
   
 3. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.485
  и јас барам број за донација од T mobile!

  Итно нека отворат ваква линија!
   
 4. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.750
  Пол:
  Женски
  070 143173 100den +18%DDV
  Еве го бројот од Т-mobile
   
  На Palchica и karenin им се допаѓа ова.
 5. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.100
  Сонце ;( Кога гледав прилог на телевизија цела се наежив... Како му се гледаја коските, а најлошото е што не знаат од која болест боледува. Оваа државата само споменици гради, а за да спаси еден детски живот нема пари. И тоа да ти е држава бе...
  Донирав пари на ОНЕ. Се надевам дека ќе оздрави :(
   
 6. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.750
  Пол:
  Женски
  Таткото на бебето пред малку на фб групата објави дека некои луѓе во нивно име бараат пари низ Скопје (на кој начин не знам,дали од врата на врата или..) и замолува пари да се донираат само на жиро сметка или пак преку телефонските броеви !!!
   
 7. NoU-NoLove

  NoU-NoLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2012
  Пораки:
  156
  Допаѓања:
  150
  Штотуку донирав,и искрено,се чудам на оваа држава како нема пари за ваков случај,а има за глупости.Срамота!
   
 8. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  Кои се тие од првостепената комисија да кажат дека детето нема да успее :^) Простаци, да се работи за некое нивно дете дали вака ќе се однесуваат.

  Донирав колку што можев
   
 9. Palchica

  Palchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2012
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  90
  Комисијата одобри 80% од сумата. Сега остатокот треба да се собере преку сметки и броевите на мобилните оператори..
   
  На AIT и karenin им се допаѓа ова.
 10. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Јас сега само што донирав.Дај боже да биде се во ред.
   
 11. artemis

  artemis Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  324
  Пол:
  Женски
  Ова сите не погоди. Од една страна реклами за многудетни семејство, а таткото на детето не знае кај му е главата. Најлошо е кога родителот е беспомошен да помогне на своето дете, ама ете, имало Господ. Дај боже да ни се врати живо и здраво.
   
  На AIT му/ѝ се допаѓа ова.
 12. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.100
 13. Misteryy16

  Misteryy16 Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Да се надеваме...
   
 14. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.819
  Допаѓања:
  132.021
  Прилично сум потресена од сите прилози што ги гледав, а сега дознав дека детето е на една моја познаничка со која порано се дружевме...
  Да се обидеме да помогнеме колку што можеме.
  Се надевам ќе успее!
   
 15. Maroon5

  Maroon5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  936
  Колку сум радосна:)
  Христијан наредната недела заминува на лекување, прегеска гледав на телевизија државата сите трошоци ке ги исплатела:)
   
  На butterfly33 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. LOmikol

  LOmikol Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2012
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  20
  Донирав

  Дај боже да се излечи
   
 17. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.485
  Повторно да ја активирам оваа тема понеделнички.
  Значи има броеви од скоро сите опреатори!

  Да му помонгеме на малиот батко, да има среќно и весело детство!
   
 18. VayaConDios

  VayaConDios Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2012
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  99
  Донирав, да го видиме како ни се смее преку екрани со очиња лешниччиња и да трчка наоколу со тие ситни ноженца, и да се згои неколку килограми какво што е на сликите е кога се родило. Џуџенце најубаво
  му посакувам брзо оздравување и успешна операција.
   
 19. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.100
  Некој има информација, дали слушнал од телевизија дали е пуштено на лекување?
   
 20. mjauuuuuu

  mjauuuuuu Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2012
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  64
  сите ке се молиме за него со здружени сили и од различни вери и ке се надеваме дека се ке биде во ред. Издржи Христијан Македонија е со тебе :inlove: