1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апликација за обработка на фотографии на вашиот телефон

Дискусија во 'Слободно време' започната од Lady Phoenix, 17 октомври 2016.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Да не знајте за windows нешто вакви апликации? :$
    Ми се смачи на таблет да треба да префрлам слики за да едитирам, а телефонот ми е ... Виндоус. :D :(
     
    На Ketchup, Golden Rouse и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  2. Golden Rouse

    Golden Rouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Незнам види на YouTube има видеа разгледај кој ти е најдобар па види
     
    На Lady Phoenix, theowndemon и Ketchup им се допаѓа ова.
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Супер тема. Сега ја симнав VSCO да ја видам.
    Иначе ја користам PicsArt and Nocrop. Секогаш сум за промени на апликации за ефекти.
     
    На Lady Phoenix и Ketchup им се допаѓа ова.
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Порано користев многу повеќе програми за средување фотографии,меѓу кои и Pixlr, VSCO, па имав некоја апликација Pomelo (која има предобри црно-бели филтри) и уште некои кои најверојатно сум ги користела краток период, па не ми текнува ниту на имињата.

    Сега во последно време ги користам само филтрите од Инстаграм и фотографиите многу повеќе ми се допаѓаат - некои се како фотографирани со професионален апарат, ако се подесат правилно параметрите за светлост, контраст, светло-сенка и сл.
    Не знам дали некогаш би симнала повторно некоја ваква апликација за обработка на фотографии, пре би го простудирала Фотошоп. :)
     
    На LivingGlam, Ketchup и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  5. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.318
    Пол:
    Женски
    Jас имам неколку апликации. Понекогаш кога ќе ми излезе некое бубуличе (поточно кога ќе го воспалам а сликата ми е убава )одма го тргнувам со апликацијата air brush.
    За колаж или за да одговара со димензии сликата за на инстаграм ја користам апликацијата NoCrop.
    Апликацијата Snapseed ептен си ја сакам многу добра е !
    Кога сакам да си спојам слики ја користам mirror photo.
    Апликацијата Toolwiz photos ја најдов во понеделникот на youtube е претставена како една од најдобрите во 2016 год и според мене одлична е , со добри и секакви ефекти исто така може да се среди сликата поточно да се доловат појасни и поубави бои...
    Vsco ја исталирав пред еден месец не ја сватив едноставно апликацијата па ја избришав...
     
    На Oscar Lady, cresa-jagoda, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    За VSCO ако има некоја финта за хакирање на овие пакетиве ефекти што се со доплаќање, многу благодарна би му била на тој што ќе каже :wasntme: :D :D По насловиве сигурно се многу убави... а вака само со бесплатните не нуди многу можности апликацијава, и мене ми е ептен overrated.
     
    На Ketchup и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  7. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.307
    Пол:
    Женски
    VSCO и мене ми беше бесмислена и не ги оствари моите очекувања.

    Сега ја гледав ToolWiz и ми се чини како предобра апликација. Ја инсталирав, па едвај чекам да ја испробам.

    Од една апликација барам да има обавезно подесување на основните параметри, но да нуди и некои филтри или ефекти. Snapseed е многу квалитетна, од неа не се откажувам.
     
    На lovemme и Ketchup им се допаѓа ова.
  8. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Интересна ми се виде темата затоа ја ѕиркав:$. Не сум ја приметила нотификацијата за тагот.
    Не користам нити една од овие апликации ама па, јас и слабо фоткам:$ сe' обработувам на компјутер или лаптоп. Користам или оној од Виндоус 10 обработувачот или Фотошоп или ГИМП. Тоа е. Тие ги имам простудирано и така.:$
     
    На Someonespecial, Ketchup и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  9. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Баш ќе побарам. (fingers)
     
    На Lady Phoenix и Someonespecial им се допаѓа ова.
  10. Peco

    Peco Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2015
    Пораки:
    4.878
    Допаѓања:
    164.765
    Пол:
    Машки
    Дали може да поставите фотографии со ефектите што најчесто ги користите?
    Краток опис за кој ефект се работи и можеби некоја фотографија за споредба, пред и по ефектот?
     
    На cresa-jagoda, Someonespecial, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    ^Да, убава идеја е така да постираме слики... еве јас набрзина направив три колажи со омилените ефекти што ги користам најчесто.

    Од PicsArt co drama ефектот:

    BeFunky Collage.png

    Од Snapseed прво hdr scape (nature), па плус вториот од drama ефектите таму:

    BeFunky Collage1.png

    И сеа баш Toolwiz ја пробав, предобра е, со многу избор на ефекти. (y) Ова е со mirror и од vintage eфектите (sweets мислам дека конкретно овој беше):

    BeFunky Collage2.jpg
     
    На cresa-jagoda, theowndemon, lovemme и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    @Peco, јас секогаш користам различни ефекти, во зависност од фотографијата. Иначе едни од поомилените ми се A5 на VSCO, Dodger на PicsArt и Samantha на Pixlr.
    На првата фотографија доле имам користено ефект на Pixlr, втората е уредувана на VSCO и третата е со ефект од PicsArt.
    PicsArt_10-22-06.45.41.jpg
    Во некој нареден пост ќе објавам уште фотки уредувани на апликации кои веќе не ги користам.
     
    На cresa-jagoda, Kukla994, theowndemon и 7 други им се допаѓа ова.
  13. navyforever

    navyforever Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2014
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    602
    Пол:
    Женски
    https://apk4free.net/vsco-cam/

    Повелете со сите филтери :D
     
    На cresa-jagoda, Lady Phoenix, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    Одлична тема ми се допаѓа,браво за темава.

    Јас ги користам следниве алатки за обработка на слики:

    -Snapseed
    -Photo Studio
    -Prisma
    -Vinci
     
    На Ketchup и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  15. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    13.416
    Не можам да се снајдам да го симнам, help?
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    И јас едвај се снајдов кога го даунлодирав, многу реклами отвара... значи не кликај ниедно од оние големите зелени линкови за download, туку овде кликни на mirror (најдобро на првото, 11.0 значи најнова верзија):

    Capture.PNG

    И после на линкот што ќе ти се отвори кликни free download (лево), па на create download link и ќе ти се симне како apk фајл.
     
    На cresa-jagoda и Ketchup им се допаѓа ова.
  17. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    13.416
    И мене милион реклами ми се отвараа, фала многу, успеав да ја инсталирам :)
     
    На Ketchup и Someonespecial им се допаѓа ова.
  18. navyforever

    navyforever Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2014
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    602
    Пол:
    Женски
    Работи? Ја иам ајфон неможам да си ја стаам :(
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  19. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    13.416
    Мене ми работи.
     
    На Ketchup и navyforever им се допаѓа ова.
  20. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.307
    Пол:
    Женски
    Еве, по барање на @Peco еден пример за обработка на фотографија. Додека ми е тазе, да запишам што сум правела.

    Пред:
    FB_IMG_1478971803411.jpg

    Потоа:
    FB_IMG_1478971797060.jpg

    Сликано со Самсунг Галакси С5 Нео. Беше на пристемнување, па автоматски квалитетот е послаб, а уште полош е поради намалување на фајловите. Уредено со апликацијата Snapseed, зашто не ми се исплати да ја тинтрам фотографијата на компјутер кога нема добар квалитет.

    Најпрво, како што може да се види, сликава малку ја исеков од лево и од десно (crop опција).

    Следно, влегов во опцијата white balance и малку го зголемив, со што добив некоја нијанса на потопла фотографија.

    Потоа, следуваше подесување во details. Ја зголемив структурата (structure) и малку ја изострив сликата (sharpen).

    Следно ми е tune image. Тука се најбитните подесувања. Намалив светлина (brightness) и зголемив контраст (contrast). Saturation или сатурација/заситеност на боите го прескокнав, зашто е доста нападен параметар. Наместо тоа, зголемив ambiance со што ги засилив боите, ама и текстурата, сама се осветли малку сликата и доби суптилна драматичност. Бидејќи со тоа се доби и поизострена слика, се јави шум, па откако намалив highlights (светли тонови) и зголемив shadows (сенки) за да добијам силуети, се навратив на details и ја намалив структурата додека не добив "помазна" слика.

    После тоа, малку си поиграв со подесувањата во tonal contrast и на крај отидов во vintage effects каде го ставив 8-миот филтер.

    Како и да е, се' е работа на вкус и на тоа каков сакате да биде крајниот ефект. Ми се случило да почнам да уредувам слика на еден начин, па да не ми се допадне, па да почнам одново. Оставам сликата да ме води. Немам однапред предодредени замисли. Затоа и различни тематики ми се различно уредени, наспроти трендот Инстаграм профилот да ти биде со ист начин на уредување на сликите. Сестрана сум колку што можам, сакам да експериментирам и со теми и со уредување, а секоја слика или тема е приказна за себе која си заслужува посебен начин на уредување.
     
    На ana992, cresa-jagoda, senza.parole и 8 други им се допаѓа ова.