Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апсолвентско фустанче

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Lacrymosa, 1 февруари 2010.

 1. perlaa

  perlaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2011
  Пораки:
  1.223
  Допаѓања:
  788
  нешто вакво :)
   

  Прикачени фајлови:

  На srcekrsacka, LaDyDoLl, Lepaaa и 2 други им се допаѓа ова.
 2. EmGreen

  EmGreen Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  188
  Оваа година уште пред време знам дека се ќе биде чипка, чипка, чипка.... :tmi:
  Не дека не е убава :D ама мислам дека ќе има многу "униформирани" :lol:
  Налетав на неколку сликички па морав да ги споделам :angel:

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Веќе најдов еден преубав модел и тоа без чипка :inlove: Ама не го постирам трала-лала-ла :rofl:
   
 3. Kasha

  Kasha Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  3.264
  Не сум апсолвентка годинава, но да бев знам како би се облекла. :)
  Сигурна сум дека сакам кратко фустанче со пердуви купечко, не можам со шиење да се замарам, нешто во овој стил:

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Шминка:

  [​IMG]

  Чевли:

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Ташни:

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Значи фустан во неутрална боја, акцентот е ставен на шминка во јака боја и деталите.
  Ваква би била доколку годинава славев, јас додека дојдам на ред 100 пати ќе се премислам. :rofl:
   
  На IvanaMkd му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.550
  Јас кога бев апсолвентка носев кратко црно фустанче едноставно и потоа го скапав од носење. Добра инвестиција ми беше, а не матурскиот ни еднаш не го облеков така ми стои
   
 5. Monique995

  Monique995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  201
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  и овоа знам дека не изгледа за апсолвентска ама ногу ми се свиѓа, се замислувам баш вака
  [​IMG]
   
  На Lavender и MissDior им се допаѓа ова.
 6. bumbi

  bumbi Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  259
  Пол:
  Женски
  И јас уште не знам какво да барам, ама изгледа стандарно малото црно ке биде :) Прво ке барам, е сега ако не најдам тогаш може ке се одлучам да шијам.
   
 7. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.023
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
  На Lavender и SparkyAngel им се допаѓа ова.
 8. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  1.094
  Допаѓања:
  9.608
  Гледам дека многу девојки се збунети со тоа што значи апсолвентска вечер. Пуфкастите фустани и невкусни светлуцави штикли ќе направат да изгледате како неизживеани тинејџерки. Со гардеробата на апсолвентската вечер треба да бидете свои и да изгледате како пристојни млади девојки, интелектуалки, кои имаат изграден стил. Оставете ги експериментите за матурантките.
   
  На Leat, WarriorAngel, tanjabela и 6 други им се допаѓа ова.
 9. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  624
  Деновиве ги разгледувам на нет колекциите, а наредната недела планирам да тркнам до Солун.
  Најпрво да кажам дека можеби мојот избор некому ќе му изгледа премногу обичен, ама тоа е, таква сум јас, не сакам да изгледам како матурантка, кога сум апсолвентка, мажена и со дете :)
  Имам во предвид две комбинации, од вас барам сугестии што е во ред, што не е, што треба да се смени, изфрли, додаде...

  Првата комбинација... едноставна, "класична", во понеутрални бои кои ми се поблиски, најчесто ми се во секојдневните комбинации, па поголема е веројатноста после апсолвентската вечер повторно да се најдат на мене, во прв ред мислам на сандалите.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Во врска со ташната...
  Дали ваква messenger handbag доаѓа во предвид наместо плик-ташна :?:
  [​IMG]
  Од накит би ставила некои големи обетки, прстен и евентуално алка.

  Втората комбинација... мислам крајна спротивност на првата, јаки впечатливи тонови, актуелни за оваа сезона. За "главна" ја избрав темно сината, а како освежување - портокаловата и дречиво розевата (циклама).
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  ташна... има една баш со овие бои, основата темно сина, а останатите две портокалова и дречливо розева во Авон кампања 7, не можам да најдам слика сега, ќе ставам дополнително

  Вака со сликите малку личи на каша-попара.
  Не мора баш со тие модели, фала богу не значи дека се' од ова ќе најдам и во нивните бутици, мислам на комбинација.
   
  На Hipster и Doozy им се допаѓа ова.
 10. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  5.604
  Допаѓања:
  76.643
  Пол:
  Женски
  Мерак ми е асиметричен фустан да си имам и ќе го направам за апсолвентска. Лесно е кај мене што не давам пари за шиење, ќе ми го сошие тетка ми па и 1,2 пати да го облечам нема да ми биде криво.
  Имам премногу необлечени чевли па ако се одлучам за црн фустан, чевлите ќе бидат зелени и накитот. Чантата ќе биде црна ко фустанот.
  Ако биде црвен фустанот ќе носам црни чевли, чанта и накит.

  Ме предомислува дечко ми дека нема убаво да ми стоел асиметричен фустан. Ама ако не излезе убав, ќе го скратам, па краток ќе биде :lol:
   
 11. workaholic91

  workaholic91 Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  5
  сеа за сеа ова е изборот

  [​IMG]
   
 12. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  Јас се дотерав :wasntme: .
  Ќе носев црвен фустан ама ништо, некој друг пат. Немав време за шиење откако се вратив од на екскурзија, па морав да купам. И купив, го погодив на прво, што за мене е многу чудно. Пробав многу фустани ама го купив првиот што го пробав и мислам/знам дека ќе го изнаносам.
  Фустанот ми е тегет, обичен крој - ја следи линијата на телото, со кратки ракавчиња е и до над колена е долг, нема ништо на него, скрос е обичен. Ќе го комбинирам со чевли (салонки) и чанта во пудра боја и таков накит. Се мислев со некоја подречлива боја да комбинирам ама многу „пиштев“, па се одлучив да внесам свежина, и така фусанот е темен, па ова пудрава боја дојде супер.
   
 13. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.043
  Јас си сошив ист ваков фустан и бојата е дури иста и со овој планирам да одам на апсолвентска, е сега намената ми беше да го шијам за свадба, па ми искочи уз пат и за апсолвнетска да го носам, да не речам дека го платив скапо за да биде само еднаш облечен. А искрено се предомислувам дали да го носам, некако ми е ту мач за апсолвентска, али криво ми е само еднаш да ми биде облечен :worried: Ќе го носам со светло кафени штикли со отворен прст, кафено каифче и кафена плик чантичка. Накитот ќе биде златен, ама се мислам сеуште дали обетки и прстен (или алки) или ланче у стил на ова на сликата :^) Ај ќе видам што ќе ми текне до среда, ништо чудно и да не го облечам :lol:
   

  Прикачени фајлови:

  На BlackSwan5, Juicy03, drugarka и 9 други им се допаѓа ова.
 14. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.834
  Допаѓања:
  11.095
  Пол:
  Женски
  Mимс да си го носиш. Ептен убаво е. Ми се бендисува замислата да го комбинираш со кафено и да, со вакво ланче како на девојкава ако можеш да најдеш.
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.648
  Мимс да си го носиш,не е воопшто свечен ниту премногу елегантен таман за апсолвентска,ептен ми се свиѓа.

  Мене да ми беше апсолветска сега,ко што не ми е :D ,вероватно изборот би паднал на обично кратко фустанче,со поинтересни штикли накит ташна..
  Мада знам дека до тогаш уште 5милиони идеи ќе имам,али ај :rofl: .Долг фустан искрено не ми е за апсолвентска пошто па и не е толку свечена прилика,а и плус за матура носев долг па ми помина меракот. :)
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  5.604
  Допаѓања:
  76.643
  Пол:
  Женски
  Мимс фустанот е супер, не зезај носи го :)

  Јас сепак се одлучив за тесен фустан, црн, со кратки ракавчиња, до колена. Зелени штикли и не знам знам сега каков накит и чанта. Мислев само штиклите да се зелени се друго црно. А да затоа што се зелени штиклите, каква шминка да ставам, јас планирав црвен кармин и туш само ама некако не ми иде црвено.
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.276
  Мимс да не дојдеме да те затепаме НОСИ ГО!
  И јас меркам вакви фустани и сакам да шијам, а ти ми се двоумиш.
  Не измислувај причини да не го носиш.
  Ајт, крај на приказната решено е, го носиш :D
   
  На Bozica1980, mims-89 и Bieber-Fever им се допаѓа ова.
 18. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  437
  одговара црвен кармин, еднаш носев црн фустан со зелен цвет голем и си ставив црвен кармин многу убаво изгледаше, а шмионката ми беше ептен нежна немав ставено туш
   
  На marama му/ѝ се допаѓа ова.
 19. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  4.811
  И од мене имаш едно големо ЗА.
  Ич да не му се секираш, секако ќе си убава пошто фустанот е Фе-но-ме-на-лен.

  Кој како си се осеќа убаво така нека си носи.

  Мене фустанот не ми искочи ниту како што замислував, ниту како што се надевав а утре ми е апсолвентска денес си го земав.
  Се чудам зошто на првата проба беше спротивно од тоа на крајот и ништо не купив за план Б.

  Али не е касно де, утре сабајле ќе идам да купам некоја шик панталона и кошула полу-проѕирна.
  Барем штикли имам...
  Ох, туго моја..
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. JoxyTheFreak

  JoxyTheFreak Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  5.566
  Мимс носи го интересен е,несекојдневен.
  Сигурен сум дека многу убаво ќе и стое. :)
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.