1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апстрактна уметност

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од AnaKarenina, 19 октомври 2013.

 1. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Пред неколку дена седев во кафуле каде ѕидовите беа украсени со дела кои беа во стилот на апстрактната уметност. И некако тоа ни дојде како главна тема на разговор - дали апстрактната уметност е вистинска уметност, или само шлакатарници на платно? :)
  Решив да ја отворам темава за да дискутираме за ова.

  Уметниците кои создаваат вакви дела, не се држат до никакви „закони“ во сликањето. Не се придржуваат до никакви линии, форми, или бои. Овој стил на сликање подразбира спонтано распрскување или размачкување на бојата на платното, наместо да е внимателно нанесена. Резултатот од работата често ги олицетворува внатрешните емоции на уметникот, а овие дела секој може да ги протолкува т.е. да ги доживее различно. Она што е интересно е тоа дека ваквите дела често достигнуваат премногу високи цени.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Прво што ми текна кога ја начнавме темата, беше сцената од The Intouchables кога аристократот Филип решава да ја купи оваа уметничка слика со вртоглава цена, а на тоа Дрис вели:
  [​IMG]

  Кое е вашето мислење?
  Дали сметате дека апстрактната уметност е вистинска уметност или дека е преценета?
   
 2. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.289
  Не сум сигурна. И уметност се, и не се...Не можам да одлучам.
  Уметност се затоа што тоа е нечија визија, нечие гледање на светот, но и понатаму се еден вид чкртаници...Добро, некои од нив изгледаат навистина убаво, но некои сепак не...
  Зависи кој како го гледа...или сака да ги гледа (за да не биде сељак).
   
 3. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.579
  Допаѓања:
  155.735
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека е вистинска уметност, нешто прекрасно. Ама на самата апстрактна слика се гледа колку чувства уметникот има искажано преку неа и тоа е тоа кое се вреднува.
  Сеуште се сеќавам кога бев со професорката по ликовно и со класот до Магазата во прва и првата апстрактна слика беше на професорката и се воодушевував од колку темни бои користеше во долниот дел на сликата, а колку посветли во погорниот и како што рече таа: „Никој освен самиот уметник не знај што точно значи неговата апстрактна слика и какви чувства искажува“, ама нејзината дефинитивно даваше слика со многу силни чувства и на час ни објасна што и точно значи. (глупаво ќе биди да опишувам тука зошто неможам да ви ја покажам да ја видите па да ви кажам)
   
  На Dark artist му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  На ликовно најглупо ми е кога ќе имаме тема апстрактна уметност, бидејки незнам ништо со да правам. Иначе најјаки ми се тие слики :)
   
 5. Stoimenovska

  Stoimenovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  2.182
  Јас лично обожавам апстрактна уметност. Да, според мене е уметност, бидејќи тоа што ние го нарекуваме ''шкртаници'' во секое око крие различна приказна.
  Во секојa апстрактна слика јас гледам портрет или раскажана приказна, природа...секое око гледа различно и поради тоа ја обожавам оваа уметност.
  Се согласувам со theowndemon :)
   
  На Dark artist му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.648
  Пол:
  Машки
  Ова се смета за уметност а графитите за криминал. :?: (facepalm) Според мене апстрактните слики се само реклама за познатиот сликар и некои од нив се продаваат скапо бидејќи познатиот сликар ги насликал колку и да грдо или едноставно изгледаат.
   
 7. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.089
  Допаѓања:
  163.461
  Пол:
  Женски
  Како што наспроти квалитетните графити кои се вистинска уметност (цели слики на ѕид, 3Д итн) ги има оние вулгарни или политички пароли испишани со најобичен спреј кои спаѓаат под истиот поим - така и наспроти вистинската апстрактна уметност има по нешто што не вреди, ко она што гледаш на 9gag - онаа цела слика со една боја и само една линија во друга боја, на пример (не можам да ја најдам сега).

  Aпстрактната уметност има цела историја со разни правци што ја опфаќаат - импресионизам, експресионизам, надреализам, модернизам, кубизам, фовизам.
  Тука спаѓаат и големи имиња како Пикасо, Салвадор Дали, Ван Гог.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Еве и други прекрасни композиции :)

  [​IMG]
  [​IMG]

  Пред некое време баш го открив Јасk Vanzet, предобар современ млад уметник :bow:

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Дефинитивно треба да имаш посебен талент за со навидум едноставни потези да направиш вакви композиции :)
   
  На SV1911, theowndemon, 1209 и 5 други им се допаѓа ова.
 8. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  17553522_1286887288096336_4920774852838693549_n.jpg

  Еве нешто насликано од мене, наречена е „Розите на ангелот“. Моника, 2013 год.
   
  На Makedonka007, Someonespecial, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.