1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апче за ден потоа

Дискусија во 'Бременост' започната од Barbie.Girl, 30 март 2010.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    сега си се спасила и памет за друг пат. И да знаеш ова апче еднаш во 6 месеци смееш да го пиеш. Апел: не си играј со здравјето,драгоцено е. (добронамерен е коментаров)
     
    На Зуси, majastefan, PinkGirl* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. majastefan

    majastefan Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Токму така,ама морав навистина.Имам 2за трето не размислувам па ова ми беше единствено решение.Добро е што делуваше, иако е бомба за организмот.
     
    На Sweet1991 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Laurynhill

    Laurynhill Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае зошто нема Норлево никаде по аптекиве? Или лажат дека нема...... Цел ден барам а времето проаѓа
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  4. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Ако велат дека нема најверојатно е така.Можеби треба да прпбаш во друг град што знам
     
  5. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    5.312
    Пол:
    Женски
    Пробај во Еурофарм, нека се јават од една во другите аптеки. Имаше знам една зема од таа до Буњаковрц трговскиот. А во Зегин нема и тие не даваат ништо без рецепт што е на хормонска основа
     
  6. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Мислам дека те лажат за да останеш трудна..да 100%

    @BlackNight јас имам земено во Сити мол во Зегин, нит рецепт имав нит 18.
    Не може за такво нешто рецепт да ти бараат.
     
  7. Laurynhill

    Laurynhill Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Најдов добро е
     
    На Tamarkaa, Sejfullai, BlackNight и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    5.312
    Пол:
    Женски
    Не може ама во Зегин бараат дефинитивно што е апсурд. Во Еурофарм не а ставот на Министерството е дека не треба рецепт, инаку која е смислата на апчето. За Ella One кое мислам кај нас сеуште го нема треба, но тоа има ефект до пет дена
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Јас во февруари оваа година купив, ти кажувам сеа.Не ми бараа рецепт.На страна што личам за 16 години.Не ми правеа проблем.
     
  10. urban

    urban Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    3
    Здраво девојки,
    имав вчера заштитен однос во кој пукна кондомот, но тој веќе имаше свршено. Денес стандардно ми дојде циклусот. Сега сум во паника дали да пијам апче за ден потоа. И дали некој има пиено во ваква ситуација да каже искуства.
     
  11. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    4.809
    Пол:
    Женски
    @urban Штом си добила менструација не гледам причина зошто би го пиела апчето.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mache007

    mache007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2018
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    Не ти биле плодни денови, има шанси но се многу мали.. но сепак оплодувањето не се врши во моментот, туку после 2-3 дена се формира зигот. Ако ти е страв можеш да пиеш апче.
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. dayla

    dayla Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    5.606
    Пол:
    Женски
    Дечки, сум ја видела истава дискусија во темава, дали треба рецепт за Норлево или не. Едни викаат да, други не.
    Тргнав да ви напишам, викајте инспекција ако ви бараат, ама прорчкав и на сите упатства што ги најдов онлајн, како и на тој од регистар на лекови од министерство, на почетокот на упатството пишува дека не треба рецепт, за на дното од упатството, под дополнителни информации за лекот - пишува дека се издава со рецепт.

    :^):^):^)

    Повелете: https://lekovi.zdravstvo.gov.mk/drugsregister/detailview/817972752
    Стои дека се издава без рецепт, ама отворето го упатството, долу е во ПДФ.

    Дали навистина постои ваква дупка во закон, за едно толку важно апче за здравјето на жената, да е подложно на индивидуална интерпретација на фармацевтот/аптеката?

    Стварно се надевам дека не, па не е возможно. Има ли друга ревизија после 2010? Се надевам нема да ми се изгуби постов без одговор, ќе ја тагнам и @theowndemon зашто мислам дека е фармацевт, не?
     
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    Хормонски апчиња најчесто се со приватна рецепта, ама на многу места ќе ги добиеш без. :D
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. dayla

    dayla Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    5.606
    Пол:
    Женски
    Само мене уште не ми е јасно како може да е лек и без и со рецепт, на самиот упат. Не е лек за кашлица туку нешто од што зависи бременост.
    Кај има временски рок од кој зависи ефективноста, уште девојчиња да трчаат по аптеки, да најдат кај ке им се погоди. Нешто дефинитивно не ми штима.
     
    На BlackNight му/ѝ се допаѓа ова.
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    Не е лек шо е со фондот, од таму не можи да е на фондовска рецепта. Хормонски лекови се на приватна рецепта, црвена, без бројче горе. Е сега проблемот со нашите аптеки е шо се јавуват до кај доктор, ќе им прати рецепта, на некој ќе дај без приватна рецепта пошто приватните рецепти се чуват ама никој никогаш не ги проверва.

    Нешто шо е на приватна рецепта често се вели дека е без рецепта чисто оти не е со фондот.
     
    На dayla му/ѝ се допаѓа ова.
  17. dayla

    dayla Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    5.606
    Пол:
    Женски
    Тенкју на објаснувањето. Појасно ми е, само не знам дали полесно. :doh:
     
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    Не бараат и тоа ова ти го кажувам како човек кој бил зад каса во Зегин. Ептен ретко некоја ако се погоди да побара, ама во глобала не бараат.

    Поентата со апче за ден потоа е шо во 98% во случаите ќе го добиеш без рецепта. Сем ако налеташ на некоја аптекарка која нема да сака да го дај или пак има сфатено дека за апсолутно сите хормонски апчиња да мора рецепта. Овие се т.н. итни апчиња, се нема време да се оди да се закажува термин на ген. само за да се земи апче и да се пропушти прозорецот за пиење во меѓувреме. Нема смисла да е така.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. dayla

    dayla Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    5.606
    Пол:
    Женски
    Exactly, затоа изреагирав и јас, нема никаква смисла, ама и овде и страници наназад девојки пишуваат дека им бараат. Ако според закон е во ред да им бараат за конкретно ова апче, не знам што да кажам. Јас дефинитивно сметам дека не би смеело да е така, и да е тоа на чисто регулирано со закон, како во многу држави.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    Јас сум многу за да е регулирано, ама да се испочитува и итноста на ситуацијата. Колку покасно се пие, помали се шансите за ефективност. Па да е со телефонски повик регулирано, пример сабајле одам во одредена аптека пошто вечерта ми се утнало и уз пат јавувам на матичниот да му кажам вака и вака, одам земам ќе се напијам, пиши ми рецепта ќе му ја однесам поручек ( ако не е сабајле матичниот, па тој зборува и гарантира со рецепта кај аптекар), ако е сабајле одиш дирек без закажвање и ти пиши една приватна рецепта и тркнуваш до најблиска аптека. Непотребна компликација звучи како да е, ама према мене е многу потребна. Пошто познавам примери од мое опкружување каде девојката се нафаќа за незаштитен однос, со свршување внатре, без намера за имање на дете, во плодни денови. Планот беше да се напие апче за ден потоа. И апсурдно ми е то. Ова е апче шо треба шо поретко да се пие и према мене матичен гинеколог треба да има увид пациентките колку пати и кога имаат пиено ова апче. Значи не е ова за аптекарите, искрено гајле ми било некој шо пие, ама ова поќе за докторите. Или место да ги враќаат без рецепта, онака да прашат кој му е матичен и да му јават и да му дат. Да не е толку битна рецептата колку да знај гинеколог и во исто време да се испочитува итност на ситуацијата.

    Ама стварно ми е чудно дека за ова им барале рецепт пошто прв месец кога почнав со работа знаев дека треба за хормонски приватна рецепта. Ама прашав за Норлево и ми викаат "не барај за тие, океј е" и тоа го знам дека е така и дека не бараат во најголем процент од аптеките пошто познавам вработени со кои комуницирам и зато пишав 98% даваат, зошто до сега не знаев за некој/а која не дава ова апче без рецепта се дур не прочитав тука.
     
    На dayla му/ѝ се допаѓа ова.