Апче за ден потоа

Дискусија во 'Секс' започната од Barbie.Girl, 30 март 2010.

 1. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.005
  Допаѓања:
  9.999
  Пол:
  Женски
  сега си се спасила и памет за друг пат. И да знаеш ова апче еднаш во 6 месеци смееш да го пиеш. Апел: не си играј со здравјето,драгоцено е. (добронамерен е коментаров)
   
  На majastefan, PinkGirl* и Someday им се допаѓа ова.
 2. majastefan

  majastefan Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2014
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Токму така,ама морав навистина.Имам 2за трето не размислувам па ова ми беше единствено решение.Добро е што делуваше, иако е бомба за организмот.
   
  На Sweet1991 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Laurynhill

  Laurynhill Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2016
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Дали некој знае зошто нема Норлево никаде по аптекиве? Или лажат дека нема...... Цел ден барам а времето проаѓа
   
  На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
 4. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.105
  Допаѓања:
  7.647
  Пол:
  Женски
  Ако велат дека нема најверојатно е така.Можеби треба да прпбаш во друг град што знам
   
 5. BlackNight

  BlackNight Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2016
  Пораки:
  471
  Допаѓања:
  2.626
  Пол:
  Женски
  Пробај во Еурофарм, нека се јават од една во другите аптеки. Имаше знам една зема од таа до Буњаковрц трговскиот. А во Зегин нема и тие не даваат ништо без рецепт што е на хормонска основа
   
 6. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.863
  Допаѓања:
  16.220
  Пол:
  Женски
  Мислам дека те лажат за да останеш трудна..да 100%

  @BlackNight јас имам земено во Сити мол во Зегин, нит рецепт имав нит 18.
  Не може за такво нешто рецепт да ти бараат.
   
 7. Laurynhill

  Laurynhill Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2016
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Најдов добро е
   
  На Tamarkaa, Sejfullai, BlackNight и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. BlackNight

  BlackNight Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2016
  Пораки:
  471
  Допаѓања:
  2.626
  Пол:
  Женски
  Не може ама во Зегин бараат дефинитивно што е апсурд. Во Еурофарм не а ставот на Министерството е дека не треба рецепт, инаку која е смислата на апчето. За Ella One кое мислам кај нас сеуште го нема треба, но тоа има ефект до пет дена
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.863
  Допаѓања:
  16.220
  Пол:
  Женски
  Јас во февруари оваа година купив, ти кажувам сеа.Не ми бараа рецепт.На страна што личам за 16 години.Не ми правеа проблем.
   
 10. urban

  urban Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  3
  Здраво девојки,
  имав вчера заштитен однос во кој пукна кондомот, но тој веќе имаше свршено. Денес стандардно ми дојде циклусот. Сега сум во паника дали да пијам апче за ден потоа. И дали некој има пиено во ваква ситуација да каже искуства.
   
 11. Кена Рис

  Кена Рис Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2017
  Пораки:
  451
  Допаѓања:
  2.136
  Пол:
  Женски
  @urban Штом си добила менструација не гледам причина зошто би го пиела апчето.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mache007

  mache007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2018
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  440
  Пол:
  Женски
  Не ти биле плодни денови, има шанси но се многу мали.. но сепак оплодувањето не се врши во моментот, туку после 2-3 дена се формира зигот. Ако ти е страв можеш да пиеш апче.
   
  На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
 13. dayla

  dayla Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2017
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  3.366
  Пол:
  Женски
  Дечки, сум ја видела истава дискусија во темава, дали треба рецепт за Норлево или не. Едни викаат да, други не.
  Тргнав да ви напишам, викајте инспекција ако ви бараат, ама прорчкав и на сите упатства што ги најдов онлајн, како и на тој од регистар на лекови од министерство, на почетокот на упатството пишува дека не треба рецепт, за на дното од упатството, под дополнителни информации за лекот - пишува дека се издава со рецепт.

  :^):^):^)

  Повелете: https://lekovi.zdravstvo.gov.mk/drugsregister/detailview/817972752
  Стои дека се издава без рецепт, ама отворето го упатството, долу е во ПДФ.

  Дали навистина постои ваква дупка во закон, за едно толку важно апче за здравјето на жената, да е подложно на индивидуална интерпретација на фармацевтот/аптеката?

  Стварно се надевам дека не, па не е возможно. Има ли друга ревизија после 2010? Се надевам нема да ми се изгуби постов без одговор, ќе ја тагнам и @theowndemon зашто мислам дека е фармацевт, не?
   
 14. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.168
  Допаѓања:
  100.169
  Хормонски апчиња најчесто се со приватна рецепта, ама на многу места ќе ги добиеш без. :D
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. dayla

  dayla Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2017
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  3.366
  Пол:
  Женски
  Само мене уште не ми е јасно како може да е лек и без и со рецепт, на самиот упат. Не е лек за кашлица туку нешто од што зависи бременост.
  Кај има временски рок од кој зависи ефективноста, уште девојчиња да трчаат по аптеки, да најдат кај ке им се погоди. Нешто дефинитивно не ми штима.
   
  На BlackNight му/ѝ се допаѓа ова.
 16. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.168
  Допаѓања:
  100.169
  Не е лек шо е со фондот, од таму не можи да е на фондовска рецепта. Хормонски лекови се на приватна рецепта, црвена, без бројче горе. Е сега проблемот со нашите аптеки е шо се јавуват до кај доктор, ќе им прати рецепта, на некој ќе дај без приватна рецепта пошто приватните рецепти се чуват ама никој никогаш не ги проверва.

  Нешто шо е на приватна рецепта често се вели дека е без рецепта чисто оти не е со фондот.
   
  На dayla му/ѝ се допаѓа ова.
 17. dayla

  dayla Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2017
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  3.366
  Пол:
  Женски
  Тенкју на објаснувањето. Појасно ми е, само не знам дали полесно. :doh:
   
 18. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.168
  Допаѓања:
  100.169
  Не бараат и тоа ова ти го кажувам како човек кој бил зад каса во Зегин. Ептен ретко некоја ако се погоди да побара, ама во глобала не бараат.

  Поентата со апче за ден потоа е шо во 98% во случаите ќе го добиеш без рецепта. Сем ако налеташ на некоја аптекарка која нема да сака да го дај или пак има сфатено дека за апсолутно сите хормонски апчиња да мора рецепта. Овие се т.н. итни апчиња, се нема време да се оди да се закажува термин на ген. само за да се земи апче и да се пропушти прозорецот за пиење во меѓувреме. Нема смисла да е така.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. dayla

  dayla Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2017
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  3.366
  Пол:
  Женски
  Exactly, затоа изреагирав и јас, нема никаква смисла, ама и овде и страници наназад девојки пишуваат дека им бараат. Ако според закон е во ред да им бараат за конкретно ова апче, не знам што да кажам. Јас дефинитивно сметам дека не би смеело да е така, и да е тоа на чисто регулирано со закон, како во многу држави.
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 20. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.168
  Допаѓања:
  100.169
  Јас сум многу за да е регулирано, ама да се испочитува и итноста на ситуацијата. Колку покасно се пие, помали се шансите за ефективност. Па да е со телефонски повик регулирано, пример сабајле одам во одредена аптека пошто вечерта ми се утнало и уз пат јавувам на матичниот да му кажам вака и вака, одам земам ќе се напијам, пиши ми рецепта ќе му ја однесам поручек ( ако не е сабајле матичниот, па тој зборува и гарантира со рецепта кај аптекар), ако е сабајле одиш дирек без закажвање и ти пиши една приватна рецепта и тркнуваш до најблиска аптека. Непотребна компликација звучи како да е, ама према мене е многу потребна. Пошто познавам примери од мое опкружување каде девојката се нафаќа за незаштитен однос, со свршување внатре, без намера за имање на дете, во плодни денови. Планот беше да се напие апче за ден потоа. И апсурдно ми е то. Ова е апче шо треба шо поретко да се пие и према мене матичен гинеколог треба да има увид пациентките колку пати и кога имаат пиено ова апче. Значи не е ова за аптекарите, искрено гајле ми било некој шо пие, ама ова поќе за докторите. Или место да ги враќаат без рецепта, онака да прашат кој му е матичен и да му јават и да му дат. Да не е толку битна рецептата колку да знај гинеколог и во исто време да се испочитува итност на ситуацијата.

  Ама стварно ми е чудно дека за ова им барале рецепт пошто прв месец кога почнав со работа знаев дека треба за хормонски приватна рецепта. Ама прашав за Норлево и ми викаат "не барај за тие, океј е" и тоа го знам дека е така и дека не бараат во најголем процент од аптеките пошто познавам вработени со кои комуницирам и зато пишав 98% даваат, зошто до сега не знаев за некој/а која не дава ова апче без рецепта се дур не прочитав тука.
   
  На dayla му/ѝ се допаѓа ова.