1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апче за ден потоа

Дискусија во 'Бременост' започната од Barbie.Girl, 30 март 2010.

  1. dayla

    dayla Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    5.606
    Пол:
    Женски
    Знам точно што ми збориш ама не знам како би било тоа добро регулирано, а да се испочитува и итноста и важноста на ситуацијата. Како ќе му се јавиш на матичен ако не е на смена? Што ако не си во свој град, или бетер држава, а вака е регулирано, како ќе однесеш рецепт? Што ако не си осигуран? Што ако девојчето е малолетно, и ако нејзините дознаат попрво крвнички ја претепаат (што не е ретко за жал) отколку да и бидат поддршка во таков момент? А ако не може да однесе веднаш рецепт, нема ни лична карта за податоци. Или ќе треба да чека да дојде матичниот на смена? Има мал милион вакви хипотетички ситуации кој згора на огромниот стрес дека можеби ќе останеш трудна, ќе додадат уште толку притисок. А а саати се работи.

    Дека фали едукација фали, огромно многу, фали и свест и има такви што пијат Норлево како Пиковит, не се сомневам. Ама најголем број, тргнувајќи и од темава, сфаќаат колку е сериозно апчето и самиот чекор по себе е прво крајно психолошки мачен, па после физички. Рецепт за вакво апче ми дава чувство на ограничена репродуктивна слобода, иако добро сфаќам зашто сметаш дека треба да се регулира. Ама едукација е тоа што фали.
     
    На lovestoneddd, BlackNight и Feminka22 им се допаѓа ова.
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    Не можи да е толку регулирано пошто е приватна рецепта. За приватна рецепта, шо не е со фондот, не треба лична карта, не треба да си осигуран, макар сум сосем за да дај аптекарот лекот ама пациентот да остај информации за кој му е гинеколог и за кој пациент се работи, и тие информации да се пуштат кај матичниот. А, ова апче никогаш нема да биди на фондовска рецепта и нема основа да биди на фондовска рецепта. Оди исклучиво на приватна рецепта ( и без рецепта) која патем е многу флексибилна и никој никогаш не бара да провери приватна рецепта за продаено Норлево и од таму сегде се зема без рецепта, најдиректно шо можи.

    Пак ќе речам, јас сум давала Норлево без рецепта и сите околу мене, пошто е итен лек и мора да се пие најбрзо штом се утни работата. Ама, према мене, мора да се има повратна информација кон лекарот. Како би се регулирало тоа е неважно битно повратна информација до гинеколог да стигни пошто ова апче не е играчка. Баш поради опасноста, да се води некаде евиденција во некој „дневник“ на матичниот гинеколог. Ете, ова со давање и известување на гинеколог за ситуацијата е најитно шо можи, а пак да е известен матичниот. Сите да би имале свест ова да го прајме, колку послободно- подобро, ама секогаш има девојки како таа конкретна особа која ја опишав во претходното мислење поради која мора да постојат некои правила.
     
  3. Mарија 46

    Mарија 46 Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    ДЕВОЈКИ ВО ЗЕГИН АПТЕКИ КАПИШТЕЦ,ЖЕЛЕЗНИЧКА,ПОСЛЕДНА 5КА ЛИСИЧЕ, ЦЕНТАР - БЕЗ РЕЦЕПТ. Ако во случај ви бараат во други појдете си во државна на гинекологија прашајте каде да се обратите за консултација,кажете што е проблемот и ке ви дадат рецепт
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mary77

    Mary77 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    здраво, ако може некој да ми одговори, итно е. денес ми е 4ти ден од циклусот, но имавме односи со дечко ми и тој сврши во мене. дали е во ред ако се напијам апче или нема потреба.
     
  5. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Секако дека треба да се напиеш ако не планираш бременост.
     
    На Mary77 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    За време на циклус се преееемногу мали шансите да дојде до бременост. Јас не би ти препорачала.
     
    На Mary77 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Мали ама не непостоечки.Ако неможе да гледа дете подобро е да се напие. А најдобро е да не дозволуваш да сврши во тебе но тоа биднало.
     
    На DAngel и Martka им се допаѓа ова.
  8. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    То да, точно дека не се непостоечки, и вистина требит да си размислувате, дека сепак утре требит бремени да останите, а тие апчиња прает страшно хормонско пореметување. Мислете пред да се напиете не се тие бомбончиња за пиење секој ден.
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Rea22

    Rea22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2019
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво женски.
    Вака, имавме односи со дечко ми и првпат без заштита(бидејќи доцна сфативме дека немаме веќе), еден ден по завршивање на циклусот. И он и јас мислиме, а он е 100% сигурен дека не свршил во мене со оглед на тоа што го извади и тогаш искочи ваљда се. Паничар сум по природа и искрено си правам филмови во глава што било како би било. Што мислите дали треба да се грижам да не нешто имало и во мене и да одам да купам day after или нема потреба?
    Фала
     
  10. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    4.135
    Пол:
    Женски
    Немпј да паничиш ако сте 100% сигурни и двајцата. Немаш потреба од апче, за следен пат избегнувајте незаштитени односи за да не си ствараш непотребни грижи и главоболки.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Annahhh

    Annahhh Активен член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Се случи што се случи и партнерот сврши во мене, околу 40 минути потоа се напив Норлево. Прв пат го пијам. Но, кога го отворив ливчето таму пишуваше дека не превенира бременост откако настанала овулација и тоа ме исплаши бидејќи јас веќе имам овулирано и тоа пред 9 дена, знам секогаш кога точно овулирам бидејќи имам болна овулација.
    Дали ќе делува апчето?

    Исто така прашање до сите кои го имаат користено апчево - после колку време откако го испивте почувствувавте било какви симптоми од него?
     
    Последна измена од модератор: 20 ноември 2019
  12. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    4.135
    Пол:
    Женски
    Ќе ти делува немој да се секираш, за секо слула понатаму направи си и тест чисто да бидеш 100% сигурна. Немој да паничиш ако не ти дојде навреме, или ако ти прескокне еден месец два. Кај секој има различни последици, кај некои нема и ништо.
    Веќе имам пишувано за мојот проблем настанат од норлево, накратко: првата менструација после апчето ми дојде точно на денот кога требаше, но после таа ми доаѓаше еднаш во 2-3 месеци, зависи + неподносливи болки за време на менструација, а никогаш сум ги немала. Сето тоа резултираше на покачени хормони, и еве сега се управам полека..
    Да не те плашам безвезално, како што реков кај сите е различно. Се надевам се ќе биде во ред.
     
    На Annahhh му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Annahhh

    Annahhh Активен член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека сѐ ќе среди кај тебе. <3
    А, дали имаше било какви симптоми откако го испи? Бидејќи јас го испив во 1:30 а сега е 10 скоро па немам никакви симптоми од тие наведените, ниту болка било каква или крварење.
     
  14. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Ако си имала овулација пред 9 дена, а денес си го испила апчето, како би можела да си трудна? Тоа сака да каже ако веќе си овулирала по ризичниот однос и настанала бременост нема апчето да делува. Имам пиено еднаш, да ми е овој памет пак не би пиела. Не се останува така лесно бремена, особено 9 дена по овулација, ако си сигурна дека си ја осеќаш. Дај боже да немаш последици, можно е да немаш симптоми. Мене пример ми траеше 15 дена добиеното после пиење на апчево :tmi:
     
  15. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    4.135
    Пол:
    Женски
    Јас дента кога го испив се осеќав толку омалаксано, без сила, но брзо ми помина. Ти штом досега не чувствуваш ништо, не би требало.
     
  16. Xoxogirl97

    Xoxogirl97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki vcera imav odnosi so decko mi i toj svrsi vo mene, vednas potoa ispiv norlevo no mnogu mi e strav da ne se sluci nesto a inaku ovulacijata mi zavrsi pred 11 dena i treba utre da mi dojde. Moze li mislenje devojki vie sto ste go piele apceto sigurno li e efikasno?
     
  17. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    161.384
    Пол:
    Женски
    И зошто го пиеше апчето кога овулацијата ти е помината пред 11 дена ?
     
  18. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Се надевам секоја од вас ќе го има посакуваниот исход.

    Едно нешто ме мачи, а тоа е следново.
    Толку сте преплашени од бременост што пиете апче дури и во период во кој шансите за бременост се премали, а немате страв да имате секс без кондом ?
    Ако по месец дена повторно направите беља, пак ќе пиете апче ?
    Ценете си го телото малце, пошто последиците вие ќе ги сносите а не ебачот.
     
    На H.VAGA, Scorpiongirl12, Annath и 5 други им се допаѓа ова.
  19. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    161.384
    Пол:
    Женски
    Ти се молам да секој ден им го пушташ постов!
     
    На John Snow, mariz и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  20. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    @Bubce38 Женски во право сте, ама има ситуации кога кондомот пука..