1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апче за ден потоа

Дискусија во 'Бременост' започната од Barbie.Girl, 30 март 2010.

  1. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Ај прво израчунај си ги деновите, провери дали ти се деновите околу овулација.

    Ако ти е помината веќе 2-3 дена или треба да биде за повеќе од 4 дена, подобро ич не го пиј апчето и не паничи.

    Ако не знаеш да израчунаш, еве како:

    Овулацијата настанува на средина од циклусот, па така ако циклусот ти трае 28 дена, овулација е на 14ти ден.

    Еве ти пример. Почнуваш да ги броиш деновите од денот кога почнуваш да крвариш, значи ако си добила на 1ви декември, а очекуваш да добиеш накај 28ми декември, тогаш значи дека овулацијата ти била на 14 декември и на пример немаш апсолутно место за грижа, зошто поминала една недела од овулацијата.




    Девојчиња (не зборам конкретно за тебе, може ти знаеш, но читам дека многу од вас не знаат, значи ова важи за сите), аман основно е да научите што претставува овулација, што е менструален циклус, кога настанува овулацијата, како се прави дете и во кои денови од месецот можете да останете бремени.

    И не значи дека ако не ви е во план да станете родители во моментот, дека треба кога не сте во овулација да си играте со оган и да дозволувате партнерите да ејакулираат во вас.

    КОРИСТЕТЕ КОНДОМИ, и не само за да не останете бремени, зошто ако не користите, кога ќе наполните одредени години и кога ќе тргнете редовно по гинеколози (ова ви го кажувам зошто знам дека не одите, иако треба) може да се соочите со разни стари инфекции, бактерии, вируси и триста чудовишта кои направиле штета на вашите репродуктивни органи. Така е зборот, ама така е.
     
    На Fallen.Angel, fana и Anon им се допаѓа ова.
  2. nikibi

    nikibi Активен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Вчера добив менструација и имав незаштитен однос дечкото сврши во мене има ли потреба да земам апче ?
     
  3. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Ама зошто !?
    Баш ме интересира, зошто не користите заштита па и свршил во тебе а не сте спремни за дете?
    И сега што да ти кажам? Знаеш дека доста девојки останале бремени на истиот начин, па ти одлучи дали треба да земеш или не. Не можам да те советувам да земеш кога знам колку штетни се а не се работи за незгода, туку свесно настаната ситуација, која веројатно ќе се повтори во иднина.
     
    На Harper, Nausicaa, violetblue и 2 други им се допаѓа ова.
  4. nikibi

    nikibi Активен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Затоа што рече нема шанси да останеш трудна прв ден од циклусот ти е јас му реков да сврши надвор цццц
    И сега не сум раат
     
  5. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Толку те почитува идиотот. Си свршил на него топ му е а ти сега куби си коси од нервози. Ептен се напнав како можете да бидете со некој кој не ве почитува.
     
    На Harper, LovelyGirl3, Nausicaa и 7 други им се допаѓа ова.
  6. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    И мене не ми е јасно како им дозволувате така. Се иритирам што ве читам. После таква постапка може само очи да не ми види веќе.
    Значи за ваше тело се работи и за една од најсериозните и најважни работи во животот - дете. Како можете да им дозволувате така ако не сте спремни? И после што, хормонски апчиња или недај боже абортус??

    Разбирам да се напиеш Норлево при незгода иако сте користеле заштита, како на пример кинење на кондом, баш за тоа и е намената на апчето. Ама вака лековерно да си имате односи и после да чукате глава, не ми е јасно.
     
    На Nausicaa, SummerGirl, KateKane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.594
    Пол:
    Женски
    Во четвртокот се напив апче и не искрварев а и плус ми касни веќе два дена, знам дека е хормонско апчето и дека прави хаос ама ме плаши тоа што пред две години кога го испив после еден или два дена искрварев, и се има ли случено и на некоја друга вака? Ептен сум во паника, ќе почекам уште два дена и ако не ми дојде ќе одам на лекар.
     
  8. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Ако си го испила на време не би требало да има проблем. Јас неколку што ги знам само им подранил наредниот месец, а јас прокрварев. Ќе видиш и во темава дека има многу што не прокрвареле.
     
    На spacegirl92 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cjuttt

    Cjuttt Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2019
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здравоо на 26 требаше да добијам цикулс вечерта на 25 .. имав однос и се скина кондомот и сврши во мене после сат време одма испив апче EllaOne не добив на 26 ден покасно добив место за паника
    мислам дека апчето делувало крварам нормално во помали количини
     
  10. ivcak

    ivcak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    4
    Девојки може да се пие апево после 30-32 часа, би имало ефект или џабе?
     
  11. Steffy987

    Steffy987 Нов член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Zdravo, itno mi e pa ve molam za odgovor !!
    Na 5 Noemvri mi zavrsuva menstruacijata, na 7 noemvri imame ne zastiten odnos so maz mi .. nekolku casa podocna jas pijam norlevo i dobivam na 24 noemvri, menstruacijata trae 9 dena sto inace ne e slucaj najvise 6 dena .
    A sega e vekje 2 ri januari jas nemam dobieno po nekoja procenka trebase da dobijam okolu 23,24 dekemvri.. osekjam poduenost vo stomakot i prejadenost .. omalaksanost.. dali nekoja imala slicno iskustvo ?
     
  12. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Мила да си направиш тест за бременост и бхсг вредност,па потоа консултација со матичниот гиниколог за да ја видите причината за каснењето.Иначе апчето знае да направи дисбаланс на организмот,но вака ќе си начисто и мирна ќе си.Секое добро
     
    На Steffy987 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Ист случај и мислам дека денеска ќе се одлучам да проверам .
     
    На spacegirl92 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Steffy987

    Steffy987 Нов член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Denes dobiv .. so ogromni bolki sto ne e voobicaeno, apcevo sega i nikogas povtorno. Podobro zemajte kontracepcija nego da se macite vaka :)
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  15. KiwiFruit

    KiwiFruit Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2019
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Здраво, циклусот ми е 28 дена, на 19ти ден имав однос незаштитен, се напив ellaone, но никакви симптоми?.. Искуства?? Малку паничам, зошто еве поминаа 2 дена од испиена таблета а јас немам никакви промени..
     
  16. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.732
    Допаѓања:
    55.503
    Пол:
    Женски
    Ако ти доцни или 14 дена после испиеното апче односно не заштитениот однос направи си тест.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Romul

    Romul Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2020
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Sto napravi kazini me interesira dali se ostanuva za vreme na tie denovi:hai:
     
  18. nikibi

    nikibi Активен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Ќе пишам за една недела ќе го повторам тестот
     
  19. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    Не сум сигурна дали менструација доаѓа во секој случај или не...пред точно еднљ година се напив и по 5дена ми дојде а овој пат не ...има ли за што да се секирам или?
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Не разбрав, требало да добиеш менструација сега, а си се напила апче поради ризичен однос? Може од апчето да се нарушило нешто во хормоните, ако не добиеш за некој ден, направи тест за бременост.