1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апче за ден потоа

Дискусија во 'Бременост' започната од Barbie.Girl, 30 март 2010.

  1. Teddy_

    Teddy_ Нов член

    Се зачлени на:
    22 март 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки,
    Претходниот месец на 9 Февруари се напив норлево таблета по незаштитен однос,истиот месец добив менструација нормално на редовниот датум 18 февруари.
    Но овој месец ми доцни веќе 3 дена,од датумот на пиењето таблета немав незаштитен однос.
    Дали е возможно да ми доцни од таблетката?
     
  2. Elf

    Elf Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    2.121
    Пол:
    Женски
    Нормално е да доцни хормонско апче е..може да се поремети циклусот се дур не се врати во нормала.
     
  3. Dragonfly***

    Dragonfly*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    196
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da se informiram so slicno iskustvo.... Ke ve zamolam da me poshtedete od nepotrebni kolmentari...
    Pred 10 dena piev tableta den potoa, vecerva imav nezashtiten odnos... Vednash posle svrshuvanjeto imavme povtorno e sega me interesira dali imam rizik od bremenost ne sum vo ovulacija veke sum I pred ciklus... Ve molam ako moze nekoj da me po oslobodi samo bez osudi...
     
  4. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.560
    Пол:
    Женски
    Нема што да те ослободи...
    Што мајка барате да имате секс без кондом па пиете апчиња како бонбончиња
     
    На Elf, 1209, Annora и 2 други им се допаѓа ова.
  5. beauty.princess

    beauty.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2015
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site. Imam problem, so deckoto imavme sex toj svrsi vo mene, do menzis imam uste eden dva dena, dali e mozno da sum bremena ili za sigurno da zemam apce za den potoa i me interesiraat kontraindikaciite dokolku ke treba da pijam.. sto e mozno pobrz odgovor, vi blagodaram
     
  6. ostoun

    ostoun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Штом имаш дде-два до мензис не пиј, доколку имаш редовен циклус.
     
    На beauty.princess му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.624
    Допаѓања:
    161.307
    Пол:
    Женски
    Ако после секој однос пиеш апче за ден потоа тешко на твојот организам.
    Шанса за забременување има секогаш, на било кој ден од циклусот.Можеби мали се шансите, но постојат. Поготово па со свршување внатре а незаштитени.
     
    На 1209, Dust и beauty.princess им се допаѓа ова.
  8. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Прво, тоа што имаш уште два дена до мензис ништо не значи, и немаш никаква сигурност дека за два дена ќе добиеш. Можеби и баш од стрес ради ситацијава ќе ти доцни. И никој не може да ти каже дали си бремена, секако дека постои можност штом си имала посебно незаштитен однос.
    Второ, ако веќе си решила да земеш апче, кога ти беше односот е прашање. Зашто апчето има одреден период во кој е активно и што подоцна од односот го земеш толку му е помало дејството.

    И трето, за контраиндикациите. Ако земеш апче, имаш упатство на него, ти пишува кои се можните контраиндикации. Секое тело е различно, немаат сите исти реакции на апчето. Без да звучам остро, зашто истово и на другарка би и го рекла, се надевам дека ова ќе те "опамети" за незаштитен однос во иднина. Ризикот не е само од бременост туку и од низа други работи. Бидете одговорни кога сте сексуално активни.
     
    На beauty.princess му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Fema

    Fema Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Имав ризиче однос на 18-ти, кој ми беше плоден ден. Норлево испив после 24 часа. На денот кога требаше да добијам, почна некој кафеав и многу густ исцедок кој траеше 2 дена, на моменти личеше и на мензис. Имав и многу грчеви и болки. Нормалниот циклус ми трае 5 дена. Сега, на третиот ден се чувствувам лошо, како гадења, подуеност.Има ли некоја од вас вакво искуство?
     
  10. sarushka11

    sarushka11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Нема место за паника. Јас мислам дека ти се има пореметено од апчето што си го испила но ќе ти се среди менструацијата.. Сепак треба да се внимава да не се дојде до пиење апчиња внимавајте... Можат да створат проблеми со циклусот како што се доцнење, чудна боја, подолго или прекратко траење кај сите е различно. Но не се секирај се ќе се среди поздрав
     
  11. Fema

    Fema Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Blagodaram
     
  12. Mart3

    Mart3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2019
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, sakam da ve prasam nesto. Imav ispieno norlevo vo septemri kade sto togas mi ja podrani mn mens i od togas navamu mi doagja od toj datum. Vo megjuvreme od septemvri nemav odnosi se do pred nekoja nedela, togas so vlaznosta bese se vo red no po nekolku odnosi vaginata mi stana mnogu suva dali ima nesto mesto za panika ili sepak e nesti drugo vo prasanje? Fala vi odnapred za odgovort ke mi znaci
     
  13. anonimna.999

    anonimna.999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2017
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Некоја што има искуство со симптомите потоа односно хормонското пореметување да ми пише лп ве молам..
     
  14. belchy

    belchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2020
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    Апчето до влажноста нема врска, од друго ти е.
     
    На Mart3 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Silikiki

    Silikiki Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Пред една недела ни пукна кондомот, па после половина час се напив Норлево. Менструација требаше да ми дојде пред 2 дена, но ми доцни и утре планирам да правам тест. Доколку сум бремена, одлучени сме за абортус затоа што и двата со дечко ми сме сеуште на факултет и немаме услови за дете... Прашањето ми е, каде е најдобро да се направи абортус, но и најсигурно со оглед на ситуацијава со Ковид. Исто така ме интересира како оди закажувањето за абортус и дали некаде се запишува тој зафат, па матичниот лекар да може да види? Затоа што се баш добри пријатели со моите, а за тоа не би сакала да се дознае... Ви благодарам :)
     
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.689
    Пол:
    Женски
    Џизс..
    Чим си се напила трудна НЕ СИ.
    Почекај малце, апчето ти ги збрлавува хормоните.Ќе добиеш.
    А ако ептен ти е страв напрај тест.
    За абортус мислам матичниот нема врска туку гинеколог.
    Не сум до толку запознаена со тоа али мислам нема да има потреба,
    Плус ако не свршил у тебе немало потреба ни од Норлево..
    Не се заебавајте со апчето.Џокер карта е што се користи еднаш-2 пати во 12 месеци.Не е витамин Ц
     
    На x.Daisy.x, marchi-cool, majastefan и 5 други им се допаѓа ова.
  17. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.731
    Допаѓања:
    55.489
    Пол:
    Женски
    Најпрво дали си бремена па да одиш далеку со мисли и прашања.
    Апчето треба да делува, доцнењето е сосема нормално, испиено имаш хормонско апче.
    Ако поминат 2 недели и не добиеш, направи тест.
     
    На Feminka22 и Silikiki им се допаѓа ова.
  18. Silikiki

    Silikiki Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Знам какви ефекти има апчето, затоа досега не сум го зела. Но сврши во мене и Норлево беше неизбежно колку и да не сакав. Како и да е, форумов не е за правдање туку за помош кога е потребна. И благодарам на одговорот. :)
     
    На Flower.D и Feminka22 им се допаѓа ова.
  19. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Апчето би требало да завршило работа, најверојатно не си бремена. Од него може да ти касни. Но секако 2-3 дена не се ништо... Треба да се почека како што ти пишале околу 2 недели. Ако прерано правиш тест, а си бремена, може да испадне лажно негативен. Така што овој тест(преку урина) земи го со резерва. Можеш да правиш и преку крв бета Хцг тој е поверодостоен за рана бременост.
    Има тема за абортус, прашај таму, некоја членка во скоро време ако правела да ти објасни.
     
  20. SunnyBunny2016

    SunnyBunny2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Bi sakala da spodelam iskustvo so den potoa acinjata. Bev vo situacija kade posle rizicen odnos se napiv norlevo (5 casa po odnosot, iako bev sigurna deka apceto si ja zavrsilo rabotata, sepak ne bilo taka. Organizmot ne reagiral na apceto, nastanala bremenost. Zatoa koristete prevencija, a ne da gi piete hormonite kako analgin
     
    На Mantub, riba79, marchi-cool и 1 друга личност им се допаѓа ова.