1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апче за ден потоа

Дискусија во 'Бременост' започната од Barbie.Girl, 30 март 2010.

  1. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.729
    Допаѓања:
    55.246
    Пол:
    Женски
    Рано ти е за тест, резултатот нема да ти е реален.
     
  2. YOANI

    YOANI Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, се извинувам што сметам сакам една мала консултација. Имам нередовен циклус, овој месец го имав на 19ти ама ми траеше само 3дена, и тие плодни денови никогаш не можам да ги знам бидејки ми е нередно. Имам посетувано доста гинеколози но за зал кај сите што бев истото ми го кажаа, таков мк е циклусот да не се оптеретувам. После циклусот 3 дена имав однос и пукна кондомот малку бев во паника иако сакам да имам деца ама малку не сум спремна во моментот иако дечко ми сака. Незнаев што да правам и после 14h за прв пат го испив апчето Норлево (знам дека е хирмонска бомба немав избор ико имав подршка од партнерот да не го пијам ама не сум спремна во момент за дете, поодамна гинекологот ми кажа за ова апче ама ако немам крајно евентуално решение и ако не сум сигурна во себе тогаш да го земам ама тоа да не биде често т.е никогаш да не дојде до тоа пошто е пореметување на хормоните.) Можеби не требаше да пијам ама не бев сигурна бидејки циклусот ми е нередовен и некогаш трае подолго некогаш само 2/3дена. Е сега сакам да прашам дали знаете некој добар гинеколог по овие приватни болници кој е добар или да не сте биле кај некој бидејки мор да има некое решение зошто ми е таков циклусот?
    И уште нешто сите што го пиеле Норлево какви симптоми имаат после испиено апче и кога добиле менструација? Јас немам нешто посебни симптоми само малку ме болат јајници и како некоја мачнина да имам во стомакот.
     
  3. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Од апчето сигурно имаш мало пореметување на менструацијата, може или да ти касни малку или да ти дојди порано и така е како некој исцедок
     
    На YOANI му/ѝ се допаѓа ова.
  4. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    За нередовната менструација побарај упат од матичен гинеколог за испитување на хормоните. Многу е скапо во приватна лабораторија да ги испиташ, па затоа ќе одиш на државно. Исто направи пап тест и ехо на јајниците. Мора да има некоја причина за нередовноста.
     
  5. YOANI

    YOANI Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Правев сега брзо пред месец дена пап и се ми беше добро имав секрет малку и ми рече дека од прелада може да е, а на ехо ми се покажа дека на левиот јајник може да се очекува циста. Пред 3месеци имав циста водена на левиот јајник ама кога имав циклус ми пукна.
     
  6. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Епа останува уште хормоните да ги провериш. Можеби имаш полицистични јајници.
     
  7. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    I jas isto se osejkam se napiv norlevo i sega treba da mi dojde okolu 6ti juli nekade a eve imam poduenost na stomakot

    Devojki od koga se napiv apceto norlevo cuvstvuvam bolki vo polovinata, stomakot a treba da mi dojde okolu 6ti juli neznam od sto moze da e toa kako menstrualni bolki kako da treba veke da mi dojde taka se osejkam neznam sto da napravam od sto moze da se ti minimalni bolki
     
    Последна измена од модератор: 28 јуни 2020
  8. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    А како можат другите да знаат од што ти е, кога ни ти сама не препознаваш што ти говори телото?
    Почекај до 6ти и ќе видиш дали ќе ти дојде или не..
    Што друго очекуваш да ти кажат?
     
  9. Femini girl

    Femini girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    18
    После 7 дена од пиење на апчето прокрварив и еве веќе 5ти ден како имам крв. Нормална менструација треба да добијам на 18ти јули. Дали сега порано добив бидејќи крварам 5 дена или крварам од апчето па треба да чекам на 18ти повторно да добијам? Искуства?
     
  10. cornflakes6556

    cornflakes6556 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Дали ти е до сега редовна менструацијата или ти доаѓа секој месец различно. Ако ти е различно може да е и менструацијата. Ако ти доага секој месец точно значи е од апчето. Јас го имам пиено ама немам добиено таков ефект. Ако ти е ризично оди провери се ма гинеколог и прочитај упатство таму мислам дека пишува дека може да имаш крв не сум сигурна.
     
  11. YOANI

    YOANI Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Две недели како го имам испиено апчето дури сега имам болки во половината и јајниците а не ни прокрварив и за 8 дена би требало да добијам менструација. Незнам дали се болки што треба да ми дојде или нешто друго.. Никогаш го немам пиено, сега ми е прв пат и ми е чудно малку со вакви симптоми.
     
  12. cornflakes6556

    cornflakes6556 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Мислам штом до сега немало ништо за од менструација ти е. Мене ме болат гради пред да ми дојде јајници ретко, нема потреба да паничиш. Само не е добро да го користиш повеќе. Јас сум го користела само еднаш.
     
  13. YOANI

    YOANI Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ова ми е прв и последен пат, само имам болки сигурно од тоа што треб да ми дојде. Подуеност на стомакот, осетливи ми се градите и половината што ме боли. Се надевам од тоа што треба да ми дојде е. Ипак фала многу.
     
    На Зуси му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Laurynhill

    Laurynhill Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки, со дечко ми имавме однос три-четири дена по менструацијата и пукна кондомот. Де напив норлево. Овс беше пред една недела. Денес, имам мало крварење (за сега). Читав на нет, било нормално да се случи но, дали треба да го сметам како менструација или не, со оглед нс тоа што сега би требало да ми се случува овулација (ако не го испиев апчето). Што треба крварењево да значи?
     
  15. GGEEL

    GGEEL Нов член

    Се зачлени на:
    13 август 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo nova sum tuka imam sea eden problem denes imavme so mazot nabrzaka seks i i svrsi vo mene e sea problemot e vo toa so denes mi e ploden den i plus posle seksot osetiv ja bolkata koja ja imam sekoj mesec za vreme na ovulacija vece imame decina nejcam povtorno da ostanam bremena razmisliv za apce den potoa nikogas ne sum go koristela i ima uste eden problem imam imam bebe koe go doim dali apceto za den potoa ce steti na mlekoto i na bebuleto fala
     
  16. kremceemce

    kremceemce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Zdravo dali nekoj se nasol vo vakva situacija kako jas... imavme odnosi prviot pat nezastiteno ama skroz go izvadi od mene i vo raka go drzese koga mu dojde... jas panicar se napiv od toa apceto i iste kog mi kazaa 1200 den uste tolku mi se svrte...ama go kupiv i go ispiv. Mi kasni tri dena . Od denot koga trebase da dobijam eve i denes celo vreme me vrtat jainici me sece dole osekjam kako da ke probie a ne brobiva nisto se ispaniciv iskreno
     
  17. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.131
    Допаѓања:
    32.991
    Пол:
    Женски
    Консултирај се со гинеколог, хормоните можат да влијаат врз бебето ако доиш. Успат консултирај се за соодветна контрацепција, не може вечно мажот ти да свршува во тебе, а ти да пиеш апче за ден потоа.


    Не ми е јасно зошто се впуштате во секс ако не сте доволно едуцирани? Ако сакаш да имаш секс, а не сакаш да забремениш, ниту да добиеш сексуално преносливи инфекции, ќе си користите соодветна заштита. Апче за ден потоа не е контрацепција. Тоа се хормони. Знаеш дека бомба му правиш на телото? Се консултираше со гинеколог пред да земиш или на своја рака зеде?
    Со оглед на тоа дека е хормонски лек, можен е дисбаланс во менструалниот циклус, порани, кратки крварења или доцнење на менструација подолг период. Ако не добиеш, не е лошо едно ехо кај матичен гинеколог да направиш, чисто да види ситуација на јајници и матка.
     
    На Shugarspice, trajkoska23, noteforself и 5 други им се допаѓа ова.
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.677
    Пол:
    Женски
    Зашо си пиела од апчето ако свршил надвор од тебе? Апчето се пие ако сврши во тебе..
    Плус не знам што апче е тоа од 1200 пошто Норлево е 500 ден, плус апчето нема да напраи магично да добиеш туку хормонски те збрлавува и ќе добиеш кад тад.
    Сеа здравје (не дај) Боже такво апче можеш за пола година да пиеш, не дај Боже стварно да ти треба до тогаш..
    Стварно не си ми јасна извини вака
     
    На Shugarspice, trajkoska23, belchy и 6 други им се допаѓа ова.
  19. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    А зашто имаш незаштитен ако не сакаш бебе?
     
    На Oscar Lady, trajkoska23, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. busybee

    busybee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2020
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    1.853
    Пол:
    Женски
    Менструацијата може да ти касни и од стрес. Друг пат бидете малку поодговорни, подобро купи кондоми од 100 денари, него секој пат од страв да купуваш норлево. И плус тоа не се апчиња што треба да ги зимаш често, прават огромен хормонален дисбаланс во телото. Кондомот не го користиш само за да спречиш бременост, го користиш и против венерични болести. Незаштитен секс коа ќе се земете, премногу ризично на возраст на која не планираш бебе.
     
    На Martka, trajkoska23, candy.cane и 4 други им се допаѓа ова.