1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апче за ден потоа

Дискусија во 'Бременост' започната од Barbie.Girl, 30 март 2010.

  1. Cleonika

    Cleonika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    464
    Јас сум ги користела норлево... до сега два пати сум зела вакви апчиња за ден потоа..
    Првиот пат беа норлево, а вториот, некои други ,, пошто се случи тоа на одмор, и во аптеката таму имаше само такви, но аптекарката гарантираше дека се исто така ефикасни... сепак, главно во нив е да се види присутноста на левоноргестрел, мислам дека вака се викаше хормонот... пишува на интернет се во врска со овие апчиња, и колку се ефикасни и колку треба да има од овој хормон...
    инаку, обично се по две таблетчиња малечки, во едно пакување, кои содржат од хормонот левоноргестрел, во поделена количина, мислам дека 75% е максимумот...
    и пошто хормонот предизвикува некогаш и болки во стомакот, повраќање и крварење, за да се избегнат овие појави, дадени се две апчиња, што се пијат во одреден рок, на 8 часа,... прво едното, па по 8 часа другото... и најефикасни се , што порано се земат! а максимумот е 3 дена .. дури и препорачливо е да си носите некои со себе,или да си ги имате дома, така да, ако ви се случи некој инцидент некогаш, веднаш да ги испиете..
    а сега во поново време ,и поновите апчиња за ден потоа мислам дека ги имаат направено и регулирано така хормоните во нив што не мора да се пијат по две, туку во пакување има само по едно апче.
    инаку, ако осетите болка во стомакот после употреба,или видите крв капки.. тогаш делува ;)
    и, не е препорачливо да се потпирате премногу на овие апчиња... смеат да се земат само 2 пати годишно, поради големата концентрација на хормони.. позз :)
     
    На TheDiva му/ѝ се допаѓа ова.
  2. realisticna

    realisticna Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    Девојки имам едно прашање.
    Пред 5 дена се напив Норлево бидејки ни пукна кондомот, а мене ми беа ризични денови. Го испив после 12 часа, бидејки едвај најдовме аптека во која ни го дадоа без рецепт.
    Во првите денови немав никакви болки, ама од вчера почнаа да ме болат градите и стомахот. Плус на сето згора чувствувам огромна нервоза и умор. Исто вака ми се случува кога имам ПМС.
    Дали некоја од вас која користела Норлево имала слични симптоми? :$
    Благодарна од напред.
     
  3. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.060
    Допаѓања:
    81.644
    Пол:
    Женски
    јас го користев ама немав никакви симптоми а во упатството пишува дека можи да се јават негативни симтоми ама немора да значи дека кај сите почекај уште неколку дена и ако уште имаш посети гинеколог
     
  4. strelecF

    strelecF Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    14
    ВЕ МОЛАМ КАЖЕТЕ ВАШЕ МИСЛЕЊЕ ВО ВРСКА СО МОЈОТ ПРОБЛЕМ

    девојки здраво...темава мозе ја има и некаде по форумиве мегутоа немам време од паника и да барам,затоа набрзинка направив нова,па затоа ве молам казите васе мисленје дека не сум мн информирана околу ова..
    јас и мојот партнер имавме односи без заштита и редовен циклус ми иде секој месец на 27 датум. мегутоа ради сугестија во февруари се напив апче кое спречува бременост од 72 часа и во упатството пишуваше дека можно е менструација да ви дојде порано.Па тоа и се случи.Наместо на 27 февруари ми дојде на 9 февруари.сега не знам дали наредна менструација треба да ја чекам на 9 март или 27 февруари.ако е на 27-еве уште ми нема дојдено и затоа ми е страв :( :(
    ве молам кажете ваше мислење!
     
  5. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.401
    Допаѓања:
    22.576
    Пол:
    Женски
    ВЕ МОЛАМ КАЖЕТЕ ВАШЕ МИСЛЕЊЕ ВО ВРСКА СО МОЈОТ ПРОБЛЕМ

    Редовен циклус, не значи секој месец да ти доаѓа на иста дата туку на секои 28 дена, меѓутоа не мора да значи секој организам различно функионира, така да тебе значи ти идело на секои 30-31 ден.
    Ако последен пат си имала на 9 февруари сега значи треба да ти дојде околу 9 март (циклусот ти е сега поместен заради апчето).
    Ќе ти дојде, не се секирај. ;)
     
  6. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    ВЕ МОЛАМ КАЖЕТЕ ВАШЕ МИСЛЕЊЕ ВО ВРСКА СО МОЈОТ ПРОБЛЕМ

    Не значи дека треба да ти доаѓа на фиксен датум секој месец како што ти се случувало-на 27,доаѓа отприлика 25-30(28 се зема како средна вредност,ама често има отстапувања од 2-3 дена во + или-) дена рачунато од денот кога си добила.Некогаш има отстапувања поради хормонални пореметувања,промена на клима,преголеми стресови и др.здравствени проблеми.
     
  7. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    ВЕ МОЛАМ КАЖЕТЕ ВАШЕ МИСЛЕЊЕ ВО ВРСКА СО МОЈОТ ПРОБЛЕМ

    Не е менструалниот циклус како плата па да стига секој 1ви во месецот без разлика колку дена има месецот :D
    Не, стварно сме многу неуки.
    Си се чудам некад.
    Барем на 19 години треба да се знаат основните работи за менструалниот циклус, посебно кога сме сексуално активни.
     
    На Be-Happy и Mistery им се допаѓа ова.
  8. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.401
    Допаѓања:
    22.576
    Пол:
    Женски
    ВЕ МОЛАМ КАЖЕТЕ ВАШЕ МИСЛЕЊЕ ВО ВРСКА СО МОЈОТ ПРОБЛЕМ

    ^^ Оф топик, леле морав ова :$
    Имам една комшивка две деца има, и секогаш истиот муабет: „Ааа мене ми е редовна, секој месец на 31 ми иде !“ |(
    Бог да чува. :rofl:
     
  9. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    ВЕ МОЛАМ КАЖЕТЕ ВАШЕ МИСЛЕЊЕ ВО ВРСКА СО МОЈОТ ПРОБЛЕМ

    Што има врска кога ќе ти дојде?
    Ти биди среќна ако ти дојде воопшто ,не се грижи многу за датата :D
     
  10. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    ВЕ МОЛАМ КАЖЕТЕ ВАШЕ МИСЛЕЊЕ ВО ВРСКА СО МОЈОТ ПРОБЛЕМ

    Хаха прашај ја а што сега што фебруари што нема 31ви? :D нема да и дојде, или готово, од сега нередовна ќе и биде :D

    Редовна е циклусот да ти трае 28дена, и не ко некои што бројат 28 дена од коа ќе им заврши, туку 28 од првиот ден коа ќе добиеме. Ама многу ретко некој да има вака редовна, дури не ни верувам дека некој има :) Не дека сум правела статистика :lol: ама вака од читање, муабети, 30-31 ден изглеа е просек
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    ВЕ МОЛАМ КАЖЕТЕ ВАШЕ МИСЛЕЊЕ ВО ВРСКА СО МОЈОТ ПРОБЛЕМ

    секој незштитен однос не значи и автомаско останување во блажена состојба,менструацијата кај секоја жена во секој месец различно варира и може да дојде неколку дена покасно но и неколку дена порано како што е случај кај мене.поентата ми беше и прашањето зошто младиве девојки пијат на своја рака таблети за 24 часа сперчување бременост а притоа не се сигурни дали и има потреба за истите?ако уште сега го труете своето репродуктивно здравје без причина, баш кога највеќе ќе посакувате да останете бремени можеби ќе се соочите со проблем за зачеток.за секоја недоумица и проблем посетете гинеколог,тој е вистинската личност на кога треба да му ги поставите овие прашања и да добиете точен одговор.
     
    На seksidime му/ѝ се допаѓа ова.
  12. pin4e

    pin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    5
    ВЕ МОЛАМ КАЖЕТЕ ВАШЕ МИСЛЕЊЕ ВО ВРСКА СО МОЈОТ ПРОБЛЕМ

    абе дајте ве молам што е ова,колкав календар имате за плодни неплодни денови дај малку разгледајте не е ова плукни па остани бремена. :) зошто самите си стварате стресови,што се овие вакви такви лекови....дајте малку здрав живот терајте....а како секоја девојка сака порано или подоцна сака да е мајка....а сите претеруванја со овие лекарства влијаат на васето здравје и ствараат импотентност.....имам случај со моја прва братучеда цел живот ос дечкои пазеа се клукаше со апчиња и кога дојде ред да саакаат да створат фамилија.....таа морасе да се оплоди вештачки а не по природен пат....зошто?????за да зивее 10 год со нервози зошто не можи да стани мајка????пазете се :*
     
    На 2468 и girl1985 им се допаѓа ова.
  13. uplasena

    uplasena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    heeellllpppp

    најпрво да ви кажам дека самошто се регистрирав на форумот и Ве молам да ми помогнете...ми се случи мала незгода...со дечко ми имаме сексуални односи еве скоро 2 години но никогаш не сме имале незаштитен, прв пат ни се случи пред 40 саати и сега малку сме исплашени. Тој не ејакулира во мене но сепак страв ни е..земавме таблета норлево но сеуште не сум ја испила зошто се плашам од некои несакани дејства...и само да кажам дека менструацијата ми заврши еден ден пред тоа да се случи... ве молам за совети и неешто повеќе за апчињата и што е можно побрзо...ви благодарам однапред
     
  14. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    heeellllpppp

    Добро таблетата не ти ја дале на рака, туку имаш и упатство.
    Прочитај го.
    За несакани дејства.. животот е ризик и онака :)
     
  15. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    heeellllpppp

    Има тема за овие апчиња, најди ја и прочитај. Еден куп искуства. Инаку штом не свршил во тебе ептен се мали шансите да останеш бремена, скоро никакви, а и тие денови после завршувањето не се плоди т.е постои минимална шанса. Значи коа да видиш нема од што да се плашиш ама ако не си сигурна веќе имаш апче. Прочитај во темата за несакани дејства. Мада колку што иам читано, не се опасни. Сепак апче ко апче, зашто да голташ хемии ако нема потреба
    Ти си знаеш. Јас да сум на твое место не би го пиела ако сум сигурна дека свршил надвор
     
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.215
    Пол:
    Женски
    heeellllpppp

    Не свршил во тебе, а односот бил ден по завршувањето на менструацијата? Ако е така не ги пиј само апчињава, ретко која така останала трудна.
     
  17. uplasena

    uplasena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    heeellllpppp

    сигурна сум дека ејакулирал надвор само ете така дека прв пат ни се случува а и како што кажа не сакам да голтам хемикали безпотреба...затоа се двоумам што да правам
     
  18. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    heeellllpppp

    срце јас и дечко ми веќе 2 години имаме незаштитен секс па до сега да не се подречам ништо не се случило :) штом не ејакулирал во тебе мали се шансите(не дека ги нема)да останиш бремена...друга работа,исто така мали се шансите за тоа во првите 2-3 дена откако ќе ти заврши менструацијата( но како што реков секогаш е можно)...мислам дека нема потреба да се плашиш,но бидејќи уште си мала за да чуваш деца,ја те советувам да си имате односи со заштита за да не се мислиш вака секој месец ;)
     
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.215
    Пол:
    Женски
    heeellllpppp

    И ние се плашевме кога почнавме без кондом. На почетокот без кондом само по завршување на менструација, демек неплодни денови, а сега веќе сме нон стоп без. Јас два пати го пиев апчето, ама само ми ја поремети менструацијата, Не било кај сите вака, ама кај мене ете... Не знам, јас мислам дека нема ништо, ама вие најубаво си знаете :)
     
  20. uplasena

    uplasena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    heeellllpppp

    ете пвој пат беше исклучок но се случи и дека ние е прв пат затоа сум исплашена и не знам дали за секој случај да ја испијам таблетата