1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Арапска кујна

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Sephora, 9 декември 2012.

  1. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    10.073
    Вчера беше најавено отворање на нов ресторан во чаршија. Еве и мапа каде се наоѓа
    [​IMG]
    Само не ми е јасно дали ќе го затворат тој во трговски или дали ќе има на двете места :?:

    Инаку многу сум задоволна од храната и од персоналот. Сите што сум ги начекала биле многу фини, услужни и културни.
    Од тоа што сум пробала буквално се ми се свиѓало. Омилени ми е фалафел ќофтињата, а особено сосот што оди со нив. Него го порачувам со повеќе лук :$ Истиот сос обожавам да го комбинирам и со тој триаголнестиот чипс. Воедно морам да признаам дека ми е еден од подобрите чипсови што сум ги јадела воопшто. Би била благодарна доколку некој сподели рецепт или евентуално од каде може да се купи.
    Фетуш салатата исто ми е убава и освежителна. Од главните јадења ми фатија око крилцата, оризот, тоа месото со моркови и ореви. Компирите што ги ставаат како гарнир во некои јадења се многу добро приготвени.
    Лахмаџунот исто го пробав, ама тој од Галерија 8 ми е поубав, покрцкав и позачинет,а нормално и поевтин :)
    Од десертите можам слободно да се удавам во туфахијата со крем од урми. Како што не сум фан на многу благи работи ова е совршено за мене. Јаболкото накиселува, кремот совршено заблажува...аххх.

    Инаку голем дел од овие работи може да се направат и дома. Фалафелот и пита лепчињата се прават многу едноставно, само ви требаат соодветни зачини. Тахини сосот што оди со него е малку зафркнат, ама ја пронајдов машинката за мелење сусам и сл. семиња па кога ќе ми заврши диетата ќе го испробам и него ^_^
     
    На Jordanovska-K и mims-89 им се допаѓа ова.
  2. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас никад не сум бил во арапски ресторан, а би сакал да посетам.
    Иначе дали нудат животињи за јадење? :D Не дека ќе ги јадам туку онака прашувам од љубопитност.
     
  3. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    9.304
    Пол:
    Женски
    Не би сакала да одам :):)
     
  4. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Обожавам арапска кујна, а во Рим една од најдобрите другарки ми беше од Тунис, така да научив многу од мајка и. Омилено нешто ми е кус- кус, станав експерт за ова јадење, а обожавам да правам фалафел и хумус. Еве ви слика од еден кус кус кој го направив со морски плодови во комбинација со препечени лепчиња и намаз од маслинки и портокал кој сама го направив.

    DSCN2450.JPG DSCN2451.JPG
     
    На Giovanna, Annath, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. En89

    En89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2018
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Дали има негде во Скопје ресторан со арапска кујна?