1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Арапски хороскоп

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од rici.aaaaa, 21 март 2013.

 1. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.403
  Арапите веруваат дека секој човек има особини на некое оружје.Овој хороскоп се базира на агресивност,мудрост,одбрана,рамнотежа,фатализам и еволуција.Постанал уште одамна,распространет е во арапските земји,а во Европа стигнал некаде околу 15 век,
  Едноставен е и интересен.

  [​IMG]

  1.Дата на вашето раѓање е:

  -помеѓу 23 август и 22 септември – (1поен)
  -помеѓу 21 март и 2 април – (2поени)
  -помеѓу 21 јуни и 22 јули – (3 поени)
  -помеѓу 23 октомври и 21 ноември -(4поени)
  -помеѓу 21 мај и 20 јуни – (5поени)
  -помеѓу 21 април и 20 мај – (6поени)
  -помеѓу 20 февруари и 20 март – (7поени)
  -помеѓу 23 септември и 22 октомври – (8поени)
  -помеѓу 23 јули и 22 август – (9поени)
  -помеѓу 29 декември и 20 јануар – (10поени)
  -помеѓу 21 јануари и 19 февруари – (11поени)
  -помеѓу 22 ноември и 21 декември – (12поени)

  2.Во времето на вашето раќање,вашето родно место имало:

  -помалку од 500 жители – (1поен)
  -помеѓу 500 и 2000 жители – (2поени)
  -од 2000 до 5000 жители – (3поени)
  -од 5000 до 15000 жители – (4поени)
  -од 15000 до 50000 жители – (5поени)
  -од 50000 до 100000 жители – (6поени)
  -од 100000 до 200000 жители – (7поени)
  -од 200000 до 350000 жители – (8поени)
  -од 350000 до 500000 жители – (9поени)
  -од 500000 до 600000 жители – (10поени)
  -од 600000 до 700000 жители – (11поени)
  -преку 700000 жители – (12поени)

  3.Кога сте се родиле вашите родители биле(се зема занимањето на таткото)
  -Без занимање,сезонски рабортници,невработени – (1поен)
  -некфалификувани работници,земјоделци – (2поени)
  -кфалификувани работници,трговци,занаетчии,средно медицински персонал – (3поени)
  -Просветни работници,лекари,воспитувачи – (4поени)
  -Војни лица,војни службеници – (5поени)
  -Административни службеници _ (5поени)
  -Новинари,писатели,поети – (7поени)
  -Помали раководители во банка,стопанство,трговија,сообраќај – (8поени)
  -политичари,дипломати,адвокати,судии,архитекти,инжињери – (9поени)
  -уметници,сликари,глумци,вајари,применети уметници – (10поени)
  -високи раководители,директори на фирми-(11поени)
  -познати личности:наука политика,уметност,спорт,естрада – (12поени)

  Соберете ги броевите и поделете ги со 3,па во долната колона ќе го најдете бројот под кој е вашето оружје.

  Пример:родени сте на 28јули(9поени),во место кое има од 2 50000 до 100000 жители (6поени)а татко ви бил помал раководител (8поени).Значи кога ке ги собереме 9+6+8=23
  Во случај бројот кој ќе го добиете,како во овој случај, не е делив на 3,тогаш ке го земете најблискиот број во овој случај е 24.Така да на крај добиваме 24:3=8  Оружјата се:

  1)Нож
  2)Кама
  3)Џебен нож
  4)Арапски меч
  5)Буздоган
  6)Топуз
  7)Секира
  8)Ланец
  9)сабја
  10)Копје
  11)Прачка
  12)Стрела

  Нож

  Старо оружје кое се користи во разни напади,одбрана до секојдневна употреба во кујна.Особата родена во овој знак е непредвидлива чудна,многу мрзлива,дива,независна,равнодушна кон дисциплината и врските кои многу ветуваат,сака да доминира и одлучува сама.
  Сигурна во себе и во својот ум,не прифаќа конвенционалност,мислењето на другите ја оставаат рамнодушна.Во љубовта не прифаѓа компромиси,склона е кон сцени,затоа што има слаби нерви.
  Важно е да најде особа која се ке поднесува,па ке дојде до слога.Се сложува само со особи во знаците:топуз,ланец,стрела и прачка.Со останатите не се сложува а посебно лоши врски има со родените во знакот џебен нож,арапскиот меч и сабјата.

  Кама

  Старо многу сурово оружје.Особа родена во овој знак е верна,горда.Иако некогаш знае да реагира оштро,во суштина е многу симпатична.Често е омилена во друштво.Обдарена е со голема виталност,одлично здравје и многу енергија.
  Многу е храбра и одлично се снаоѓа во опасни ситуации и провокации.Во љубовта е романтична,знае и сака многу да дава.Никогаш не поднесува неверство и ако тоа саканата особа го направи крај е на нивната врска,без разлика колку проблеми тоа може да и донесе.
  Добро се сложува со родените во знакот на:ланец,лак и стрела,топуз и копје.

  Џебен нож

  Уште едно клучно оружје кое може да биде многу опасно ако е во рака на лош човек.Особата родена во овој знак е дисциплинирана,голем работник е и долго размислува пред да одлучи нешто.Не сака нагли промени,има свои навики од кои тешко се одвикнува,а кога на тоа е приморана многу тешко и паѓа.
  Има свој стил на живот,педантерија,здрав живот и наклоност кон спорт,од кој не се одрекува ни во бракот,па често ја сметаат и за егоист.Тоа е погрешно,бидејки таа не е егоист,туку само ги сака своите навики.Во љубовта е верна,и не бара многу.Но ако најде особа која е спротивна што се однесува до навиките,доаѓа до ужасно несогласување.
  Заради тоа мора внимателно да одбере партнер.Добро се согласува со:копје,стрела,прачка а лошо со меч и ланец.

  Арапски меч

  Ова е опасно старо оружје за напад,но и за одбрана.Особата родена во овој знак е со авантуристички дух.агресивна,нервозна,често и сурова,сака ризик и пустоловина.Има некој свој морал и норми кон кои се придржува,а мислењето на другите не ја интересира.
  Кога неешто сака да постигне таа е бескорпулозна,за неа често важи поговорката:Целта ги оправдува средствата.Во љубовта знае што сака и кого го сака.Кога некого ке одбере,сигурно ке биде со него,па колку тоа невозможно изгледало.Љубовта ја менува,со саканата особа е нежна,спремна на жртви и се и дозволува.
  Но да биде така таа особа треба да е родена во некој од следните знаци:стрела,буздоган,топузина,прачка.Никаква слога нема со ножот,џебен нож и ланецот.

  Буздоган

  Средновековно оруужје,но тешко може денес да се најде и во музеите.Особата родена во овој знак добро се снаоѓа во секоја ситуација,знае да наредува но и да прифати наредби,добар пријател е и особа на која може да се потпре во неприлики.
  Радознала е и храбра,сака да патува и изненадни необични доживувања.
  Во љубовта не е постојана,сака флерт,но не сака да се врзува и сите нејзини врски се површни.Повеќе го цени пријателството од љубовта.Добро се согласува со сите знакови освен со стрелата прачката и топузината.

  Топузина

  Ова е исто средновековно оружје но тешко може да се најде во музеите.Особата родена во овој знак е со скриени способности,кои тешко може да се откријат.Може да изгледа мрзлива,а уствари е многу методична во работата и она што го работи не го работи површински.
  Многу е мудра но нејзината интелигенција е мирна.Молчелива е па заради тоа делува успорено,а многу е ефикасна кога нешто работи.Во љубовта е идеален партнер,бидејки не бара многу и сака мирен фамилијарен живот.
  Не сака кавги и сцени,сака природа и шетање во природа,романтични ситуации.Добро се сложува со сите освен со ланецот,прачката и буздоганот.

  Секира

  Потребна е како орудие а неприфатлива како оружје.Особата родена во овој знак има голема жед за наука и челична желба.Тие кои ке се посветат на истажување било од која врста постигнуваат фантастични резултати и успеси во својата струка.
  Храбри и амбициозни,не знаат за препреки.Но како луѓе се многу мирни,тоа се идеалисти кои сонуваат за свет без војни и сакаат еднаквост помеѓу луѓето.Во љубовта дава но и бара едноставност,ситни вниманија и нежност.
  Тоа може да го најде само со родените во знак на ланец и прачка.Многу лоши врски имаат со ножот сабјата и арапскиот меч.

  Ланец
  Средновековно оружје,користено во ретки прилики.Особата родена во овој знак е дипломат,која сака благосостојба,убави работи,познати личности и е талентиран љубовник.
  Особа во овој знак знае да ги заведе луѓето и да ги наговори,може да биде добар водич.Ако видите некој маж да прави сто глупости за некоја жена,знајте дека жената е од овој знак.
  Многу голем дипломат е и се сложува наизглед со сите,а вешто прикрива со кого не се согласува.Сепак не и се препорачува врска со топузина и буздоган.

  Сабја

  Иако е оружје за паради,може да биде многу опасно.Особата родена во овој знак е предиспонирана да командува,бидејки има природен авторитет,чуство за организација и задоволство да владее.
  Сноб е и сака да доминира во монденско друштво,не сака осаменост,туку сака места во кои има бука.Во брак е добар родител.Се бори за фамилијата и сака да и пружи се најдобро.
  Во љубовта сака оргиналност,жешки изјави и многу каваљерство кое го бара но и го дава.Добро се сложува со стрела и копје,а лошо со нож,секира,буздоган и топузина.

  Копје
  Се вика уште и *Хелебарда*,старинско средновековно оружје кое го носеле благородниците.Особата родена во овој знак е со интелектуална природа,луцидна и физички привлечна.Има богата фантазија,убаво зборува и добро се снаоѓа во секоја прилика и друштво.
  Одличен е како психолог.Мана и е што се чуствува надмоќно,па многу бара од животот и се разочарува кога нема да ги постигне невозможните цели.Во љубовта сака да ја обожуваат,а ако не е така,се разочарува засекогаш.
  Не сака флертови.Може добро да се согласува со џебен нож и камата а лошо со прачката.

  Прачка
  Едно од најстарите оружја,кои постојат денеска само како играчка за деца.Особата родена во овој знак е креативен идеалист,интелегентна,но често паѓа во депресија.
  Се случува да се сомнева во себе и својата сила,потребна и е помош во невоља од која не може сама да се извлече.Често е боем со распеана душа и сака да шета и не и одговара сигурност.
  Во љубовта е крајно романтична,сака страствено но не само еднаш,бидејки е со заљубљива природа.Добро се сложува со стрела и арапскиот меч,а лошо со сабја и копје.

  Стрела
  Некогаш убиствено оружје а денеска се користи во спортска дисциплина.Особите родени во овој знак имаат јака изразена личност,интелект и голем талент,кој оди до генијалност.
  Нема практичен дух и може да се случи да ја злоупотребуваат материјално, таа тоа да не го приметува.Сите љубовни врски и се претежно бурни,бидејки љубовта ја сваќа на некој нејзин специфичен начин.
  Добро се согласува со копје,ланец и секира,а лошо со нож и џепен нож.

  Мене ми испадна 16 значи не е делив на три па затоа бројот 15:3=5-Буздоган
   
  На zhirafa, MarchelineAmaru, Puflice и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Tomcia

  Tomcia Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2010
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  126
  :D Браво за хороскопов, мене се ми погоди
  Топуз сум хахахаха
   
  На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Puflice

  Puflice Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  120
  Хихих :up: Сабја,мајката опасна сум била :D
   
  На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Топуз сум и не ми е баш погодено :(
   
  На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Chunga-Lunga

  Chunga-Lunga Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  37
  А тие што се родени од 3ти до 20ти април? :?:
   
  На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. zhirafa

  zhirafa Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2013
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  124
  Ланец
  Средновековно оружје,користено во ретки прилики.Особата родена во овој знак е дипломат,која сака благосостојба,убави работи,познати личности и е талентиран љубовник.
  Особа во овој знак знае да ги заведе луѓето и да ги наговори,може да биде добар водич.Ако видите некој маж да прави сто глупости за некоја жена,знајте дека жената е од овој знак.
  Многу голем дипломат е и се сложува наизглед со сите,а вешто прикрива со кого не се согласува.Сепак не и се препорачува врска со топузина и буздоган. :D
   
  На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 7. HollyWoodGirl

  HollyWoodGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  316
  Арапски меч :rock: :D
   
  На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.558
  Буздоган

  Средновековно оруужје,но тешко може денес да се најде и во музеите.Особата родена во овој знак добро се снаоѓа во секоја ситуација,знае да наредува но и да прифати наредби,добар пријател е и особа на која може да се потпре во неприлики.
  Радознала е и храбра,сака да патува и изненадни необични доживувања.
  Во љубовта не е постојана,сака флерт,но не сака да се врзува и сите нејзини врски се површни.Повеќе го цени пријателството од љубовта.Добро се согласува со сите знакови освен со стрелата прачката и топузината.
  mnogu tocno
   
 9. Angelinkka

  Angelinkka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  361
  Пол:
  Женски
  Се освен блондираното е прилично точно :D
   
 10. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.409
  Допаѓања:
  5.853
  Џебен нож скоро се ми погоди
   
 11. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.252
  Пол:
  Женски
  точно :D
   
  На rici.aaaaa и hrcace им се допаѓа ова.
 12. marijahoroskop

  marijahoroskop Активен член

  Се зачлени на:
  23 март 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  4
  Прачка
  Едно од најстарите оружја,кои постојат денеска само како играчка за деца.Особата родена во овој знак е креативен идеалист,интелегентна,но често паѓа во депресија.
  Се случува да се сомнева во себе и својата сила,потребна и е помош во невоља од која не може сама да се извлече.Често е боем со распеана душа и сака да шета и не и одговара сигурност.
  Во љубовта е крајно романтична,сака страствено но не само еднаш,бидејки е со заљубљива природа.Добро се сложува со стрела и арапскиот меч,а лошо со сабја и копје.
   
 13. Wild-GirL

  Wild-GirL Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  1.258
  Арапски меч.
  Инаку не ми е баш погодено. :?:
   
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.155
  Допаѓања:
  33.158
  Пол:
  Женски
  Ланец
  Средновековно оружје,користено во ретки прилики.Особата родена во овој знак е дипломат,која сака благосостојба,убави работи,познати личности и е талентиран љубовник.
  Особа во овој знак знае да ги заведе луѓето и да ги наговори,може да биде добар водич.Ако видите некој маж да прави сто глупости за некоја жена,знајте дека жената е од овој знак.
  Многу голем дипломат е и се сложува наизглед со сите,а вешто прикрива со кого не се согласува.Сепак не и се препорачува врска со топузина и буздоган.
   
 15. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Не ми ее баш погодено... :?: :?:
   
 16. Katerinceee

  Katerinceee Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  1.230
  Пол:
  Женски
  Буздоган

  Средновековно оруужје,но тешко може денес да се најде и во музеите.Особата родена во овој знак добро се снаоѓа во секоја ситуација,знае да наредува но и да прифати наредби,добар пријател е и особа на која може да се потпре во неприлики.
  Радознала е и храбра,сака да патува и изненадни необични доживувања.
  Во љубовта не е постојана,сака флерт,но не сака да се врзува и сите нејзини врски се површни.Повеќе го цени пријателството од љубовта.Добро се согласува со сите знакови освен со стрелата прачката и топузината.

  -Од збор до збор, се е точно !
   
 17. deliza

  deliza Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  11.977
  Топуз сум ама не ми е баш погодено..
   
 18. fashionbaby

  fashionbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2012
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  244
  Секира

  Потребна е како орудие а неприфатлива како оружје.Особата родена во овој знак има голема жед за наука и челична желба.Тие кои ке се посветат на истажување било од која врста постигнуваат фантастични резултати и успеси во својата струка.
  Храбри и амбициозни,не знаат за препреки.Но како луѓе се многу мирни,тоа се идеалисти кои сонуваат за свет без војни и сакаат еднаквост помеѓу луѓето.Во љубовта дава но и бара едноставност,ситни вниманија и нежност.
  Тоа може да го најде само со родените во знак на ланец и прачка.Многу лоши врски имаат со ножот сабјата и арапскиот меч.

  точно :rofl:
   
 19. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  4.179
  Пол:
  Женски
  Топуз сум :D
   
 20. Beatriche19

  Beatriche19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2012
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  89
  Од кај да знам колку жители имало у Скопје бре..... тоа време ццц глупости