1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Арктик Манкис (Arctic Monkeys)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Tenkai, 22 јуни 2012.

 1. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.902
  Arctic Monkeys
  [​IMG]
  се англиски инди рок бенд оформен во 2002. Дел од овој бенд моментално се Alex Turner (вокал, гитара), Jamie Cook (гитара), Nick O'Malley (бас гитара), Matt Helders (тапани, пратечки вокал). Имаат издадено четири студиски албуми:

  Whatever People Say I Am, That's What I'm Not (2006) - со кој имаат освоено повеќе награди, меѓу најзначајните се Најдобар британски албум, Албум на годината, Најдобар интернационален албум и др.
  Favourite Worst Nightmare (2007) - со кој во 2008 освоија награда за Најдобар британски албум.
  Humbug (2009)
  Suck It and See (2011)

  Мене најубав и најдобар албум ми е Favourite worst nightmare, најдобри ми се песните од тој албум, но не велам дека другите не се добри, иако Suck it and see не ми е ништо посебно. Од секој албум имам по една омилена песна, Mardy Bum, 505, Secret Door, That's Where You're Wrong, други поомилени ми се Fluorescent Adolescent (мислам дека им е и најпозната), Do me a favour, Teddy Picker, Riot Van... И многу ми се допаѓа R u mine?

  Не ми се нешто омилени, иако нивната музика поприлично ми одговара. Но додека ги слушам (посебно на слушалки) уживам. Акцентот на Алекс е прекрасен. :inlove:
   
 2. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  3.209
  Допаѓања:
  25.865
  Пол:
  Женски
  Eден од поомилените бендови, ама во Македоничкава наша не е нешто познат.Предобри ми се, Алекс ми е срцка.Fluorescent Adolescent мислам дека скоро секој ја знае, ама па добра им е.R u Mine, Teddy Picker, D is for Dangerous, Love Machine, Mardy Bum,I Bet You Look Good On The Dance Floor...повеќето им се супер, и онака ко што кажа Тенкаи, обожавам да си ги слушам на слушалки и да си шеткам.

  http://www.youtube.com/watch?v=VQH8ZTgn ... re=related
   
 3. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.633
  Ги слушам кога како. Зависи од расположение. :)
  Инаку Tenkai, пред да се зачленам го имам посетено само еднаш форумот и те паметам тебе во Што слушате во моментов со 505. :lol:

  Еве од мене.. :geek:
  http://www.youtube.com/watch?v=BPmlxfeGXYE
   
 4. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.036
  Лееј, баш сакав да направам тема за нив, арно побарав да не има...
  Криво ми е што тема за ваков добар бенд е неактивна.

  Инаку, мене ми се меѓу поомилените бендови. Апсолутно ги обожавам, since 2004.
  Алекс е срцка, и има најсекси глас што постои. Имав голем celebrity crush на него, и уште имам де. :tmi:
  Како бенд ми се ептен добри, лично омилена песна ми е R u mine? ама во глобала сите ги сакам и слушам.
  Eве една од мене:
  http://www.youtube.com/watch?v=pK7egZaT3hs

  И кога го кажува она на почетокот, дали сум единствената што сака да го силува? Damn, that english accent.
   
 5. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.633
  Новиот албум AM не можеше да звуче по секси.
  Три песни излегоа, сите три ги мавав на repeat дур не ми се слоши. Ете сега пак одново..

  http://www.youtube.com/watch?v=2spbZbOPu_w

   
  На lolitoo, Domino и anabel-a им се допаѓа ова.
 6. HollyWoodGirl

  HollyWoodGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  316
  Песнава е врвот над врвовите. Посекси неможеше да биде.
  :rock:
  А, гласот на фронтменов Алекс е друга приказна. :mm:
  http://www.youtube.com/watch?v=xWZCk_Bj54s
   
  На Anabelle.Amorette и fatamorgana123 им се допаѓа ова.
 7. Oxymoron

  Oxymoron Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.357
  Допаѓања:
  11.617
  Одамна не сум била опседната со некој албум толку колку што сум со AM. Го слушам постојано - и дома, а и на слушалки кога сум излезена. Ги научив сите песни, и покрај добро познатите R U Mine и Do I Wanna Know фаворити ми се:

  http://www.youtube.com/watch?v=JoKd98AslF4

  http://www.youtube.com/watch?v=00bk5E7gecI

  Алекс е многу променет, навистина израсна со бендот. Во последно време е станат многу сноб, на сите интервјуа само седи со неговата кожна јакна и залижана коса и едвај проговара по збор-два. Но е станат и многу секси ^_^

  [​IMG]

  [​IMG]

  Прилично голема трансформација, не? :lol:
   
  На Domino му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Tumblr

  Tumblr Популарен член

  Се зачлени на:
  22 март 2013
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  992
  Пол:
  Женски
  AAA ПРЕКРАСЕН Е ! :inlove:
   
 9. Tumblr

  Tumblr Популарен член

  Се зачлени на:
  22 март 2013
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  992
  Пол:
  Женски
 10. Contradiction

  Contradiction Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  "But I crumble cоmpletely when you cry.."

  http://www.youtube.com/watch?v=xJjYIOgs1DA

  Омилен бенд ми се моментално, ги открив пред издавањето на Suck and See, знам дека уште многу долго ќе ми останат..
  Одлични песни, уште по добри текстови - скоро сите се пишувани од страна на фронтменот - Алекс Тарнер.
  Дечкото има прекрасен глас, прекрасно чувство за музика. А специфичниот британски акцент само го надополнува сето тоа. :P

  Од новиот албум АМ нема песна која што не ми се допаѓа. Секоја има посебна приказна и посебна инспирација. Прочитав некаде дека R U Mine? и Arabelle се посветени на девојката на Алекс - Arielle :)
  Колку слатко :)
  Омилена од АМ ми е Knee Socks.

  Вчера го гледав беспрекорниот настап на Гластонбери 2013 и сум апсолутно воодушевена од настапот. Колку посакувам да бев таму :)
   
 11. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
 12. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.535
  Допаѓања:
  1.817
  Aртик Манкис(Artic Monkeys)

  Љубовта моја Алекс Тарнер :inlove:

  Обожавам да му ги гледам настапите кај што е во живо, гласот му е да свршиш :x

  http://www.youtube.com/watch?v=yxe33z7vmDs

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 13. Primadonna

  Primadonna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  1.341
  Допаѓања:
  2.163
  Пол:
  Женски
  Омилен бенд ми се.
  Сите песни до една им се прекрасни а омилени ми се Why'd you only call me when you're high i Do i wanna know.

  Алекс колку е само секси,а па и совршениот глас..мх мх :inlove: :inlove:
   
 14. Brennan15

  Brennan15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2013
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  27
  На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Camellie

  Camellie Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  107
  Ауууу моментално ми се најголема опсесија!!!! Малце подоцна дознав за нив и тоа од последниот албум :$ ги преслушав и другите - поточно ги научив напамет!!! Многу добри текстови имаат - не се тралалајки. пљукни - залепи, колку да има некој текст, туку се баш онака да ти ја погалат душичката (некаде и да ја растревожат).
  А за гласот на пеачот... мислам дека се е кажано, ме ежи кога го слушам. И во живо звучат многу добро - што е реткост во денешната autotune сцена.
  Неколку бисери: :D

  http://www.youtube.com/watch?v=l8Zf0IhQ1zc
  http://www.youtube.com/watch?v=3PyoxMSEHYI
  http://www.youtube.com/watch?v=RvA3q0ZU-NQ
   
 16. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  3.002
  Допаѓања:
  42.913
  Пол:
  Женски
  Лелееее Алекс каков глас имаааа,совршенство! Преубав е! :inlove: :inlove: :inlove:
  Најомилени ми се R u mine и Do i wanna know... :inlove:
   
 17. Golden

  Golden Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  1.073
  Допаѓања:
  1.405
  Пол:
  Женски
  На nightingale му/ѝ се допаѓа ова.
 18. musicgirl55

  musicgirl55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  56
  Ги обожавам :inlove: Дефинитвно еден од најдобрите бендови барем според мене :inlove: Омилен албум ми е Humbug, а омилена песна не можам да издвојам затоа што сите се посебни на некој начин.Алекс е совршенство и неговиот глас... Едноставно е прекрасен :inlove:
   
 19. the1975

  the1975 Активен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2014
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  12
  само последниот албум го имам слушнато
  • ако имате линк нешто од другите албуми поствете тука сакам да ги слушнам
  Do I Wanna Know ми е омилена :inlove:
   
 20. musicgirl55

  musicgirl55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  56
  http://www.youtube.com/watch?v=9uQmFnx6 ... 2CFBBA7823
  http://www.youtube.com/watch?v=zqLgyMj2Ax0
  http://www.youtube.com/watch?v=m6Je6OnzdFI
  http://www.youtube.com/watch?v=DoVEKrKBWz8
  еве ги сите албуми :*