1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Арктик Манкис (Arctic Monkeys)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Tenkai, 22 јуни 2012.

  1. the1975

    the1975 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    12
  2. a.navy.stan

    a.navy.stan Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    9
    Сега сите почнаа да ги слушаат и да им се forever омилени само заради whyd you only call me when youre high, и тоа е она што најмногу ме нервира додека фановите што одамна ги слушаат сега се фрлаат во вода, неферски е. Инаку јас не ги слушам многу ама ми се допага нивниот стил, а, и Alex Turner е сон :inlove:
     
  3. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
  4. Primadonna

    Primadonna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.341
    Допаѓања:
    2.163
    Пол:
    Женски
  5. Budha

    Budha Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2014
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    21
    Се согласувам. Или пак кога некој глуми огромен фан, а ја слушнал само do I wanna know.. |(
    Инаку ги обожавам Арктик Манкис, многу пред да станат попознати и актуелни. Звучам како хипстер, ама навистина е така :D Пред неколку години ми беа мало, тајно задоволство, а сега секоја кучка(извинете на израз) ги слуша.
     
  6. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Ги слушав одамна, чудно што не сум пишала во тема колку ги сакам. :D
    Шала на страна.
    Еден од по оргиналните бендови, прво нешто што ме привлече кај нив беше тоа специфично име. Си реков дај да слушнам некоја песна, а не зажалив.

    Ги немав слушнато некое време, сега си пуштив цел албум. :mm:
     
  7. icona.pop

    icona.pop Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2013
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    27
    Профи се. Do i wanna know уште првиот пат кога ја слушнав во мал мозок мислам дека ми влезе онака. Инаку ги знам памтам од основно постарите албуми им се многу добри. Денес сите почнаа КАО да ги слушаат али ако предобри се :)
     
  8. BlueHeart

    BlueHeart Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2012
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    469
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Кој сака да донира нека пиши во лп, ќе му дадам жиросметка!! 8) :wasntme:
     
    На Someonespecial и Elena69221 им се допаѓа ова.
  9. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
  10. Brennan15

    Brennan15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    27
    Dali e nekoj zainteresiran za odenje na Volt festival vo Ungarija, Arctic Monkeys se na 6 Juli...
     
  11. the1975

    the1975 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    12
    jas uste da imav pari ke odev i do kaj niv da gi vidam haha
     
  12. Brennan15

    Brennan15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    27
    Alex Turner е најсовршеното нешто на планетава! во компјутер имам над 3500 слики од него само, нема каде немам пребарано! :D
    го нарачав AM пред некое време и албумот е совршенство, следен ми е Suck It and See за нарачување :) песните речиси сите ми се омилени, во последно време ја слушам Piledriver waltz многу, ептен ја сакам Mardy Bum, 505, I Bet You Look Good On The Dancefloor, Bigger Boys And Stolen Sweethearts, Do Me A Favour, Cornerstone, Love Is A Laserquest, Dancing Shoes, Do I Wanna Know?, R U Mine?, Arabella, No.1 Party Anthem, Knee Socks,I Wanna Be Yours...овие ми се едни од омилените, имам уште мнооооогу...
    https://www.youtube.com/watch?v=RqrrGeM ... WOr3BT75pk
    Alex: if you just forgive the arrogance for a second..I've written the best record ever made
     
    На humbug му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Brennan15

    Brennan15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    27
    зошто нема никој на темава? нема врска, јас ќе си пишувам хахах.
    завчера настапуваа во Finsbury park, London а исто така други изведувачи беа Tame Impala, Royal Blood и Miles Kane. цел тумблр е полн со слики а јас можам само да гледам и да се надевам дека некогаш ќе дојдат на балкан.. го гледав настапот на Alex и Miles на Standing next to me а исто така и за Cornerstone и се воодушевив, се надевам дека некој ќе стави снимка од целиот концерт. еден дел од текстот на NME: Alex Turner said "Fucking hell, are you ready for a good time?" before playing 'Brianstorm'
    еве некои слики од Finsbury
    Jamie
    [​IMG]

    Alex fucking Turner :D
    [​IMG]
    како секогаш, две големи светлечки букви AM и логото на AM албумот
    [​IMG]
     
  14. Brennan15

    Brennan15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    27
    ако има некој заинтересиран за бескрајни муабети за Aрктик Mанкис нека ми пише! :rofl:
    [​IMG]
     
  15. Rock.Lady

    Rock.Lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Си ги слушам од 2007 година, седмо одделение бев кога ја открив Fluorescent Adolescent. После неа следеа и останатите песни од албумот Favourite Worst Nightmare, а после него и сите нивни останати албуми. Слободно можам да кажам дека, буквално, секоја нивна песна ми е убава и уживам да ги слушам, особено оние live/unplugged верзии. Alex каков глас има - ovaries boom. :lol:
    Да не ширам дезинформации, но, до мене дојде една гласина дека Авалон сакаат да ги донесат на Балканот, наредната година. Па нека биде и Скопје, мене воопшто нема да ми пречи. Наместо да потрошам енергија патувајќи до Белград, на пример, истата да ја потрошам скокајќи и пеејќи на нивен концерт тука. A girl can dream! :!:
     
  16. Brennan15

    Brennan15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    27
    јас им имав пишано на Aвалон пред некое време, и ми рекоа дека имаат план да ги донесат или оваа или следната година, во Белград. па, дај боже да биде така :) мене ми е сеедно дали ќе бидат тука или во Белград, бидејќи сепак мислам дека ако биде во Белград ќе има многу повеќе заинтересирани за одење, во Cрбија има повеќе што ги слушаат. мислам дека ако ги донесат ќе одам и на сите вработени во Aвалон ќе им ги бацувам нозете! :D
     
  17. humbug

    humbug Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    апсолутно ги обожавам. првпат ги слушнав во септември, кога една другарка ми ја прати fluorescent adolecent. од тогаш тотално сум опседната со нив. и дали го имате видено новото видео за snap out of it? прекрасно е, а алекс е пресладок. alex, заедно со matt, jamie и nick се нешто најсовршено на планетава. можеби претерувам, но така е. нивните песни, текстот и мелодијата..едноставно префектна група. :D
     
  18. Brennan15

    Brennan15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    27
    мене искрено многу ми се допадна видеото! сите викаат дека Aлекс имал толкаво его што го направил спотот, демек спотот претставувал девојка која е нивен фан и како лудува по нив. искрено, познавајќи го нивниот стил сметам дека тоа не е поентата на спотот туку дека има некоја подлабока и скриена порака, како, впрочем, секоја нивна песна :) humbug, добар username имаш, хахаха :) инаку, еве неколку интересни факти за нив, не можам да најдам од каде ги читав, одамна беше, еве некои кои ми останаа во сеќавање :)
    - всушност требало друг да биде lead-singer, мислам дека се викаше Glyn Jones, бидејќи Aлекс бил премногу срамежлив дури и да се доближи до микрофонот
    - кога Hик требаше да го замени првиот басист на бендот, успеа за 2 недели да научи да ги свири сите песни од првиот албум и свиреше со скршена рака. требаше само привемено да го замени првиот басист но тој не се врати и веќе 7 години Hик е во бендот :)
    - Jamie лепел плочки, и на првата турнеја често се враќал во Sheffield за да лепи плочки во куќите каде што работел во моментот
    - во едно интервју го прашале Aлекс што значи Humbug и тој рекол дека албумот е крстен така по слатките (Mr. Humbug) и посочил : You’ve got to suck it and see (што всушност е мотото на Mr. Humbug слатките). по две години, излезе албумот со наслов Suck It And See :)
    - Mет пишува пораки на своите тапани со леплива трака, едни од најпознатите се Agile Beast (така и го нарекуваат), The Funk Might Fracture Your Nose, Missing и други. кога го прашаа Aлекс во едно интервју која е поентата на тоа рече дека Mет е многу интересен и си има некој свој свет, но се нервира кога го прашуваат за пораките на тапаните па затоа не сакаат да го прашуваат
    - насловот на нивниот прв албум е реченица од книга на Albert Finney
    - најголем идол на Mет е John Bonham, Led Zeppelin
    - Mет е многу добар другар со P Diddy
    - Suck It And See требало да се вика Thriller
    - Teddy Picker има дел поврзан со Save A Prayer на Duran Duran, поточно делот I don’t want your prayer, save it for the morning after
    е толку од мене :)
    за крај, слика од Aлекс факинг Tарнер и Jamie Cook енд хис роузи чикс :D
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  19. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    Ги знам уште од 2008 мислам, не се сеќавам добро. :D Нормално првата песна што ја слушнав и ми се допадна беше Fluorescent Adolescent, додуша таа им беше единствена позната на времето. :lol: Полека почнав да им ги преслушувам сите песни, и се' повеќе ми се допаднаа. Едно време бев залудена по нив, буквално бев заљубена во Алекс. Сега уште си ги слушам редовно, иако веќе се пензионирав од улогата на fangirl. :lol: Омилена уште од првпат кога ја слушнав се' до денес ми е Crying Lightning. :)

    https://www.youtube.com/watch?v=fLsBJPlGIDU
     
  20. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Ептен го сакам бендов и сакав да ве прашам кај можам да најдам маичка со нив,или пак општо од бендови? :)