1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Арогантни продавачки

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од prettygirl, 27 ноември 2009.

 1. prettygirl

  prettygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  38
  Дали некогаш ви се случило да влезете во продавница или во бутик и продавачката да ви се испонаша онака арогантно?

  Me нервира кога ке влезам во продавница и некоја продавачка дрско се однесува ако ја прашаш нешто или пак ако нешто не ти се допаѓа кажуваш благодарам и си излезеш од бутик а таа те гледа попреку ко демек еве го проба се изнамачив да ти го дадам и на крајот не го купи??

  Дали сте имале вакви случаи до сега?
   
  На Nikinena и Lolo5 им се допаѓа ова.
 2. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.221
  Допаѓања:
  42.203
  Арогантни не, ама ме следеле како да сум разбојник.
  Ми се случило во неколку бутици низ Скопјево, да влезам да разгледам, да побарам само, без намера да купувам, и одеа по мене како да ќе крадам!
  Ароганција доживеав од една келнерка во слаткарница кога и реков дека сакам чоколаден прелив врз сладоледот, и преврте очи. Само и искоментирав дека ако не и се работи, не мора да прави фаци пред купувачите и ништо не рече.
  И да, не поднесувам продавачки што ласкаат кога ќе облечеш нешто што не ти стои воопшто!
  (корпоративно лицемерие :twisted: !)
   
  На Dashing:), blady, SummerGirl и 5 други им се допаѓа ова.
 3. Bamboolina

  Bamboolina Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  11
  A za toa sledenjeto ajde de... da gi svati covek nekako..A za toa deka ima mnogu neljubezni IMA ... imate nekoj primer? Jas bi go posocila tipot od toxic...i isto taka vo INFLUENCE vo leptokarija.... Nezgodni Luge :D
   
 4. LoOnyD

  LoOnyD Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  Хахахах...па Скопје е полно со примери...макар што и по другите градови ги има...јас сум имала дури и колешки такви, не ми се верувало дека некој се пријавува да работи ко продавач а е крајно не услужлив! Али мора да потенцирам дека некогаш е ептен напната ситуацијата поради газди и такви ствари...Не дека го одобрувам тоа ама пошто сум била во такви ситуации знам како е...! :roll:
   
 5. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  505
  Na mene mi se ima sluceno da me sledat vo ,,evroazija,, :D
  A sto se odnesuva do probuvanje i macenje do nekade gi razbiram zasto ima devojki sto koga im e dosadno doma izleguvaat po butici i samo probuvaat a nemaat namera da kupat nesto, cisto onaka-da vidat kako im stoi.I veruvam deka toa mnogu gi nervira prodavackite, duri i od kukla gi teraat da simnat nesto a ni nosat pari nitu pak imaat namera da kupat. Na mene mi e sram da probuvam nesto koga nemam namera da kupuvam. Moze samo da gledam, a ne i da maltretiram nekogo za dzabe.
  I ke si kazat -pa toa im e rabota. Rabota im e da prodadat nesto a ne da gi zamara nekoj sto nema popametna rabota.pozdrav
   
  На Cold.E, blady, FallenAngell и 5 други им се допаѓа ова.
 6. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.985
  ај што има арогантни и неуслужни продавачки.....ама па и оние упорните лелелееее колку ме напнуваат :evil:
  значи пробувам нешто и не ми се допаѓа како ми стои,едноставно не се чувствувам убаво во тоа,а продавачката упорно ме убедува дека убаво ми стои и дека ми е таман....и упорно се обидува да ми продаде нешто,па ми вади да видам уште ова...па уште она....
  еднаш другарката пробуваше блуза во ТЕМНО ЗЕЛЕНА боја и продавачката и рече "леле колку убаво ти стои бојава ТЕ ОТВАРА".....е тоа беше ВРВ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
   
  На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Арогантни не, ама досадни ДАААА.. само ти врткаат околу тебе пред тебе зад тебе само да замараат Што ви треба? Што сакате да разгледате? АЛОО остајте ме намира - само разгледувам, ладам мозок!
  А за она лицемерие.. ми се чинит само за тоа се платени. :lol:
   
  На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  177
  хахах низ охрид се само такви продавачки има- арогантни,досадни,глупави и крајно лицемерни :twisted:
   
 9. nica

  nica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  56
  Da da ima mnogu takvi. Ednas totalno pritisokot mi se kaci u Evroazija! Pola saat ja proveruvase banknotata da ne e falsifikat. Pa uste vikna i drugi, pa ajdeee site gledaat sepkaat, lugeto vo mene gledaa ko da sum freak. Hahaha a jas nikogas ne bi se spustila na takvo nivo da pazaram so lazni banknoti, mislam samo po sebe glupavo e! i i vikam ima nesto problem, i ona drsko mi odgovara - Dobro de dobro, nie proveruvame samo. I objasnuvav deka banknotata ne e falsifikat tuku e stara. A ona uporno mi tvrdi deka najverojatno sum ja isprala. Jas i vikam ne e perena, a ona mi vika: Pa dobro de nekoj pred tebe ja ispral. Mislam katastrofa, ne mozev veke da se zamaram, i im vikam eve vi druga...
   
 10. Amelie

  Amelie Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  9
  Ooo da vo mnogu prodavnici, duri ne te ni poglednuvaat a kamo li da te pozdravat koga ke vlezes, zdodevni i licemerni :roll:
   
 11. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.642
  Оф, за жал ги има :x Може некогаш да се насмевнат, подобро да услужат и да не купиш ништо со насмевка да те испратат, така повеќе ќе повлекуваат муштерии и нема да ги одбиваат.
   
 12. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  115
  Da znaete samo kolku e zdodevno te. neprijatno i glupo prodava4kata da te sledi,nemojte voopsto da mislite deka niv im e bas interesno toa ! :? Na primer,taman si se zazboruval so koleskata za nekoja interesna tema,grickate, smrkate kafence i vleguva nekoj koj vika SAMO RAZGLEDUVAM i ti ne smees bre luge ne smees da prodolzis so kafe-muabetot, ednostavno svatete deka naredeno im e taka od gazdite deka MORAA da odat po musteriite,bidejki moze musterijata da saka da prasa nesto,ili moze ke se premisli da kupi? :? A,za pritisokot koj go dobivaa od strana na gazdite "AMAN MOLETE,UBEDUVAJTE,PRAVETE SE SAMO DA SE PRODADE!" Da znaete deka voopsto ne e lesno kao so izgleda,zaso ne treba bas mnogu za musterijata da te napravi BUDALA :x Veruvajte,taka e.Vie mozebi vleguvate da razgledate,no ako prodavackata ve gleda prv pat vo zivotot od kaj znae pa so koja cel vie doagate i zosto? Toa i e rabota,mora da bide taka da ubeduva,da moli, da sledi,da objasnuva...svatete za toa se plateni! pozz
   
 13. bibs

  bibs Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  13
  се е ОК ама вистина има и многу арогантни :worried: пред мои очи една продавачка во сезона на матурски забави на едно девојче од ромска националност и се обрати со зборови: "вие не ли купувате од тезги? нема што да ти покажувам" , истата не ја пуштила другарка ми да влезе- и бил изџогиран подот :D се е во ред не е лесно да работиш со луѓе ги има секакви ама и неможе секој да работи со луѓе, за таква работа треба да имаш пред се трпение и нема да ти се скрши лицето ако се насмееш малку :D
   
 14. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  636
  imav slucaj so edna mnooogu arogantna vrabotena vo golem market! ja prasav kade im stoi X proizvodot, a taa gi prevtre ocite, napravi edna faca nepodnosliva i duri togas se obide da mi objasni kade da go baram prozivodot! e mi pukna film, znaci me isprovocira mnogu i ne mozev da se vozdrzam i i rekov ,,tesko ti e da mi pokazes kade stoi? izvini sto te voznemiruvam, jas mislev deka toa vi e rabota, zatoa se obrativ na vas!,, UZasno ja posrmotiv!
  procitav deka nekoi od vas se cuvstvuvaat neprijatno koga prodavackata gi ,,sledi,, Mislam deka e mnogu poneprijatno ako vlezes vo dukan i dobies samo edno ,,zdravo,, od starna na prodavckata i tolku! ako treba da zaprasas za nekoj model, broj, boja e togas nemas komu da se obratis! I jas rabotam kao prodavacka, za sreka ne moze nikoj da mi kaze dali da gi sledam musteriite ili ne pa sama odam po niv so cel da ne im zatrebam! se razbira gi opustam slobodno da razgledaat i probat se sto sakaat no ne gi ostavam da mi begat od pred oci! smetam deka e podobro da sum do niv a ne da gi ostavam sami da lutaat vo dukanot i na kraj ne usluzeni da izlezat! veruvajte deka ima mnogu krazbi pa i toa e edena od pricinite sto ve sledat prodavackite koi mora da bidat pretpazlivi kon sekoj!
   
  На love-cat19 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Chic

  Chic Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  5
  Shelea ако така си се почуствувала во една скопска слаткарница во Гтц (се разбираме нели) не си единствена!

  Најмногу ме нервира кога ќе отидам во бутик и коа ќе и кажам на продавачката дека нема да го купам ќе напраи една чудна фацка како да сум ја навредила!
  хахахха!
   
 16. gwen

  gwen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  80
  Да бидам искрена и ним не им е лесно,
  ама ако се ставиле на такво работно место ,
  па барем нека имаат една насмевка на лицето
  а не да изгледаат ко да им цркнало мачето :x :x :x
  Во една ситуација одам по бурек за појадок
  и нормално ја прашувам теткава,,Топол ли е бурекот,,
  И таа ни да подрзамисли ,,Да,да сабајлево го печевме,,
  Немаше ни Т од топол и другиот ден фино лепо
  пак на исто место и ја искарав тетката , ама фино ја искарав,
  и ептем ми дое бош кога ги окори очите
  ко демек како можам да и кажам такво нешто.
  Па се продава ли бе бурек стар 4 дена.Бљак :x :x :x
  Има едно правило не само за продавачите туку за сите што работат со јавност,
  Кога доаѓаш на работа сите проблеми си ги оставаш дома,
  никој не должен да ги трпи последиците од твоите проблеми, особено фрустрациите.
   
 17. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.370
  Допаѓања:
  63.407
  Пол:
  Женски
  pa ne e bas lesno i da bides prodavacka...da se raspravas so sekakov narod. Najdobro e problemite da se ostavat doma, ama ponekogas i ne e bas izvodlivo...I jas imam iskustvo i so takva rabota i sum imala kontakt bukvalno so sekakov narod i ne e lesno koga nekoj e drzok so tebe ti da mu se smees, ama koa se mora toa e so da se prai
   
  На FallenAngell му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Eve i ja da si kazam nesto vo vrska so temata.I mene mi se ima sluceno nesto slicno,znam se sekavam bev vo stokovna koga bese taa grckata kolekcija,ama toa bese porano,i sega odam si razgleduvam farmerki i zastanav kaj edna prodavacka,i probav nekoi farmerki i taa mi vika lele kolku ubavo ti stojat,a saatot bese negde pred 8,znaci pred da zatvorat,taa zapnala ko slep za stap mi vika lele kolku ubavo ti stojat,pa ova,pa ona...Koga i se razvikav, od takt me izvadi,mene obicno nesto koga ne mi se dopagja ne go kupuvam,ne deka nema da slusnam necie mislenje za toa kako mi stoi,ke slusnam ama nesto koga ne sakam nema sansi da me razubedis.I taka fino lepo i se razvikav i taa me gledase bledo nekako.Ama pa stavrno nemaat kultura,ako ti se dopagja nesto ke go kupis,a ne te ubeduva samo za da prodade,obicno znam koga se iskreni a koga te ubeduvaat,i toa strasno mi preci.I koga nema da kupis te pogleduvaat cudno nekako,nivnata rabota im e da prodavaat a sega koj i sto ke kupi toa ne e nivni problem.
   
 19. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Значи да не се повторувам, се согласувам со Гордана, дека стварно се досадно кога ќе почнат да убедуваат. Јас во принцип сум многу избувлива и многу се карам, па затоа никогаш не одам сама по продавници за да има кој да ме извлече надвор од бутикот пред да ја направам големата.
   
  На love-cat19 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  565
  Пол:
  Женски
  ima navistina i arogantni prodavacki koi se odnesuvaat kao nebere kerka na donald tramp ili bil gejts da mu e,a ne vrabotena vo butik.megutoa ima i nevozmozni musterii koi znaat i te kako da ti go upropastat denot.imav slucka koga rabotev vo eden butik,edna musterika bese kupila farmerki i posle sakase da gi vrati ne i odgovarale,da gi zameni so drugi.i rekovme deka farmerki moze nema pak da donese gazdaricata ,ako saka da zeme nesto drugo,ili da i gi vratime parite nazad,nesakase..veruvajte poveke od mesec dena sekoj den doagase i prasuvase dali sme donele farmerki,i ja razgleduvase istata roba vo butikot.sekakvi luge ima na svetot..