1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Арогантни продавачки

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од prettygirl, 27 ноември 2009.

  1. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    Сигурна си дека е дечко?:lol:
    Ако си дечко, ајмо дечко олади:music:
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Не ме сфати. Пољубезна мислев. Затоа пишав поубава.
     
    На "Zoki" му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Зошто?
     
  4. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    116.452
    Пол:
    Женски
    За во Лептокарија не знам,ама да,во оној во Веро 2,не се баш љубезни,работат според расположение.
     
  5. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Ајјј не сум знаела за темава :D ехе колку има да се пишува. Арогантни, невоспитани, некултурни
    Ич немам потреба да ми се клања продавачка и превештачки да глуми нешто околу мене.
    Баш напротив
    Кога се лепат за тебе и мислат дека се услужливи, а ти не можеш да дишеш тоа е :headbang:
    Сите продавачки што читате - прекинете да стоите до муштерија на 10 цм од него, некултурно е скрос, не изгледате услужливо, изгледате ко да не сте виделе луѓе дотогаш и не знаете која е нормална далечина
     
    На FallenAngell и piksooki им се допаѓа ова.
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Мислиш дека сакаат да идат по муштериите? Така им е наредено. Во спротивно, ќе добијат отказ.
     
    На FallenAngell, piksooki, Принцезичка1 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.986
    Допаѓања:
    4.846
    Пол:
    Женски
    Јас со тазе искуство во NineWest
    Имам проблем со чевли, носам измеѓу бројче и тешко се одлучувам за купување.
    Се вртам, одам низ дуќан и на крај се решив и побарав нов пар.
    Леле луѓе вртење очи мислиш бубрег и побарав :)
    Toa секогаш се случува во продавницава, газдите сериозно треба да ги обучат за пристап кон муштерии
    Секогаш кога сум влегувала таму ни здраво, ни добар ден. Влегуваш, си вртиш низ продавница и ги слушаш продавачките меѓу себе како си муабетат и си раскажуваат случки како си поминале викендот
     
    На Maja333, buba4e89, Luminary и 3 други им се допаѓа ова.
  8. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Sepak problem se mnogu faktori za ovoj rezultat: poveketo luge denes nemaat domasno vospituvanje (nie kako deca ne ucea na toa i so site se pozdravuvavme i se poznavavme), mnogu luge se dojdeni vo Skopje i ziveat vo podrumi samo da ne se vratat od tamu od kade sto se i normalno e niskata plata da nemoze covek da si dozvoli poveke od pokrivanjeto na osnovnite trosoci. Nezadovolstvoto samo se zgolemuva pa taka i site drugi losi osobini. Sekako deka im vikam dobar den i prijatno, i kako na drvo da mu zboram no odma se sekavam na sudbinata na taa zena sto ja zivee i taka si se tesam. Kako nezadovolen kupuvac sekako deka mozete da im ostavite losa recenzija/review na google ako se reklamiraat, pa gazdite ke si vidat kakvi likovi vrabotile.
     
  9. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Последно кога бев да купувам облека. Застанале една до друга две продавачки и ме анализираат. Се осетив многу глупо. Човек да не може да се погледне убаво во огледало. Ужас...
     
    На Dandra, Konfetka, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Дали има некој салон на А1 каде што продавачките се фини и културни? :?:

    Сум прошетал низ повеќето и сите намќорки и арогантни.
     
  11. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски
    Ми го пратија ова како што ја читав темава
    Screenshot_20201016-140703~2.png
     
    На Spidy, tinka-mace, buba4e89 и 9 други им се допаѓа ова.
  12. FallenAngell

    FallenAngell Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    1.631
    Пол:
    Женски
    и нас ни е кажано да им светиме додека гледаат зашто нон стоп проверуваат камери...нас ни е нај незгодно ама што да правиш..има некој дури ке ни каже "може да си разгледам"...е тогаш пропаѓам во земја а треба да одиш по него како сенка...:tmi:
     
  13. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.786
    Допаѓања:
    8.832
    Пол:
    Женски
    Живеам во мал град и кај нас се знаат битиците на две места се, па поради тоа и вработените е лесно да се научат. Верувале или не, јас во некои продавници не влегувам поради вработените кои се.
    Влегувам пример по јакна, и ме напнува да пробам иако до знаење
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Ми се случило да имам непријатно искуство со вработени во бутик . Не им замерувам , бидејќи сестра ми кратко работеше во бутик и знам како им е некогаш кога ние како муштерии пет пати ќе префатиме парче облека па се премислуваме и слично . Некогаш треба да имаме и за вработените разбирање . Конкретно во маркети секогаш сум налетувала на љубезни луѓе , никогаш не ми се случило да имам непријатно искуство , можеби јас сум многу коректна како муштерија и секогаш знам точно што ми треба кога купувам , или едноставно вработените се со ептен јаки нерви да бидат љубезни кон секој . Лошо искуство имам само во Веро во Тетово , додека сеуште правеа сендвичи . Но тоа беше многу одамна , верувам на вработената не и беше денот , и онака делуваше рассеано , па ми ја утна нарачката , ама не и замерив , зедов тоа што ми направила и си заминав . Си велам мора да има причина , сигурно не го утнала затоа што така сакала .
     
  15. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Треба и вработените да имаат разбирање за нас. Не сме Монако, па се што допреме во бутик да купиме.

    Секако дека неколку пати ќе го фатам, видам, парчето облека.
     
    На thelittle17, Regina.Phalange и Meckicja им се допаѓа ова.
  16. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.136
    Допаѓања:
    14.388
    Пол:
    Женски
    Кога ќе сфатите дека персоналот е под притисок од газдата?
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Ние разбираме дека персоналот е под притисок на газдите, но едно културно и милозвучно Здраво, Пријатно и ,,Нема на што,, не е на одмет.

    Тоа не е нешто што газдите треба да ги учат своите вработени, него општа култура, која што во повеќето маалски бутици фали.
     
    На poppie, Nausicaa, thelittle17 и 7 други им се допаѓа ова.
  18. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jatrva mi rabote vo butik sestra mi rabotese vo kazino I na benzinska I dali znaete vie sto vikate vi disat na vrat prodavackite kolku se krade I oti istite tie prodavacki gi plakaat ukradenite proizvodi od svoite plati oti malo nevnimanie od strana na prodavackite I kupuvacite mozat da ukradat skapi proizvodi
     
    На thelittle17 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Затоа постојат камери,ќе си ги прегледаат, него ги мрзи затоа што тешко се премотуваат.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  20. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Јас лично, сум била од двете страни, и како продавач и како купувач, и пробувам да ги сфатам и двете страни, сите имаме лош ден да, ама сме на работа и основни работи, како: здраво, повели, благодарам, пријатно, не се тешки никому да се кажат, тоа впрочем е дел од културата и домашното воспитување! Како можете такви намќори да сте, па не ви е цек свет крив, и јас, а веувам и сите други, ни било преку глава некои денови, тоа не ви дава да се оснесувате така, ако не ви се работи барајте друг начин, никој ама баш никој не ви е крив.
    Од друга страна купувачите, има такви ограничени типови, што мислат дека светот го освоиле, па дури и со омаложивање те гледаат, ти гледаш убаво да се однесуваш, кажуваш здраво, тој слепец ќути, и те гледа. Пак ќе кажам, културата и воспитувањето од дома доаѓа, уште од мало дете те учат да поздравуваш. Некои трпение немаат 2 минути, па не им се чека, па спора била касиерката, а тоа џел маркет полн, леташ на сите страни, уште па и некој на глава да ти се качи.
    Затоа, трпение и од двете страни, има луѓе секакви и продавачи и купувачи, однесувајте се културно и поздравувајте, круната од глава нема да ви падне, и по 3 пат основни работи, се учат уште од мали нозе.
     
    На Victorian, sunshinebabe, jarec6 и 2 други им се допаѓа ова.