Архангел

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од yummy, 25 април 2010.

 1. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.867
  Сакав да предложам вакво нешто, да падне некоја Архангел-собиранка? :)
   
  На DEJAN.SKROMEN му/ѝ се допаѓа ова.
 2. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  808
  Допаѓања:
  1.148
  Според мене дефинитивно најдобра нивна песна, се ежам


  Ja zagubiv mokta,

  Odam so temen prevez na srceto

  I ova sto go gledam

  Ne e vistina

  Tolku e studeno

  Vo tvojot svet bez ljubov

  Se ke se prestori vo smrt

  I se pocesto toa te raduva

  Nema da mozes nikogas

  Da bides moja potreba

  I da me mrazis, ke bide zaludno

  Tolku potreben lazen odgovor

  Samo za mig ke poglednam:

  Tolpa luge obicno

  Ovde nema nisto,

  Nisto sto mi e potrebno

  Vo tvojot svet bez ljubov

  Se ke se prestori vo smrt

  I se pocesto samo toa te raduva

  Ponekogas, ponekogas ljubovta e

  Sovrseno cinicen ubiec, ubiec!
   
  На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
 3. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.503
  Их бре се вчудоневидувам како до сега не сум ја р`чнала темава....Или не сум налетала на неа...

  Архангел....па уште и концерт...мх,мх....од добро подобро -и на мојата радост и нема крај [​IMG]

  ЗВУКОТ СО КОЈ ПОРАСНАВ![​IMG]

  Дефинитивно нешто најдобро што излегло од овие простори.
  Толку автентичен состав...што знае толку луцидно, суптилно и помалку префригано да ти се спротне под кожичката.... :inlove:
  Архангел е сноп љубов, елегија, изобилува со палета бои и органски мириси.
  Допира толку длабоко внатре и остава печат....[​IMG]

  шмрц...ќе се расплачам....рас`кенкам, распекмезам.... ;(
  а не сакам таква да ме доживеете :tmi:

  Стихови од кои човек неможе да се насити!

  И неможам да извојам најдобра песна...неможам...

  Можам само да ве поздравам со една од најдобрите :) И навистина посакувам да се видиме таму :*

  http://www.youtube.com/watch?v=EuCfoEnsAfA
   
  На DEJAN.SKROMEN, Bokicka, Offspring и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  687
  Не можам да се изнарадувааам!

  Архангел рулс :rock: :rock: :rock:

  Ќе скокам, ќе вриштам и ќе си поминам најубаво на свет!

  Браво за концертов, жени лудо ќе биде 8)
   
 5. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.867
  Цел ден само на тоа мислам. Едвај заспав вечерта кога го видов настанот и незнам дали од возбуда ама утрината станав во 7 :) Само си правам филмови како ќе биде, ова е нешто што го чекав многу одамна... И се молев да се случи барем уште еднаш. :angel:
   
  На DEJAN.SKROMEN и HeidiDiWalt им се допаѓа ова.
 6. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.867
 7. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.867
 8. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.255
  Кој парадокс, ќе одите на концерт на Архангел организиран од Кристијан и План Б продукција :lol: :lol:

  Сорри, не можев да се воздржам, смешно е кој го организира концертот ЏејЏеј и компанија :rofl:
   
 9. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.867
  Мање више - небитно кој го организира :D Битно е дека ќе ги слушнам во живооооооо :dance: :dance: :dance: :dance: :dance:
   
  На DEJAN.SKROMEN и Bright им се допаѓа ова.
 10. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.485
  леле и јас кога прочитав прснав од смеење! ама АЈ!

  Ќе биде веселоооо! Едвај чекам!! :dance: :music: :music: :beer:
   
  На DEJAN.SKROMEN и Offspring им се допаѓа ова.
 11. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.867
  Уште 4 дена :rock: :rock: :rock: :rock: :rock: :rock: :rock: :rock: :rock:
   
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 12. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  4.783
  Допаѓања:
  110.584
  Оффи уште кога видов дека ќе имаат концерт веднаш помислив на тебе,си велам сигурно ќе оди :)
  Многу сакам да одам,ама за голема жал не можам :(
  Нареден пат!
  Сите што ќе одите да си поминете најубаво на свет :)
   
 13. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.867
  Благодарам, благодарам [​IMG]

  На концертот ќе има и промоција на нов материјал ! Тоа ми кажува дека можеби ќе има и друг концерт и дека можеби ова нема да е последниот :rock:
   
  На DEJAN.SKROMEN му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.867
  Уште 18 часа :rock: :rock: :rock: :rock: Нема да заспијам од возбуда :rock: :rock: :rock:
   
 15. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.220
  Допаѓања:
  7.859
  :D Баш вчера те читав во една тема нешто беше за што се каете,што се пропуштиле во животот....нешто така, не ми текнува точно насловот....и те прочитав како "плачеш" што си го пропуштила последниот концерт. Значи ти дал Господ втора шанса :) и да си поминеш најубаво
  Јас не сум во можност да отидам и ќе се молам и јас за друга шанса :(

  п.с Темава да се преименува во "Оффспринг на Архангел" :D
   
  На DEJAN.SKROMEN и Offspring им се допаѓа ова.
 16. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.867
  Да да, сама си пишувам во темава :rock: Многу е добро кога ќе дочекаш концерт на некој што ти е врв! :rock: Неможам да поверувам :rock:
   
  На DEJAN.SKROMEN му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Springy

  Springy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  520
  Значи иде концерт, читај (скоро)СИТЕ одма почнат да слушат некоја група... Иде друг концерт, (скоро)СИТЕ одма почнат да ја слушат и таа група, и те, така... :geek:
   
 18. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.867
  Еве интересна статија!

  Велат, човек не треба да ги запознае своите идоли. Бидејќи најчесто ќе се разочара. Во саботата немав прилика да го запознаам мојот идол, па разочараноста е in absentia. Игнорантскиот и непрофесионален однос на господинот Вртев кон новинарите во саботата ме спречи во намерата да разменам неколку реченици или да поставам неколку прашања. Но, тоа е делумно наша вина, бидејќи тоа и го дозволивме. Ова е тренд што трае веќе подолго време кај грото од македонските музичари, а за тоа сме виновни ние.

  Толку за „професионалноста“ зад кулисите. На сцената Ристо Вртев докажа зошто „Архангел“ сè уште е еден од најдобрите бендови во Македонија, зошто „македонски подобро звучи“ и зошто, и покрај фактот што „Архангел“ немаат нов материјал од 2003 година, успеаја да ја наполнат арената „Метрополис“. Но, да почнеме од почеток. Концертот на „Архангел“, по пауза од шест години, почна со задоцнување од 45 минути. Тоа прерасна во „стандард“ на овие простори, па се толерира. Шестилјадната публика ја размрдаа „Фолтин“. Бендот од Битола со својата енергија, шарм и веселите мелодии само го навестија спектаклот што следеше. Песните се редеа: „I’ll die if you touch me“, „lo lee la too“, „128“, прекрасната „Милице“, што публиката еуфорично ја пееше заедно со вокалистот Бранислав Николов, а ноќта ја завршија со егзотичните стихови од „Donkey hot“.

  И дојдовме до главниот настан. Концертот на „Архангел“ под мотото „Македонски подобро звучи“. Не знам дали овој слоган е мал бунт кон музичарите од соседството кои изминатите неколку месеци доаѓаа на „печалба“ во Македонија и од кои заборавивме колку е квалитетно тоа што го имаме дома. А најверојатно нема никогаш да дознаеме...

  ...Концертот. Можеби времето што поминало си го сторило своето, но гласот и духот што Ристо Вртев ги има не покажаа знаци на стареење. Во тоа се уверивме сите. Елегантен во белата кошула и црните панталони, тој на сцената си играше со стиховите како дете со сложувалка. Настапот го претвори во шоу, а публиката само ја апсорбираше енергијата што зрачеше од него. Долгоочекуваниот концерт почна со „Вина невина“, а следеа „Заумна сила“, Небесна машина“, „Рубин кармин“, „Билборд икона“, „Гордост“, „Луна“, „Радост“, „Нова вера, нова Библија“, „Зборови волшебни“ и ниту „Архангел“, ниту публиката не покажуваа знаци на замор, туку само восхит. Атмосферата се вжешти по „Крст“ и барем на кратко ја стопли престудената сала „Метрополис“, но декаденцијата ја оставија за крај. Крајот беше резервиран за песните што публиката ги очекуваше со нетрпение.

  Преморена, но со доволно сила во гласните жици, публиката успеа да ја испее „Heart core“, па Вртев само седна до сетот тапани и ја остави да се потсети на прекрасните стихови. А таа тоа и го стори. Последните минути беа резервирани за „Чудесен свет“ и одличната „Убер Македонише“. Иако беше еден часот по полноќ, публиката ги собра последните сили и скокаше до изнемоштеност. Драган Гиновски соло на гитара ја отсвири „Милион долари“, а концертот заврши со рецитал на новата песна „Учителке карај ме“ од Вртев.

  Концертот на „Архангел“ требаше да му се случи на Скопје. Шест години чекање е предолго за овој народ, кој докажа дека е гладен за рок. Велат и дека за вкусовите не треба да се дискутира. Но, по фолк и поп-понудата од „музичарите“ од соседството, овој народ заслужи будење од комата во која беше долги години. И тоа македонско будење, бидејќи навистина подобро звучи.


  Еве и слики од мојата скромна галерија на фејсбук :)

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Ќе поставам повеќе слики, чекам уште еден од фотографите да ми прати :)
   
  На DEJAN.SKROMEN му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.431
  Допаѓања:
  53.362
  Може е малку за коментирање, ама морав да си кажам што ми лежи :D
  Концертот беше речиси совршен. Ќе беше совршен за мене да ги отпееше Ристо Вртев и Харт Кор и Милион Долари! Е па не дојдов на концерт за сама да си ги пеам! Сама си ги пеам и по дома!
  А и минатиот концерт не ја пееше милион долари.

  Сепак, да се направи толку посетен концерт без нов материјал... респекат!
  Докажаа дека се уште се ненадминати!
   
  На DEJAN.SKROMEN му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Arhangel-maniac

  Arhangel-maniac Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  123
  Ќе си приумрев зошто не бев на Архангел.. Беа моите браќа и братучеди, а ја како утка дремев дома и ги слушав во Winamp -.- А и битолчаните мора да биле одлични.. Милице, Милиицеее :D
  Ама ај надежна сум, можда у скоро време ќе бидне уште еден концерт :) Или ќе чекам 6 години за да ги слушнам Heart Core и Радост во живо.. :'(
   
  На DEJAN.SKROMEN му/ѝ се допаѓа ова.