1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Археологија

Дискусија во 'Образование' започната од Gordana10, 4 март 2010.

 1. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Интересена наука,многу работи се откриваат кои што се стари илјадници години,нешта кои се откриваат со тек на време,кои што даваат слика за минатото.Мене ми е интересна иако не се бавам со археологија,би се занимавала зошто да не,па и да се печам летно време копјаки на некој локалитет,па и за без пари,затоа што,како што реков за мене интересна но и донекаде мистерична, но врска си немам.Можеби и постои како таква наука,како сведоштво за се што се случило на земјава.Ме интересира дали сте пронашле нешто,можеби драгоцено,дали некои работи се откриени а се кријат поради некои причини од јавноста тука во Македонија и колку ве интересира?
   
  На AngelSky и ReinaDeCielo им се допаѓа ова.
 2. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.689
  Допаѓања:
  129.947
  Многу ми е мило што археологијата заживеа кај нас. Ме интересира, ама не сум нешто осебно навлезена.
  Одам по музеи, се моткам околу ископините, и баш би се занимавала со тоа... всушност едно време ми се вртеше во глава да студирам тоа, ама ме премислија од дома дека не се наоѓа работа - тогаш беше така...

  Многу ми е мило кога ќе се открие некој многу стар предмет. Некако горда ме прави тоа. Секогаш кога имам време застанувам кај мојот омилен археолошки локалитет - Стоби. Треба да го средат, има работа доста на него, музејот има интересни премети а мизерно изгледа, мислиш ќе се сруши врз тебе. Добра работа е што има и ресторанче :D
   
 3. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  566
  Пол:
  Женски
  mnogu me interesirala arheologijata otsekogas sum ja sakala..kako mali so eden bratuced moj,na lozjeto sto go imame,stalno se zanesuvavme,kopavme i mislevme deka ke pronajdeme nesto vredno nekoj star predmet zakopan :lol: ama edino so pronaogavme ostatoci od grncinja ili od bardacinja so im se skrsile na nasite babi i dedovci. :D i si zamisluvavme deka tie se kojznae kolku stari od pred mnogu vekovi.. ili pak nie zakopuvavme nesto i planiravme deka toa koga ke se otkopa posle nekoj vek ke bide mnogu vredno :lol:
  arheologija bese i edna od opciite koga razmislivav za faklutet ama bataliv mislejki deka ke e mnogu tesko za vrabotuvanje,nebere sega kao profesorka po makedonski jazik najdov rabota :lol:
   
 4. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.322
  Допаѓања:
  5.838
  За истражување од мала сакам (убиства,да копам кај кале итн )
  Штета што нема некое средно стрикно за архелогија и потоа само на ФЗФ историја на археологија :D
   
 5. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  јас планирам како втор факултет да запишам археологија, таман е поврзано со сегашнава моја струка, а и пред да се запишувам на факс се двоумев дали археологија или тоа што студирам сега :)
   
 6. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  И мене ми е влезена "под кожа" археологијата, ископувања и пронаоѓања. Уште од малечка сакам да истражувам, а и нашава земја како и сите претци од Македонија се интересни за ископувања. сите ми се чудат како можам да се занимавам или да ме интересираат некои работи од минатото, ама јас мислам дека треба си го сознаеме минатото за да можеме да гледаме во иднината ;)
   
 7. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.626
  Допаѓања:
  4.429
  Пол:
  Женски
  Јас студирам археологија и не е така лесно како што сите мислат! Има и свои предности и мани ...но сепак преубаво си поминуваме на некои предавања на некои се смееме спиеме,додека на нењкои е строго многу.....многу ке се зафркнев ако не отидов баш археологија премногу ја сакам мојата идна професија ;)
   
 8. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  3.509
  Допаѓања:
  28.502
  Пол:
  Женски
  Aрхеологија, од секогаш ме привлекувала и од мала сакав да студирам Археологија.Сега сум во средно и сеуште ја имам таа желба па би сакала да се запишам :)
   
 9. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Јас сакам да запишам археологија, па потоа да продолжам со Египтологија.
  Моите и сите околу мене ми велат да одам со посигурен факултет, економија конкретно, сметководство. Но, не ме влече тоа бре. Летово изјавив желба да работам и моите не ми даваа, па после кога ќе тргнев да барам сама работа, на мајка ми косата и се крена и ме пикна како на пракса во Институт, но не е нешто кое сакам цел живот да го работам. :)
  Редовно сум на археоблог и сум многу среќна што има летна археолошка школа во Македонија, а колку би имала можност да се запишам ваму....ќе видиме. :)

  Патем што оценки треба за упис, знае некој? :$