1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Асос и во Македонија

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 14 ноември 2011.

  1. dryad

    dryad Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2011
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    55
    нарачав и платив со visa electron на тутунска банка и статусот на нарачката е: dispatched na 23.12.2011ta.
     
  2. dryad

    dryad Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2011
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    55
    Da eve jas napraviv uspesna naracka so visa electron na tutunska.
     
  3. dryad

    dryad Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2011
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    55
    S = UK 8-10

    M= UK 12-14
     
  4. dryad

    dryad Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2011
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    55
     
  5. dryad

    dryad Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2011
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    55
    UK 12-14 e nase M= 40-42
     
    На lylaby му/ѝ се допаѓа ова.
  6. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    така и си мислерв ме збуни феминката погоре што спомна дека е 10ка м па се извадив од памет пошто нарачката ми беше извршена...
     
  7. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Јас направив забуна, се извинувам. :|
    Одев по логиката ако s е 8, m е 10. :$
     
  8. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    На rossonerka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Малку ќе излезам од темава... ама гледам дека е многу поактивна од онлајн шопинг :) Да не има некој искуство со http://www.victoriassecret.com/ Ме буни царината :(
     
  10. dryad

    dryad Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2011
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    55
    Царина се наплаќа за секоја увезена стока (облека) која е над 45 или 50 евра во денарска противвредност. Што повисока е цената на нарачката, толку повисока ќе биде царината.
    Од 900 денари нагоре. Практично 15% царина + 18% ДДВ значи = 33% царина од вкупната сума на нарачката во денарска противвредност па, сеа ти рачунај :!: .


    http://www.percentagecalculator.net/
     
  11. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Ова го знам но мислев дека важи само за Asos. Значи ова правило важи за секоја страна?
     
  12. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    За тие феминки што нарачале за колку дена им стигна нарачката и дали им стигна на домашна адреса или во пошта ја подигаа??позз
     
  13. dryad

    dryad Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2011
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    55
    Нормално дека не важи ова само за ASOS неможе да важи само за ASOS него важи за сите увезени облеки со цена од над 50 евра(пошто овдека се дискутира за облека). Ова си е утврден закон за царинарење на стока. Важи за VS za Accessorize за сите.
     
  14. dryad

    dryad Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2011
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    55
    Approx 8 дена!
    Ако облеката кошта под 50 евра и е дистрибуирана преку Fed ex тогаш нарачката ја носат директно на врата.
    Доколку пак облеката чини над 50 евра во тој случај пратката се подига или од пошта кадешто се уплаќа и царина и поштарина.
    Третата опција е дистрибуција до домашна врата но, со претходна наплата на царината и шпедицијата во DHL на пример...преку уплатница во банка.
    Значи робата која кошта над 50 евра откако ќе пристигне за рецимо 8 дена од shipping day нашиве овде ја чуваат уште 2-3 за царинарење/царинење (незнам кој е правилниот израз?) и тоа после уплатата со уплатница во банка.
    За дури после процедурата на 2-3 дневна царина и уплата на сметка да може да биде доставена на домашна адреса.
    Се' зависи од количината и цената :!: .
     
  15. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Дечки јас да ве известам.

    Пудрата ми стигна порано од предвидените 8 работни дена. Ама ми ја врачи комшијата. :^)
    Поштарот ја утнал адресата, среќа што ја оставил кај луѓе што ми го дадоа пакетчето.
    Многу се изнервирав тогаш право да ви кажам и ми беше страв за другите работи.

    Кошулчето го очекував порано со оглед на тоа дека пудрата стигна за време пократко од предвиденото, а денес му беше крајниот рок и уште не беше пристигнато, па речиси се простив од него. :D
    Ама пристигна, се’ во ред, на моја адреса. :P

    Производите се одлично спакувани, се’ си е во ред.

    Јас пак ќе нарачувам. :!:

    ако спортската прогноза пак биде благонаклонета кон мене ]:)
     
    На sesilija, Smilly, zhap4e и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    Сега да ти кажам малку ме загрижи, недајбоже и кај мене да ја утне, комшијата не само што нема да ми ја даде, низ прозор ќе ја фрли, нетачен е малце |(
    Да се надеваме дека ќе дојде кај мене право :)
    Инаку сакав да разграничам нешто што не ми и е јасно, до колку евра требаше да ти биде нарачката за да не се царини?? 50, 45??
    Бидеќи кога правев нарачка, сосема на крај имав едно како warning демек, доколку нарачата е над 2100 и нешто ситно, може да биде подложна на дополнителни трошоци, такси итн.. Колку што ми работи дигитронов 2100 се 34 евра....I am confused :?:
    Mojата нарачка беше точно 17 фунти, што е 1224 денари и т.е толку ми ги одземале од сметка проверив 3-4 дена откако ја правив нарачката.
    Треба да ми стигне сега за 3-4 дена, па ќе видиме :)
     
  17. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    над 45 евра велат феминките значи се царини ако ја надмнува цената од 45 евра .... мене ми е 41 евро значи сметам дека нема да се царини... е сега ми стигна мејл ми велат дека по ројал мејл ми се прака и за осум дена ке стигне...исклучувајќи празници и викенди...како што сметам треба во понеделник да ми пристигне само имам недоумици дали на врата ке ми засвони поштарот или ќе треба од пошта да подигнам...со оглед на тоа што сум баук во оваа работа прв пат нарачувам онлајн...позз
     
  18. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Имаме исто презиме со комшијата, веројатно затоа настанала забуната. Вчера му реков на поштарот дека згрешил минатиот пат и направи една збунета фаца, се познаваше дека било ненамерна грешка, друг пат ми рече нема да се повтори.

    Не се секирај, мислам дека само јас сум таков малер. :D
     
  19. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    ^Ќути Ливинг да се надеваме дека нема да бидам и јас малер :)
    Ама добро си имала среќе, фин чоек, можел ич да не ти каже.
    А доколку нема никој дома, нели остваат ливче на врата да дојдеш да си ја земеш од пошта??
    Дека некој погоре пиша дека си ја подигнал од пошта, со ливче за препорачана пратка.
     
  20. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Пратките не се препорачани, туку обични, баш кога бев во пошта да се пожалам дека не беше доставена на точна адреса првата пратка, ги прашав како може да ја даде без потпис на погрешен човек. Контролорот ми рече дека оваа пратка е обична, за која не треба потпис, и може ако не те најде поштарот и на врата да ти ја остави (се надевам дека ова само во теорија им стои вака, а не го практикуваат |( ).
    Затоа и е бесплатна доставата, ако сакате препорачана и посигурна пратка, има опција на Асос која се плаќа. :!:

    Братучетка ми, која прва ме информира за странава, а има нарачувано повеќе пати, ми кажа дека некогаш и’ носат ливче за да си ја подигне, а некогаш на врата. Можеби зависи од тежината на пакетчето.