1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Асос и во Македонија

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 14 ноември 2011.

  1. zhu

    zhu Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Здраво дечкиии!
    Денес за прв пат нарачав фустан од Асос, ми испадна 1000ка со се шипингот и треба да ми стигне до 18ти октомври. Е сега, прашањето ми е, дали ќе ме контактираат од пошта кога ќе стигне фустанот, дали таму ќе морам да одам да го подигнам или ќе ми го донесат на адреса, и дали ќе имам некои дополнителни трошоци што ќе треба да ги платам. Фала ви многу :)
     
  2. marija_maca

    marija_maca Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2016
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Најчесто ти стига картичка со која што ќе треба да ја подигнеш пратката од пошта. На адреса носат само ако пратките се ептен мали и ги собира во сандаче. За 1000 денари не би требало да платиш ништо, ама понекогаш знаат да стават 100 денари ако ти го отворат пакетот на царина, ќе ти пишува на картичката дали и колку треба да платиш. :)
     
  3. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Дури сега гледам. :)

    Важно се среди?
    Овие нашите не се токму.
     
  4. Discovery

    Discovery Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    227
    Знаете и некоја друга страна од каде што може да се нарачува вака слично како Асос? Ми треба свечено фустанче, а на асос со попустов сите мали бројчиња се дале :(
     
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Провери на boohoo.com.
    Поштарината е 10е чинам.
     
  6. wanderlust

    wanderlust Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2015
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    2.383
    Да, boohoo.com имаат убави работи, инаку shipping е €5.00.
    а многу добри фустани има на missguided.eu со €4 shipping.
     
  7. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    10.073
    Да се приклучам на клубот - незадволни од Асос. Не знам што им стана, стварно си беа коректни порано. Лани имав едно фијаско со нив, не ми стигнаа две пратки, од којашто едната ми требаше за подарок и од тогаш раскрстив со нив. Парите ми ги вратија за враќање, ама после месец дена убедување со десетина мејлови. Процедура до процедура. Додека да стигнеш кај тој крајниот што одлучува дека стварно нема поента веќе да се чека потрошив драгоцено време оправајќи се.

    Ќе ги пробам другиве страни што сте ги препорачале, се надевам нема да губам време и со нив. Па еден Алиекспрес испадна покоректен од сите, сите до една нарачки ми стигнале.
     
  8. zhu

    zhu Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Повторно јас. Фустанот што го нарачав требаше да ми стигне до понеделник, меѓутоа ни трага ни глас. Една моја другарка на ист ден со мене нарача фустан, неа и стигна вчера, мојот го нема.. можно ли е? Не идат у пакет пратките од исти временски периоди? Башка живеам во центар, секој ден е тука поштарот. Им пишав на асос, ми викаат да почекам до 29-ти Октомври што реално многу е уште 10 дена, не знам што да правам, а адресата ми е исправна 100 пати проверив...
     
  9. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Почекај.
    Бараат толеранција од 10дена.
    Ако и тогаш не стигне ќе ти ги вратат парите.
     
  10. monpan

    monpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2017
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Хекоу дечки!
    Имам вакво прашање: Често нарачувам од asos.com и нарачките обично ми варираат од 20 до 50 евра. До сега не сум платила дополнителни давачки при подигање на пратка.
    Денес ми стигнаа две пратки од asos.com со цена 40 евра и 42 евра (ги нарачав со разлика од една недела). На поефтината пратка видов дека и пресметале ддв и царинска проверка за доплата. Може некој да ми објасни на кој начин ги лупаат тие давачките? Као двете нарачки се од исто место со слична цена, и едната е со доплата! како?
     
  11. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Законски, секоја пратка која е поскапа од 22 евра треба да биде царинета. Но, јас порачувам веќе 5 години можеби од АСОС и од царина сумите ги ставаат буквално од ракав. Сега скоро еден фустан од 25 фунти ми го имаа царинето 1500 денари. Не отидов да го земам бидејќи бев многу болна и го вратија. Го порачав повторно и немав царина на тој пакет. Катастрофа е!!!
     
  12. Little Pony

    Little Pony Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2016
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Порано имаше и многу подобар избор езнаев кое попрво го сакам сега неможам да изберам нешто убаво а и поефтини беа
     
    На wanderlust му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Јас мислев за пратки над 45 евра се плаќа царина, има измени некои?
     
  14. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    па има...над 22 евра се плаќа ддв скоро 18% (17,8 не ме фаќај за збор) и над 40евра се плаќа 18 % царина..мене веќе не ми се исплати и се збогував со асос....
     
    На mila89 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Kako se pravi naracka, registirana sum ,stignuvam samo do cekorot kade sto mozes da gi stavis vo korpa ,sleden prozorec za naracka nema ???
     
  16. marija_maca

    marija_maca Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2016
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Кликни на корпата (bag) најгоре десно до saved items и во прозорчето ќе ти даде check out опција, кликни на тоа, внеси ги податоците од кредитната ако не ти се внесени и имаш најдоле place order и готово. :)
     
    На ines.h му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Kolku vreme voobicaeno se ceka, naracav nesto na porackata koga ja napraviv pisese do 10 mart , eve aber nema?
     
  18. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Најмногу две недели.
    Пиши им маил.
    И за недела дена ми пристигнувале нарачки.
     
    На ines.h му/ѝ се допаѓа ова.
  19. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    7.426
    Сакам да испратам саат по пошта во вредност од 48еу,дали треба да се плати царина за него?
     
  20. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Не. Ќе го означиш како поклон и нема да оставиш фактура со пратката. :)
     
    На fairy88 му/ѝ се допаѓа ова.