1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Асос и во Македонија

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 14 ноември 2011.

  1. sara555

    sara555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2012
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    1
    Оха дај боже нема да ми ја царинат...сеуште не ми е стигната нарачката, пишува до 13ти јули треба да стигне... да не треба да прашам во пошта?
     
  2. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Не, мене кога ми ја царинат ми доставуваат картонче, а кога не треба да плаќам ништо ми ја носат дома.
    Јас имам пратка која треба да ја добијам 12ти Јули, значи утре....па ќе пишам кога ќе ја добијам.

    Пред една недела имав пратка коа ми ја царинеа и ми каснеше цела недела, беше стасана во Мк ама на царина се задржа многу. Прашував неколку пати во пошта, почнале годишни одмори, се чекало малку бла бла...
    Сега оваа новава не ми е за на царина па се надевам ќе ја добијам брзо
     
  3. sara555

    sara555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2012
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    1
    Ајде види утре за твојата па пиши... на 18ти сум на сватба , па ако не ми стигне
     
  4. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Ги добив вчера, 13ти. Дата за достава ми даваше 12ти
     
  5. Freya123

    Freya123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    234
    Пратката ми касни веќе цела недела, на асос им пишав два мејла и уште немаат вратено. Во пошта ми бараат број на пратка и кога им го давам тој што ми е на страната на асос од нарачката, ми викаат дека тоа не е тој број што им треба. Каде да проверам дали пратката воопшто е во Македонија и уште колку да чекам за да барам рефундирање од асос?
     
  6. marija_maca

    marija_maca Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2016
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Често каснат по една недела, би требало да ти стигне кај и да е. Ако не ти е со express shipping не можеш да провериш дали ти е во мк. За рефундирање мислам беше пред истекот на еден месец од нарачувањето. Мене па одма ми враќаат на мејловите, не знам зошто тебе вака :|
     
  7. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.208
    Допаѓања:
    93.610
    Девојки, имам пратка која требаше да стигне на 14ти, уште ја нема. Претходните нарачки секогаш ми стигале на време. Ви се има ли случено вакво закаснување и дали ви стигнала пратката на крај?
     
  8. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Асос дава 10дена плус од рокот. Ама пиши им, ќе ти кажат дали може да проберат и ќе ти предложат решение, пари назад или по дхл нова пратка.
     
    На Emy867 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.208
    Допаѓања:
    93.610
    Им пишав, ми рекоа до 26ти да чекам, ама пусто ме копка нели:D.
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Последната нарачка од Асос ми стигна точно на датумот што ми го даваа. Нарачав костими за капење од Pretty little thing(онлајн бренд, доста инста инфлуенсери ги рекламираат), искрено на интернет имаа многу лоши коментари за самиов бренд и нивниот шипинг, но испаднаа совршени.
    Имаат доста евтини ствари на Асос, кој го интересира.
    IMG_20181104_184712.png
    IMG_20181104_185106.png
     
    Последна измена: 4 ноември 2018
    На ivancekitty и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  11. Sofi9

    Sofi9 Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    и мене ми стигна последната пратка на истата дата,се зачудив. обично ми стига ливчето од пошта 3,4 дена од датумот што ми е даден. јас од козметика до облека се нарачувам од таму, и секогаш се ми стига на време ,само еднаш не ми стигна фустан и им пишав и одма ми ги вратија парите, па пак го нарачав одма истиот фустан и тогаш ми стигна.
     
    На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Cakeicing99

    Cakeicing99 Нов член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, имам прашање до останатите членови кои имале искуство со АСОС...Дали некој има нарачано фармерки или панталони?
    Ниска сум и слаба сум па затоа многу тешко наоѓам фармерки кои ми се точни и ми стојат добро. Видов дека на АСОС има Petite линија за облека во која има фармерки кои се со помала должина и има во многу различни броеви. Има и калкулатор каде според твоите мерки ти дава број го би бил соодвенетен. Дали препорачувате да нарачам? И ако не, од каде би можела да најдам фармерки во помал број?
    (158 цм сум) :|:|
     
  13. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Види ги мерките по табелата, измери се, само така ќе го добиеш точното бројче.
    Јас се што сум нарачала ми се има погодено. Ги следам мерките секогаш.
     
    На Cakeicing99 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Девојки ви ги имаат царинето нарачките од Асос?
    Порано имам нарачувано за околу 50 евра патики и имам поминато без царина. Сега нарачкава ми е околу 60-тина евра и ми е страв да не ми ја царинат, и се мислам дали воопшто да нарачувам. Зошто ако ми ја царинат ќе ми дојде сума иста ко кај нас на патикиве :D Совет некој?
     
  15. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Да ќе платиш, или и царини или само ДДВ.
     
  16. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.331
    Допаѓања:
    47.772
    Пол:
    Женски
    Дали пратката од Асос стигнува на датумот кога е назначено?Или доцнат?
    Прв пат порачувам од таму и искрено не знам што да очекувам?
    И Царина и данок над која сума се наплаќа?
     
  17. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.456
    Допаѓања:
    82.044
    Пол:
    Женски
    Обично стигнува околу назначениот датум во мејлот.
    Но знае некогаш да задоцни и сепак да дојде.
    Во секој случај Асос е најкоректна онлајн страна за мене,нарачувам веке 8 год.Се случило да не дојде,ги враќаат парите или праќаат нова пратка.Еднаш ми се случи да пратат погрешен артикл, им го сликав и им го пратив,бидејки беше нивна грешка,ми рекоја да го задржам ,а воедно и го пратија тоа што го имав нарачано.
    Имаат доста квалитетни брендови.За царина обично до кај 45 еуро.поминува но зависи нашиве како ке бидат расположени.
     
    На Sexybaby86 и ph.orhideja им се допаѓа ова.
  18. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.123
    Допаѓања:
    14.355
    Пол:
    Женски
    Дали треба да се земе од тутунска банка ,картичка за онлајн купување или можи со наша?
     
  19. ivancekitty

    ivancekitty Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    6.539
    Дали може некој да ми објасни која е процедурата на враќање на порачка и колку се плаќа?
     
  20. marija_maca

    marija_maca Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2016
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Ако е нивна грешка (ти испратиле грешен број или продукт), пиши им и ќе треба да им ја сликнеш сметката од пошта за да ти ги рефундираат парите за враќање, а ако тебе едноставно не ти се свиѓа продуктот и сакаш да го вратиш тогаш не ти враќаат ништо, и чини од 300 па нагоре во зависност од големина/тежина на пакетот.
     
    На ivancekitty му/ѝ се допаѓа ова.