1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Асос и во Македонија

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 14 ноември 2011.

  1. Ana-Marija24

    Ana-Marija24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2013
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    201
    Дечки нарачав патики од асос од 72 фунти. Денес поштарот ми донесе ливче за да ги подигнам од пошта и притоа треба да платам 902+72+ПТТ;(:worried: на кој основ треба да ги платам тие пари??? кога законот од јанури се промени - над 90 евра??? Please help
     
  2. marija_maca

    marija_maca Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2016
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Законот е за царина, ддв уште се плаќа за пратки над 22 евра (мислам 18% дека е).
     
  3. Ana-Marija24

    Ana-Marija24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2013
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    201
    Па има основ да е за ддв 18%;( сумата е таа:| внимателно периодов со порачките еве гледате земаат ддв, секогаш нарачувам никогаш не ми сумирале ддв (n)
     
    На macka91 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ladybug2436

    Ladybug2436 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    647
    Пол:
    Женски
    Мене и претходно знаеле да ми стават ДДВ (посебно ако имам повеќе од една пратка). Пазете се сега буџетот е празен ќе ставаат и ддв и све :D
     
    На mila89 и Ana-Marija24 им се допаѓа ова.
  5. Ana-Marija24

    Ana-Marija24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2013
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    201
    Само патики имав нарачано, среќа ги земав на 20% попуст па некако компензирав за ддв=1000 ден. Дефинитивно сега внимателно со нарачкиве, штета има преубави работи ама ке чекаат на подобри денови
     
    На dariaslife, poppie и Ladybug2436 им се допаѓа ова.
  6. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    10.474
    Пол:
    Машки
    Шо се случува со пратките од АСОС?! Лотарија е дали ќе ги пуштат по дхл или друго или има некои критериуми пр.: тежина над 2кг, поголем број на парчиња во еден пакет...?

    Пазете се од ДХЛ!! Лично пред неколку години се изгорев со пратка која ми беше пратена по ДХЛ, така шо трошоците испаднаа скоро колку и цената на нарачките.

    Дали некој се обратил до агенцијава шо е надлежна за ДХЛ? Имено ова шо се случува со ДХЛ е само со нивното претставништво во Македонија, ми стигале пратки преку нив и во други држави и не сум плаќал ни цент повеќе, а пратките биле доставени до дома.
     
  7. monpan

    monpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2017
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Моментално Асос и други UK retailers не доставуваат до тука по регуларна пошта. А тоа што ДХЛ си наплаќа fat fee е одамна. Веројатно пошо не сме ЕУ, плус шупачка земја.
     
    На Waverly Raven и poppie им се допаѓа ова.
  8. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    10.474
    Пол:
    Машки
    Аха, фала на информацијава, не сум нарачал во последно па не знаев за овие рестрикции... но, доколку ова со ДХЛ и понатаму остане не ми се верува дека би порачал пак од асос
     
  9. midnight666

    midnight666 Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво Дечки,
    И јас да ви пренесам една негативна случка со Fede:@слично на дхл). Пред околу три недели си нарачав фустанче од UK сајт и беше 38 евра заедно со шипинг. Ми стигна преку пошта и ништо додатно не си платив а фустанчето топп. Пред 5,6 дена исто така си нарачав фустанче од истиот сајт за 35 евра заедно со шипинг за кој пишуваше дека е стандарт деливери. Пред некој ден ми стига порака од федекс дека пратката ми е стигната и дека треба 1500 ден за лежерина да пратам и 500 ден ддв. Значи тоа се испаѓа поскапо од фустанов, смешки. Од пуста желба за фустанов што го меркав долго време, ќе ја земам нарачкава ама памет за друг пат. Неколку пати имам од UK нарачано и никогаш не ми пратиле по брза пошта ако пишувало стандард. Што се случува? Зошто се случуваат вакви работи без известување? :( sad
     
  10. midnight666

    midnight666 Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Mene mi rekoa deka za vrakjanje na pratkata treba da se plati 100 evra
     
  11. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Кој ти кажа така?
     
  12. midnight666

    midnight666 Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ne znam dali go procita mojot post pogore za pratka od uk sho mi stigna preku fedex. Sega se javiv i mi kazaa deka trosocite za da ja vratam pratkata se okolu 100 i nesto evra. A mojata pratka e 35 evra so se shipping. Sega moram da platam 2000 den za lezarina i ddv. Ni samite ne znaat sto zborat. Pred nekoj den mi vikaat 2000 da platam, denes mi vikaat 2400 i koa im kazhav deka mi rekle 1900 mi rekoa ajde 1900. UZAS ZIV
     
  13. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    Кој е сајтот? Барем да знаеме да го одбегнуваме.
    Имам чувство дека е prettylittlethings. ☹️
     
    На midnight666 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. midnight666

    midnight666 Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Oh polly e sajtot. Od prettylittlethings isto imav poracano pred dve nedeli i si stigna preku obicna posta. A problemot e sto pred nekolku nedeli drug fustan imav naracano od ohpolly i si stigna preku ems kaj sto ne plativ ni denar. Ne znam sto e rabotava so pratkive...... a i ne znam so cenive na fedex so e
     
    На cooll му/ѝ се допаѓа ова.
  15. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Јас со fedex немам искуство. А дхл едноставно ги игнорирам кога ќе ми пратат маил или ќе звонат. И тие нема да можат да ме добијат и го враќаат кај искраќачот.
    По логика би требало да е исто. Неможат да ти наплатат 100 евра за враќање
     
    На Cosmi, morisson_k и cooll им се допаѓа ова.
  16. midnight666

    midnight666 Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    И јас исто би направила да не ми беше мерак за фустанчево. Дали после ти ги враќаат парите од сајтот кај што си нарачала?
     
    На Firegirll му/ѝ се допаѓа ова.
  17. morisson_k

    morisson_k Нов член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    FedEx би требало да имаат слична политика на онаа на DHL, односно имаш право да го одбиеш пакетот и испраќачот треба да ги покрие трошоците. Така што треба да ги контактираш веднаш дека не си се согласила пратката да биде испратена преку FedEx и дека ќе побараш да ја вратат назад.

    https://ask.fedex.com/help/en-gb/something-went-wrong/reject-import

    https://ask.fedex.com/help/en-gb/something-went-wrong/claim_duty_tax_refund
     
  18. midnight666

    midnight666 Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Im pisav na oh polly vekje, oni ne znaele i nemale odgovornost koj ke ja prevzeme pratkata... pamet za drug pat. A inaku fedex katastrofa, demek brza pratka a pratkata mi ja nema 11 dena. Preku obivna posta za pokratko mi stignuvale bez denar da platam
     
  19. slimsblue

    slimsblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    76
    Има некој нарачувано патики од асос? Колку плативте ако ви се пратени по дхл?
     
  20. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира како оди сега со праткиве од Асос. Одамна немам порачувано, ова со ДХЛ ми е новитет, порано си порачував , повлекуваат пари од сметка колку што е артиклот без дополнителни трошоци...
     
    На monpan му/ѝ се допаѓа ова.