1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Асос и во Македонија

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 14 ноември 2011.

  1. bibiK23

    bibiK23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Не ми е јасно, ако платам 20 евра плус express delivery и ако ми ја пратат нарачката преку DHL ќе си доплатам плус пари? Или тоа влегува во тие 20 евра?
     
  2. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.986
    Допаѓања:
    22.423
    Пол:
    Машки
    Да. Плаќаш достава кога вршиш нарачка, значи 16 евра експрес деливери. За 3-4 дена ти ѕвонат од DHL Express Македонија и ти кажуваат дека имаш пратка, ти праќаат меил за пратката и во меилот ги пишува сите трошоци. 1593 денари за ДХЛ и плус ако ти ја царинат пратката 18% значи уште пари. Последно ми бараа околу 5000 денари вкупно за пратката, немав цензура во одговор на меилот и им реков дека вршат кражби со такви трошоци.. Па ми се правдаа дека се' што прават е легално и во склоп со нашите закони. Нормално не ја земав пратката. Од тогаш бегам од ДХЛ максимално. И така :)
     
  3. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.123
    Допаѓања:
    6.658
    Пол:
    Женски
    Баш ми се допадна страната.Те молам кажи ми дали имаш искуство со нив и дали имаат добар квалитет? Исто ме интерисира дали знаеш колку се наплаќа за достава?
     
  4. monpan

    monpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2017
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Јас имам купувано нешто од pretty little thing, али преку Асос. За квалитетот читај ги составните материјали, зашо некои парчиња толку лоша синтетика беа.. и плус се ептен tight fit. Јас носам С, пример, и нивниот С ептен е припиен до тело.
    Со самата онлајн продавница немам искуство :)
     
    На Маја Т му/ѝ се допаѓа ова.
  5. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Ми треба помош, сакам да си порачам сандали, јас генерално носам бр 38, па дали и од АСОС 38 да си порачам?
    Друго што ме интересира, за колку време стига пратката и колку се плаќа при доставување.
    Фала Вии однапред :):):l:
     
  6. pictors

    pictors Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    6
    Јас имам нарачано обувки од Асос, и true to size испаднале за мене, по специфично, чизми, балетанки, и кондури, сандали не досега. Сега тие што купиле можат да ставаат коментар како им се, па таму прочитај за точноста.

    За доставата, имам нарачано само со бесплатен шипинг, ама сега моментално се плаќа, па прочитај погоре за искоството на другите со ДХЛ. Мислам дека не вреди сега да се нарачува.
     
  7. ана.1230

    ана.1230 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2015
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    160
    Пол:
    Женски
    До сега имам нарачувано ситници и сите ми стигале преку пошта, сега имам поскапа нарачка и мораше да оди преку дхл. Бидејќи многу пари бараат дхл дали некој знае дали може да ја вратам нарачката да не ја подигнам преку нив па од страната кај што имам нарачано да ми ги рефундираат средствата?
     
  8. Rikhie

    Rikhie Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    6
    Сакам да нарачам но не ми дава достава до Македонија ако може некој да ми помогне како да порачам
     
  9. monpan

    monpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2017
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Ко шо пишуваат другите на групата, можеш едноставно да не ја подигнеш, па штом се врати ќе те рефундираат. Или директно можеш на Асос да им пишеш дека нема да ја подигнеш, па ќе те рефундираат.

    До пред некое време немаше стандард деливери до кај нас. Еве денес гледам има. Кога идеш checkout, ти дава да избереш земја, да пишеш адреса, и кои ти се опциите за достава. 990AFF8B-76AA-4447-AB68-D161CF60E13D.jpeg 20A3037C-DA35-417E-8A4B-4A69350A5E7B.jpeg
     
    Последна измена од модератор: 27 февруари 2021
    На ана.1230 и Маја Т им се допаѓа ова.
  10. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.123
    Допаѓања:
    6.658
    Пол:
    Женски
    Баш и јас сега приметив дека ја вратиле опцијата стандард деливери, односно бесплатна достава за износ над 60 евра.Ме интерисира дали некој сега нарачувал, зашто цело време нешто менуваат?
     
    На Dpokahontas му/ѝ се допаѓа ова.
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.737
    ^ и мене ме интересира.
    Во Мк преограничени сме со plus size.
    Најнејќам облека онлајн да купувам, ама немам ни баш избор.
     
    На pictors му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ScoutGirl

    ScoutGirl Активен член

    Се зачлени на:
    23 март 2021
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Дали има некоја скоро нарачувано?
     
  13. Ana-Marija24

    Ana-Marija24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2013
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    201
    Јас :) Нарачката стигна во рекордни 10 дена 8) бев во шок, никогаш побрзо и ДА конечно функционира. Предходно во ноември имав две нарачки кои никогаш не ги добив(n) But obviously - water under the bridge now(fingers)
     
    На ScoutGirl, monpan, Dpokahontas и 2 други им се допаѓа ова.
  14. slimsblue

    slimsblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    76

    Дали пратката ти стигна по дхл или по обична пошта?
     
  15. Ana-Marija24

    Ana-Marija24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2013
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    201
    Да, по пошта. Немав никакви екстра трошоци.
     
    На slimsblue му/ѝ се допаѓа ова.
  16. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Јас ја чекам месец ипол веќе, ми касни две недели од датата што требаше да дојде (waiting)
     
  17. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Ми стигнаа, нарачана на 03 Март , стандард деливери (hollest)

    P.s не било месец ипол, изгледа долго ми се видело чекањево :rofl:
     
    Последна измена: 30 март 2021
  18. Rikhie

    Rikhie Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    6
    Немам нарачувано претходно од Асос па би сакал да прашам доколку некој има нарачувано во скоро време.За колку време стига од прилика (поради ситуацијава)? Дали Standard delivery e обична пошта?
    Дали доколку нарачам со Standard delivery(платам на страницата 11евра) потоа во Македонија ке имам дополнителни трошоци(зборувам за пратка од 33 евра без вклучена достава)?И дали доставата се рачуна за царинење(Пр. маицата е 44 евра и на неа нели се додава и поштарина од 11 евра што би дошло 55 евра) е сега маицата е под 50 евра и не подлежи на царина и тоа ама со достава е 55евра дали тогаш би ми ја царинеле?
     
  19. monpan

    monpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2017
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Царина се плаќа за пратки над 90 евра. Така шо со 55 евра си ослободен од царина. Сумата ја гледаат со се delivery fee-то. Standard delivery е пратка по обична пошта.
    Е сеа, има и давачка ко 18% ДДВ што не секогаш ја ставаат. Поретко би рекла, и е скроз арбитрарна. You never now when you’ll get it :D ама најчесто е ако имаш некоја поголема пратка, со повеќе итеми, па ја отвараат за да видат шо има. Околу 3 недели стигаат стварите од Асос, горе доле.
     
  20. Rikhie

    Rikhie Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    6
    Кога почнуваат поголемите попусти во Асос?