1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Асос и во Македонија

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 14 ноември 2011.

  1. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.989
    Допаѓања:
    22.460
    Пол:
    Машки
    1593 денари трошоци за ДХЛ, + 18% од вкупната сума што си ја платила :D. Ако се скапи производи и не се на попуст, не вреди да плаќаш, ама сепак ти одлучи си. Пратката ја одбиваш на тој начин што правиш reply на меилот од ДХЛ експрес дека нема да ја земеш. Потоа тие ја враќаат на асос и за неколку недели автоматски ќе ти се вратат парите на картичката.
     
    Последна измена: 29 јануари 2022
    На Waverly Raven и marta993 им се допаѓа ова.
  2. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.831
    Допаѓања:
    9.750
    Пол:
    Женски
    Офф топик
    Како знаат ДХЛ емаил? Од асос ја пишуваат од акаунтот? :?:
     
  3. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.989
    Допаѓања:
    22.460
    Пол:
    Машки
    На пратката си пишува меил, телефонски број, адреса, сѐ.
     
    На cooll му/ѝ се допаѓа ова.
  4. marta993

    marta993 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2017
    Пораки:
    1.549
    Допаѓања:
    29.030
    Пол:
    Женски
    Им пишав на дхл дека нема да ја земам пратката. На кој маил ги контактираше асос во овој случај? Ќе го вратат со сугурност пакетот и парите назад?
     
  5. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.031
    Допаѓања:
    26.549
    Дали ми е исплатливо да купам нешто од 60-100€ на Асос или ќе фрлам пари на царини и бакрачи?
     
  6. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.989
    Допаѓања:
    22.460
    Пол:
    Машки
    Не ги контактирав АСОС. ДХЛ пакетот мора да го вратат, нема што друго да му прават. Е сега, за враќањето се влечкаат, за инает :D
     
    На marta993 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. monpan

    monpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2017
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    До 90 евра you should be safe, ако пратката не ти е голема и тешка. Мислам дека ако е над 2 кг, ја отвараат за преглед, и можат да стават 18% ДДВ. Ако имаш патики, чизми или капут (некој голем итем) најчесто за тие ставаат давачки, или уште полошо - ги праќаат по ДХЛ што кошта 1500 у старт, плус некои дополнителни давачки.
    Јас веќе 12 години нарачувам, по ДХЛ никад не ми пуштиле ништо. Откако е сменет законот за царинење над 90 евра, сите пратки ми биле околу 70 евра до кај 6 партали, ништо не сум платила плус. Мали ташнички, балетанки, фармерки, фустани, блузи до сега ми поминувале ок, поголемо немам нарачувано од тоа.
     
    На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
  8. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.031
    Допаѓања:
    26.549
    Фустан е инаку посвечен.
     
  9. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.989
    Допаѓања:
    22.460
    Пол:
    Машки
    Ако не е многу тежок, не би требало да ти го пратат по ДХЛ Експрес. Ако ти го пратат по ДХЛ Експрес (ќе знаеш за ден два после порачката) едноставно не го земај. Ја мислам дека баш порачување и неземање е единствено решение за да престанат да праќаат по посраниот ДХЛ Експрес.
     
    На honesty и monpan им се допаѓа ова.
  10. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.831
    Допаѓања:
    9.750
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш фустан свечен види и тука - prettylittlethings.com. Убави фустани ми имаат, ама нема за каде да ги носам. :whew:

    По royalmail праќаат, исто англиска страна е.
     
  11. Suneva

    Suneva Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Прв пат сакам да нарачам од asos па ме интересира дали пратките се праќаат по обична пошта само доколку имаме сума над 65€ со што standard delivery е free.
    Исто ме интересира за тие што им испратиле преку ДХЛ дали одма на маилот кога ќе ви пристигне пишувате дека не сакате да ја подигнете нарачката или воопшто не враќате на ништо?
     
  12. Ivanna23.

    Ivanna23. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2019
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.020
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира, ако дознаеш те молам пиши ми :hug:
     
  13. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.820
    Допаѓања:
    10.460
    Пол:
    Машки
    Дајте да потпишиме некоја петиција да не праќаат по ДХЛ, нема смисла ова веќе. :rofl:Плус не разбирам, зошто се праќа по ДХЛ кога не бираш брза испорака. :drunk:
     
    На honesty и monpan им се допаѓа ова.
  14. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.989
    Допаѓања:
    22.460
    Пол:
    Машки
    И пишав за ова 3 пати на live chat, одговорот секогаш беше дека во магацин одлучувале со каков шипинг ќе биде.. Страшна работа се.
     
    На marta993 и Waverly Raven им се допаѓа ова.
  15. Ivanna23.

    Ivanna23. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2019
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.020
    Пол:
    Женски
    Ауу, поголеми глупости нема... како на среќа дали ќе се погоди вака или така, се разочарав
     
    На marta993 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. marta993

    marta993 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2017
    Пораки:
    1.549
    Допаѓања:
    29.030
    Пол:
    Женски
    Јас направив нарачка пред отприлика 2 недели, вредност скоро 70е. После неколку денови ми стигна мејл и смс дека се очекува да се прегледа пакет на мое име во ДХЛ International.
    Финално ми стигна мејл од нашиот ДХЛ за трошоци поврзани со пратката, во вредност од скоро 50е.
    Им пишав дека поради нереално високи трошоци јас нема да ја подигнам и да ја вратат назад. Им пишав на Асос на мејл, добив повратен автоматски мејл од нив и најверојатно ќе добијам рефундација штом го примат пакетот назад.
    Со мерак нарачав, за прв пат од Асос и многу се разочарав. Нема да ја повторам грешката. :)
     
    На cooll му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Freya123

    Freya123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    234
    Јас со години нарачувам од Асос, прв пат преку дхл ми пратија минатата година и покрај тоа што одбрав standard delivery. Ми стигна емаил од нашиве дхл и им вратив дека нема да ја прифатам пратката и да ја вратат назад. После тоа им пишав на Асос live chat и им објаснив дека јас одбрав бесплатна достава, а они ја пратиле преку дхл и дека заради тоа испаѓа да плаќам повеќе од тоа што веќе сум платила. Ми ги рефундираа парите за некои две недели мислам дека. Иначе последно што нарачував беше минатово лето и си стигна преку регуларна пошта.


    Туку да прашам, има ли некоја нарачувано сандали во скоро време? Гледам има попуст па се мислам дали да нарачам ама не знам дали ќе ми ги пуштат преку дхл.
     
    На Ivanna23. му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.820
    Допаѓања:
    10.460
    Пол:
    Машки
    Погоре staycalm напиша дека лотарија е по што ќе ти ги испратат, т.е. тие во warehouse одлучуваат рандом. Така да…
     
    На Freya123 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.451
    Допаѓања:
    81.991
    Пол:
    Женски
    Нарачувал некој скоро од Асос?
     
  20. Ele24

    Ele24 Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Denes mi stignaja patiki koi gi plativ 100 evra i plus 50 evra carina ima. sakam da gi vratim ne znam kako