1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Асос и во Македонија

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 14 ноември 2011.

  1. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    10.473
    Пол:
    Машки
    Преку ДХЛ ти стигнаа? Доколку да, воопшто не ги подигнувај, извести ги од ДХЛ дека не сакаш да ги подигнеш, да ги вратат. Истовремено извести ги од АСОС дека ќе ги вратиш, за да ти ги вратат парите. Кога ќе им стигнат нив таму, веднаш ќе ти ги повратат парите на сметка.
     
    На one_Sky му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ele24

    Ele24 Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Kako da go vratam nazad paketot i da dobijam refund? samo return
    ama na mail nemam nisto od dhl. Mislim deka samo treba na paketot da staem return slip i da go vratim nazad preku posta
     
  3. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    10.473
    Пол:
    Машки
    Од пошта го подигна пакетот? Ако веќе ти е подигнат тогаш има во пратката ливче шо треба да го залепиш на пакетот и да го пуштиш по пошта, тоа е тоа return slip.
     
  4. Ele24

    Ele24 Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Ne go podignav mu kazav na postarot da poceka da vidim da go vratim so treba da praem
     
  5. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    10.473
    Пол:
    Машки
    Аха, бидејќи ако одлучиш да го подигнеш ќе мора да платиш царина па после да платиш поптарина за да ја вратиш пратката назад, но не сум сигурен доколку одлучиш преку пошта да не ја подигнеш дали ја враќаат автоматски назад како преку ДХЛ. Прашај го поштарот.
     
  6. Ele24

    Ele24 Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Epa ako nemam mail od dhl kako da im pisem deka ne ja podigam pratkata? Da najdem mail i da pisem
     
  7. Калатеа

    Калатеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    5.859
    Дали некој скоро нарачувал, отприлика за колку време стигаат пратките?
     
  8. Taychi

    Taychi Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Денес ми стигна mail од ASOS дека нарачката е пратена и се очекува да пристигне на 13 Мај. Кога одам на track parcel ме пренасочува на страната на Deutsche Post. Дали тоа значи дека ми е испратена по регуларна пошта или постои шанса сепак да е пратена по DHL?
     
  9. monpan

    monpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2017
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Deutsche post и DHL се различни ентитети. Ако не ти е стигнат маил од ДХЛ дека пратката ќе биде кај тебе за два три дена, you are fine. Пратено е по регуларна пошта :)
     
  10. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    Шминка беше или облека?
     
  11. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.998
    Допаѓања:
    22.509
    Пол:
    Машки
    Јас нарачав на почетокот на април. За прв пат после 5 нарачки ми пратија по обична пошта, ваљда пошто е лесна пратката, маички, гаќи и некои такви ситни ствари нарачав. Пишува дека ќе ми стигне до почетокот на мај па ќе видиме. Многу е веројатно да задоцни :D
     
    На cooll и Калатеа им се допаѓа ова.
  12. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    Два пакети од асос, еден козметика, друг облека, и двата се пратени преку нормална пошта.

    Пишувајте и вие како ги праќаат, можда повеќе не праќаат преку DHL.
     
  13. tatjana.arty

    tatjana.arty Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, пред два дена нарачав фустан од АСОС 64е, и денес ми стигна маил од DHL за целата постапка, трошоци, полномошно тие да ја извршат процедурата со царина (1593ден) и плус дополнјително ќе ме известиле за трошоците за царина (читајќи комнтари, сигурно уште околу 2/3000 ден.). Благодарение на вашите коментари, видов дека можам да ја одбијам пратката, и им вратив на нивниот меил дека ја одбивам поради високите дополнителни трошоци. Е сега тие што веќе сте имале сличен случај, дали ги исконтактиравте и АСОС, или само им пишавте на ДХЛ? И дали ви беа рефундирани парите? Фала однапред :)
     
  14. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    И на асос пиши им.
     
    На tatjana.arty му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Само што ја направив порачката и ми стигна нотификација дека е преку ДХЛ. Баш се изнервирав:envy: а нарачав глупости(facepalm). Сега ќе ги чекам овие нашите да ми пишат. Добро дај да се жалеме некаде ова што го прават е чист грабеж.
     

    Прикачени фајлови:

    На honesty му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Aleks33

    Aleks33 Активен член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Здраво, и јас за жал ист проблем имам сега ми стигна мејл дхл експрес дека ќе имам трошоци скоро 3000 ден додатни за нарачка од 67 евра (тренерки најк). Ќе им пишам да ги вратат. Дали во тој случај плаќаме за услуга? И каде пушувате на асос, има посебен мејл?
     
  17. tatjana.arty

    tatjana.arty Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Јас најдов некој емаил care@asos.com и таму пишав, па ми стигна порака дека не го користат тој емаил повеќе и ми пратија линк до customer care. Таму избрав return and refunds мислам, имаш повеќе категории, ја штиклираш нарачката ти ја дава како опција, и за кратко те поврзува со нивен претставник на live chat. Им пишав дека ја одбив нарачката од ДХЛ заради дополнителните трошоци, објаснив што и како и прашав како ке оди делот со враќање на парите. Почекав да проверат таму кај нив, и ми кажаа дека се гледа дека пратката е се уште во царина, и дека за околу 21 ден ќе стигне кај нив и ќе добијам confirmation mail, и дека е во ред, дека ќе ги вратат отпосле парите.

    Добро, а нема ли некоја финта за да ти испратат по обична пошта? Пример до одредена сума, или да наведеш некаде како забелешка да не ти праќаат по дхл?
     
    Последна измена од модератор: 12 мај 2022
  18. Aleks33

    Aleks33 Активен член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    истото го направив вчера, ја проверија пратката, уште не е вратена. Им објаснив дека во ред е да има законски трошоци за царина, но дхл е проблем со високи трошоци. Ми кажаа дека рефундацијата ќе ја направат штом се врати пратката во магацин. Фала ти на одговор :)
     
  19. ladydy13

    ladydy13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2019
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    Може некој што порачува од асос што знае да ми пиши лп?
     
  20. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Дали има некоја од вас порачувано очила за сонце, конкретно Ray Ban и дали се добри, дали праќаат и сертификат за оригиналност?