1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Аспирација на јајце клетки

Дискусија во 'Бременост' започната од pipi86, 2 јули 2012.

 1. pipi86

  pipi86 Активен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2012
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  Дали некој може да ми каже искуства од аспирацијата?
  Дали е болна?
  Се прави со анестезија или..?
  Колку трае?
  Фала ви на сите одговори :)
   
 2. sabatini

  sabatini Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2011
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  437
  Пол:
  Женски
  И на мене ме интересира истото..... :?: :?: :?:
  Натаму оди насата работа накај аспирација.... ;(
   
 3. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.193
  Ајде сега па и ти, не избрзувај вака со заклучоци. Мораш да останеш позитивна и да се надеваш на најдобро!
   
 4. pipi86

  pipi86 Активен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2012
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  како со Читав низ форумите писува дека се прави со анестезија и дека не осекас болка.но сепак сакам да добијам мислење од некој со поминал низ ова
   
 5. sabatini

  sabatini Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2011
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  437
  Пол:
  Женски
  Cecilia мила не избрзувам јас со тоа но така ни реЧе докторот вЧера затоа и прасав :( А позитивноста полека поцнува да ми ја снемува.....поззз
   
 6. Бибка04

  Бибка04 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2018
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  250
  Пол:
  Женски
  има ли некој искуство на темава???:?:

  многу се плашам од ова :sweat:;(:doh: .. а ако и вторава инсеминација е неуспешна, наваму ми тера работава:|:?::(
   
  Последна измена од модератор: 19 јуни 2018
 7. Поповска113

  Поповска113 Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2018
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Исто и мене ме интересира ова би сакала да ми одговори некоја која имала искуство отворив и нова тема за ова,но немам одговор.Закажав за вчетврток ве молам која имала искуство да ми кажи дали е болно??
   
 8. Mimmi39

  Mimmi39 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2017
  Пораки:
  1.594
  Допаѓања:
  4.127
  Пол:
  Женски
  Пункција на фоликул/и се прави со анестезија (кога има повеќе фоликули), а може и без анестезија (кога се пунктира еден фоликул).
  Со анестезија не се чувствува болка, а без анестезија е издржливо, боли но не премногу и трае 2-3 секунди.
  @Бибка04 @Поповска113 без страв, бидете опуштени. Со лесно!
   
  На Бибка04 и Martka им се допаѓа ова.
 9. Бибка04

  Бибка04 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2018
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  250
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам најмногу! :*
   
  На Mimmi39 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Поповска113

  Поповска113 Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2018
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Ti blagodaram mnogu Mi se se blizi mene denot kako idi se poveke strav imam.Mi rece edna vo vena ke mi stavi i ke bidam ko zaspana,omaalaksana a drugata dolu pocekuvame malku i pposle so vakumot.se nadevam deka se ke bide kako sto treba
   
 11. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  10.489
  Допаѓања:
  159.476
  Пол:
  Женски
  Ако е за една јк ич да не му ја мислиш . Боли ,да, ама болката трае помалку од минута .
  Јас имав пункција без никаква анестезија дури на 6 фоликули . И после еден час по пункцијата сама возев до дома околу 200 км .
  Со среќа и со лесно
   
 12. Mimmi39

  Mimmi39 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2017
  Пораки:
  1.594
  Допаѓања:
  4.127
  Пол:
  Женски
  Ставаат канела во рака, пуштаат анестезија и почнуваш да заспиваш. При аспирацијата, ништо не чувствуваш и трае кратко, неколку минути зависно колку фоликули имаш. Кога ќе заврши пункцијата, ќе да се разбудиш уште во сала или додека те носат во соба.
  Потоа ќе дојде докторот да ти каже колку ј. клетки извадиле и за 2ч си одиш дома.
  Важно е да си гладна и жедна за да не ти се лоши кога ќе се разбудиш.
  Ако си во Систина, со количка ќе те испратат, а во Ремедика сама ќе си станеш да си одиш.
   
 13. Поповска113

  Поповска113 Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2018
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Jas sum od bitola i ke pravam vo privatna ordinacija kaj iskusen i i spremen doktor toj mi rece deka nema da bidam so celosna za taa rabota treba vo bolnica tuku ke se se osekam ko pospano so taa anestezija vo raka i posle dolu
   
 14. Mimmi39

  Mimmi39 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2017
  Пораки:
  1.594
  Допаѓања:
  4.127
  Пол:
  Женски
  Во приватна ординација прават пункција на фоликули? :^) Зар имаат услови потоа за оплодување?
  Може и со локална анестезија, помалку боли, но пак се чувствува боцкањето. Сум правела јас со локална, со некој спреј шприцна д-рот.
  Како и да е, со лесно. :)
   
 15. Поповска113

  Поповска113 Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2018
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Za bockanjeto znam deka bi trebalo da go setam no vakumot posle mi e strav vadenjeto
   
 16. Mimmi39

  Mimmi39 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2017
  Пораки:
  1.594
  Допаѓања:
  4.127
  Пол:
  Женски
  Тоа воопшто не боли. :)
  Не се плаши.
   
 17. Поповска113

  Поповска113 Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2018
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Eh ova mi trebase da go slusnam oti srceto vgrlo mi e zaglaveno ke kazam posle kako pominav fala ti mnogu

  Do nekade mozebu zgresiv so se rasprasuvam zosto dobiv razlicni odgovori nekoj ivika ne boli voopsto a edna mi pisa da te predupredam mnogu boli i glata mi se napraj ne znam so da ti kazam.A vujna mi ima ima napraveno dva od koj edniot bese ko bese tri meseci trudna isto so vakum i mi vika deka ne setila nisto isto i vtoriot pat koj bese spontan.I zatoa ne mi bese jasno sto toa boli?!Bockanjeto ili vadenjeto? Mislam za tie sto mi pisaa
   
  Последна измена од модератор: 11 септември 2018
  На Mimmi39 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. KayaLena

  KayaLena Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  727
  Оваа тема де однесува на аспирација на јајце клетки кај вонтелесно оплодување, за тоа ти пишуваат членките погоре. Не станува збор за абортус со вакуум!
   
 19. Поповска113

  Поповска113 Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2018
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Iskreno i mene mi padna cudnoa vie znaete da mi objasnite vo vrska so toa?
   
 20. unigue30

  unigue30 Активен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2018
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  132
  Пол:
  Женски
  а дали има некоја правено во плодност ме интересира со каква анестезија се прави пункцијата?