Астрална проекција

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Doberman, 6 јануари 2011.

 1. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  1.750
  Пол:
  Женски
  Jas mnogu se plasam od vakvi raboti, a voedno i mn me intresiraat i cesto gi citam, bi sakala da mi kaze nekoj ako znae kako se uspeva vo toa da se isklicis celosno so mislite ts. da ne mislis na nisto ili meditiranje nz kako se vika taa sostojba. Jas probav eve veke 3 dena da se isklucuvam so mislite da ne mislam na nisto da se opustam ama ne mozam nikako
   
 2. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  2.726
  Пол:
  Машки

  Немаш никаква потреба да правиш Астрална Проекција ако уште не знаеш како да влезеш во медитативна состојба. Некои луѓе со години медитираат и уште се аматери во таа смисла , така да три дена се ништо.
  Најди тивка просторија, седни во удобна положба, на неколку метри од тебе стави свеќа и запали ја, гледај во свеќата и фокусирај се на пламенот и на дишењето...
  После 15тина минути гледање во свеќата и дишење свесно , затвори ги очите и фокусирај се само на дишењето и не се поместувај од положбата што си ја седнала ... после 15тина минути ќе почуствуваш како да лебдиш .. тоа е медитативна состојба ( има многу левели ).
  Практикувај го само ова некое време и ќе се чуствуваш подобро а усовршувањето на техниките ќе си дојдат сами по себе. Ова што ти го кажав е наједноставен начин на класична медитација. Среќно! :)


  П.С: не е воопшто лесно да се исклучиш скроз со мислите..
  апсурдно е да пробуваме да ги исклучуваме мислите ..
  можеме само да ги преусмериме и замениме со други мисли ..
   
  Последна измена: 2 декември 2016
  На mira.mira, Draginja и Nalutena1 им се допаѓа ова.
 3. kim.k

  kim.k Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.677
  Допаѓања:
  14.380
  Пол:
  Женски
  Може вака дечко ми да го следам или не иде така ова 8-|
   
  На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Јаневски

  Јаневски Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  891
  Допаѓања:
  1.828
  Пол:
  Машки
  Зависи до каде ти фаќа WiFi-то.
   
  На buba4e89, twilight123, Someonespecial и 6 други им се допаѓа ова.
 5. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  1.750
  Пол:
  Женски
  :rofl::rofl::rofl:
   
  На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
 6. orce

  orce Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Машки
  Za da postignes bilo kakov rezultat treba da vezbas, bez vezbanje nema rezultati. Da se isklucis od mislite e mnogu tesko i treba da vezbas vezbi za koncentracija za da uspees da se koncentriras na "nisto" no toa ne ti treba vo ovoj slucaj.
  Za da postignes astralna proekcija ti treba prven vezba za progresivna relaksacija. Posle vezbata za progresivna relaksacija preminuvas na astralna proekcija.
  Pred poveke od osum godini kupiv CD so tehnika za progresivna relaksacija i astralna proekcija na makedonski jazik predvodeno od majstor i instruktor za ovaa tehnika koj odrzuvase i kurs za AP (no sega veke ne). Da bidam iskren mislam deka mi trebase poveke od godina dena da uspeam da go islusam prviot saat vreme... sekogas zaspivav. Tenikata e odlicana no treba upornost nisto ne uspeva od prvpat.
  -Vezbata za progresivna relaksacija ke ja zakacam na "4shared"
  -Vo pozadina na govorot (instrukcijata) ima pusteno gama i delta zvuk koj te tera na spienje
  -Mnogu tesko e da se ostene buden i da se islusa ova dokraj
  -Posle eden saat (na kraj) ona sto jas go custvuvam e isto kako da sum samo "misla bez telo".
  https://www.4shared.com/mp3/Gz4Wp0ylba/relaksacija.html
   
  На Prijatelot, mira.mira, Draginja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.130
  Допаѓања:
  3.856
  Пол:
  Машки
  Ми се има случено, сосема случајно, незнаев што е додека не прочитав за ова. Ми се има случено и нешто слично, во спиење ме земаат како црни наметки кои лебдат ме однесоа на неколку места од кои некои ми беа познати т.е сум бил таму и потоа ме вратија во кревет и веднаш се разбудив но ова е само сон. Се обидувате тоа да го доживеете со сила а јас поради тоа спиењето ми е сведено на минимум бидејќи чувството да размислуваш и шеташ без физичкото тело е навистина грдо. :x :doh:
   
  На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.426
  Допаѓања:
  46.630
  Пол:
  Женски
  Не е препорачливо намерно да предизвикувате астрална проекција. :)
   
  На Selest и A-j-a им се допаѓа ова.
 9. biGirl

  biGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.075
  Допаѓања:
  2.899
  Пол:
  Женски
  Не би сакала никогаш да го доживеам тоа
   
 10. smile-shine123

  smile-shine123 Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  19
  Луѓе јас сите сонови што ги сонувам се кошмари..Многу ретко да сонувам нешто нормално..А скоро секој ден сонувам и цело време кошмари..Некогаш се случува и по 2-3 сонови еден по друг исто така кошмари...Ама дур го сонувам тоа свесна сум дека сонувам и иако е кошмар јас си продолжувам да си истражувам во сонот..Многу ми е реално некако...И така си сонувам си се одвиваат работи во сонот јас си правам по своја воља работи ама неможам да се разбудам од сонот...едноставно се заборавам во тоа што го правам прекинувам да контролирам и сабајле најнормално си се будам..И се сеќавам на се што се случило во сонот до детаљ..А исто така ми се случува пример сонувам нешто и свесна сум и убаво ми е дури и да е страшен сонот може ми е интересен и сакам да го сонувам и пример ке ожеднам и ке се разбудам одам пијам вода се враќам си легнувам пак и ке си речам ајде сега да продолжам и пробувам да се сетам кај застанав со сонот пред да се разбудам..и заспивам и продолжувам да сонувам од кај што сум застанала..и после некое време пак ке се разбудам ке отворам очи да видам колку е саат и пак ке заспијам и продолжувам со истиот сон...

  Што ми се случува знае некој??
   
  На Daern му/ѝ се допаѓа ова.
 11. LoveRain

  LoveRain Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2017
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  1.067
  Пол:
  Женски
  Сакаш да кажеш дека си свесна дека сонуваш и го контролираш сонот?
   
 12. Daern

  Daern Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  1.236
  Пол:
  Машки
  Здраво дечки и јас контролирам сон и сам си го креирам сонот, кој уште го има ова искуство? Свесни сте дека сонувате и патувате по различни места и цело време знаете дека сте дома во креветот и лежите. Многу е чудно и кога се будам цело време мислам на тоа

  Ова инаку се нарекува Луцидно Сонување не знам дали може да се нарече и Астрална Проекција...

  На кратко да објаснам како се случува кај мене... пример сонувам дека трчам, и почнувам да се прашувам. Еј чекај бе јас пред малку легнав да спијам во креветот. Како сега трчам овде во оваа населба? Еј абе јас сонувам, ех ако сонувам тогаш можам да правам што сакам... па почнувам да летам... доваѓам дома на својот прозорец и ги гледам татко ми и мајка ми, влегувам дома и го молам татко ми да ме разбуди бидејќи сонувам... за да се ослободам од сонот. И тоа малку знае да биде незгодно...

  Значи прво што треба да направите е да станете свесни дека сонувате. Потоа иде подлабоко трипот
   
 13. LoveRain

  LoveRain Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2017
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  1.067
  Пол:
  Женски
  Да ова се вика луциден сон и неможе да се нарече астрална проекција, бидејќи е различно. Пред неколку денови имав чудно искуство поврзано со астрална проекција, но за тоа ќе пишувам подоцна.
   
  На Daern му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Daern

  Daern Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  1.236
  Пол:
  Машки
  Пишувај, немој да заборавиш да не треба да те потсеќам. Би сакал да слушнам твое мислење.
   
 15. LoveRain

  LoveRain Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2017
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  1.067
  Пол:
  Женски
  Епа еве вака јас од кога прочитав прв пат за астрална проекција ми стана многу интересно и читав за неа на интернет, многу сум опседната со неа. Неколку вечери пробав да направам, нели кога сакаш да направиш астрална проекција треба да си легниш да спиеш и не треба на ништо да мислиш да се опуштиш скроз. Мене тоа не ми успеа, што е многу нормално нели не може само да читаш и оп вечерта ајде астрлана проекција ќе правам. За тоа прво треба многу медитација, и го оставив тоа за друг пат. Е сега една вечер кога легнав да спиам сонував како се вртам и си викам у сонот како се вртам кога спиам, а ги осеќам раците како ги вртам. Ги отворив очите ги гледам рацете како што легнав така ми се. А всушност сум била блиску до астрална проекција главата и рацете ми биле испаднати од телото. Значи не ми бил цел дух испаднат туку само рацете и главата и осеќам како ги мрдам главата и рацете а се гледам дека спиам мирно. Во себе си реков ајде соремн сум за астрална проекција и наеднаш ми помина мисла низ главата 'не страв ми е не сакам да ми се случе сега не сум спремна'. И кога си го реков тоа во себе душата ми влезе во телото. Сега барем имам надеж дека ќе ми се случе астрална проекција.:lol:
   
  На Daern му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Daern

  Daern Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  1.236
  Пол:
  Машки
  Продолжи да работиш на себе и би требало да се случи.Секако би те советувал да избегнуваш наркотици и останати субстанции што ветуваат такви искуства.
   
  На LoveRain му/ѝ се допаѓа ова.
 17. LoveRain

  LoveRain Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2017
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  1.067
  Пол:
  Женски
  Благодарам на подршката. Инаку не консумирам наркотици и такви работи. Спортски тип сум. Здраво тело-здрав дух.:lol:
   
  На Daern му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Daern

  Daern Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  1.236
  Пол:
  Машки
  Епа доколку не те мрзи еве ти уште еден совет. Најдобро телото се опушта во Шавасана јога позата. Shavasana! Види ја на интернет и практикувај ја, инаку практиката се нарекува Јога-Нидра. Се концентрираш првин на прстот од ногата, после на стапалото, па на коленото, па на секој мускул го опушташ и така околу еден час треба да се опушташ. И еден ден би требало со работа да постигнеш некоја состојба на свеста. Но тешко нас мрзливите што знаеме само информации, ајде се надевам дека ти ќе работиш и ќе дојдеш до нешто :D
   
  На LoveRain му/ѝ се допаѓа ова.
 19. LoveRain

  LoveRain Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2017
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  1.067
  Пол:
  Женски
  Благодарам за советот и потполно се согласувам со 'тешко нас мрзливите што знаеме само информации'. :D Ама ќе пробам некогаш и ќе пишам.
   
  На Daern му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Olgica.bu

  Olgica.bu Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  255
  и мене ми се има случено да го гледам сопственото тело на κρеветот ама многу ми беше тешκо тоа да го напρавам и после едвај се вρатиив во телото Многу е тоа тешκо еднаш беше и не саκам повеќе. Медитација постигнувам κога ќе ја κажам молитвата Оче наш. Многу е тешκо тоа.
   
  На Daern му/ѝ се допаѓа ова.