1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Астрална проекција

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Doberman, 6 јануари 2011.

  1. Daern

    Daern Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.247
    Пол:
    Машки
    Ова е веќе OBE - Out of body experience. Интересно искуство
     
    На Olgica.bu му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Olgica.bu

    Olgica.bu Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    261
    Еднаш ми се има случено и ниκогаш повеќе не саκам. Овде збоρувате κаκо да е лесно тоа. Многу ми беше тешκо додеκа се одвојам од телото и κога се видов себеси κаκо спијам се уплашив и веднаш се вρатив во телото едвај се вρатив и κога се ρазбудив се осеќав исцρпено. не знам за дρуги мене многу ми беше тешκо тоа. Инаκу си имам усовρшено техниκа оκолу мене да фоρмиρам балон и во тој пρостоρ ниκој не ми може со ништо да ме вознемиρи, а тоа да го постигнам ми тρебаше вежбање долго вρеме тоа го постигнувам со молитва. Тоа со исκуство надвоρ од тело тоа е стρашно за мене.
     
  3. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    А може ли да се случи да не се вратиш во телото односно да не можеш?
     
  4. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.641
    Допаѓања:
    9.459
    Пол:
    Женски
    Не може да не се вратиш ниту пак може некој таа "нишка" да ја скине, од тој аспект е безбедно.
     
  5. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Actually можеш и да не се вратиш.. Нема играчки со овие работи.. Кога паѓаш во астрал може да го сретнеш чуварот и он да те пикне во друга димензија, и на таков начин нема да знаеш како да се вратиш..
     
    На Pamela Daisy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Okay, for those who wanna try:
    °°Свесна астрална проекција°°
    Ве молам најпрво проучете го добро терминот пред да направите што се вика некоја глупост, знам дека некои не ни можеле да се вратат од Астрал алмост форевер..
    Морам да напоменам дека неможеш одма да влезеш во Астрал, можеби најпрво би почнале со медитација: многу е битно да се научиш да се опушташ, да стекнеш концентрација и да научиш целосно да ги тргаш мислите..После тоа треба да се научите да знаете дека сонувате: Станувате на изгрејсонце (6-7сабајле) и шетате наоколу 5-10 мин. После пак легнувате при што на грб и нозете и рацете треба да ви бидат одвоени.. откако се опуштате, дишите длабоко и споро и заспивате.. откако сте заспале треба повторно да се разбудите не отварајќи ги очите! (битен момент) така постапкава ја повторувате уште еднаш па уште се додека не паднете во длабок сон и се разбудите таму. Откако сте ја совладале техникава може да одите на повисок степен а тоа е тоа што најмногу не интересира .. Исто така станувате рано сабајле на изгрејсонце се движите 10-15 мин. И легнувате во истата состојба, тука се концентрирате на дишењето(на таков начин постепено ќе ви ги снема мислите) немојте да се трудите да ги тргате мислите, верувајте,сами ќе ги снема, воединете се со дишењето.. откако се осеќате целосно опуштени почнувате да ги кревате рацете ама замислувате дека ги кревате а не стварно да ги кревате..Ако не можете да го замислите тој гест повторете го телесно и запамтете го чувството и сите напрегања кои ги осеќате во тој момент, откако се убедивте дека го запамтивте почнувајте да го замислувате.. Прво кревајте ја едната рака(креваш рака спушташ рака креваш итн) после другата и на крај горната половина од телото ( како да сакаш да станеш) при тоа што не стануваш туку замислуваш дека стануваш истиот случај како со рацете.. Многу битен момент е кога замислувате дека ги кревате рацете, телото, треба максимално да го почуствувате тој момент како навистина телесно да го правите, тоа е ефектот.. и така постепено душата ќе се одвои од вашата телесна структура и може да одите каде сакате . Знам дека се оди во иднина во минато или друга планета каде и да посакате..Што може таму да сретнете: Луѓе го спомнуваат чуварот кој што може да го сретнете (The man in black) со капа на глава Некои го сметаат за опасност другите пак го допирале и истиот ги префрлал во тој самиот Астрал (уштееднаш повторувам пред да влезете во таква состојба треба добро да ви биде изучена, секако за ваша полза за да знаете како треба да изреагирате во одредена ситуација). ИстотакаДодека се шетате низ куќата може да чуете мјаукање..тоа е суштество кое многу личи на мачка и во поголемите случаи овие суштества што ги гледате се неутрални (не напаѓаат) но може да се случи и да те нападнат.. Мачката ако ве нападне значи не е со цел да ви наштети туку да ве предупреди за некоја опасност.После суштество кое личи на медуза исто е неутрално но може да ти се закажи и буквално да ти ја исцица целата енергија итн..Затоа треба да сте психички спремни.. Its serious you guys, шала на страна секоја чест на тие што го практикуваат ова постојано
     
    На LoveRain му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LoveRain

    LoveRain Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    1.338
    Пол:
    Женски
    Од каде овие информации? Има некои книги за астрална проекција што би ми го препорачала?
     
  8. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Свесна си дека со ова може да доведеш многу луѓе во опасност? Може да дојде до сериозни проблеми. Би ти препорачал да не даваш инструкции вака јавно за вакви нешта бидејќи некој може да награбуси.
    Дедоми пред да почине зборуваше на арамејски, се жалеше дека некој не му дава мир и слично. Умре во маки. Да не зборувам кој бил и што бил бидејќи ќе бидам веднаш етикетиран на форумов. Сакам само да ве предупредам да не си играте со вакви нешта.
     
  9. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Не гледам кое е фајдето од ова за да се испроба. Демек ново искуство, авантура...? Можеш само проблем да си направиш.
     
  10. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Драги Витали, значи како што можеш да прочиташ уште на почеток предупредувам за последиците..Е сега ако човек сака да испроба знаејќи дека можеби таму го чека некоја опасност тоа е лично негов избор..Друга работа е тоа што ако човекот е заинтересиран Не сум му потребна јас, истото можеш да го најдеш и преку други извори..никаде не сум кажала "Еј абе дечки, ова мора сите да го пробате"..U want it you try it, if you don't want it, just ignore it
     
  11. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Не сум запознаена со литературата за овие работи..Лично мене ми беа интересни кога бев помала..сум читала на интернет сум гледала на Јутјуб од дечки кои се стекнале со вакво искуство..Немам пробано да влегувам во Астрал бидејќи е страшно и непознато за мене:)
     
    Последна измена: 26 октомври 2020
    На LoveRain му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Јас те разбирам но немора да бидеш ти носителот на таа информација како се изведува овој чин бидејќи може да дојде до сериозни проблеми. Ако си бара беља некој остави барем сам нека си ја најде.
     
    На InWonderland му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Istata od vcera

    Istata od vcera Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2020
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    97
    Astralna proekcija e fenomen koga dusata uspeva da go napusti teloto I da se dvizis nadvor od nego ili pa da vleze vo drugo telo ili predmet a posle da se vrati vo svoeto telo,nema veze so ova so zborite sonista toa e luciden son
     
  14. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Кратко 4 минутно видео на англиски јазик за природната астрална проекција која се случува за време на длабок сон наспроти опасностите од вештачки предизвиканата астрална проекција преку разни ментални техники и/или дроги:

     
    Последна измена: 22 август 2022