1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Астро музика: Што сакаш да слушаш?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од interesna, 8 октомври 2011.

 1. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  Твојата музика вкус не зависи само од знакот и асцедент во која си роден, но позицијата на Месечината и Венера во астрологија, меѓу другото, симболизираат инспирација, имагинација, Уметност и музика.!


  Овен – Иако сака хард рок и техно, Овен е страсен и голем љубител на класичната музика. Бидејќи ужива да диригира обжава и да посетува големи симфониски оркестри, a композитори омилени му се Баха,Дебесиј и Бородин. Овенот умее обожава места каде може да нарачува песни и секогаш ги нарачува омилените се додека начисто не ги исцрпи музикантите, но несака народна музика.

  Бик – Хедонистички Бик сака етничка музика,трубачи, а неговото срце особено му заигрува кога слуша севдалинки и староградски песни. Обожава музичарите да ги собере околу својата маса и не дозволува да си одат, нарачува песни и ги части, мнгоу често се случува да го земе микрофонот во рака и да ја запее својата омилена песна. За него, стомачниот танц е вистинско сценско искуство во кое ужива, затоа што му се допаѓа звукот на ориенталната музика.

  Близнаци – Близнаците воглавно сакаат се што е ново, модерен ритам, поп и рок музика, рејв, хаус и техно, а во друштвот може да биде неодолив, затоа што знае добро да имитира, пее, игра и забавува други. Близнаците се и љубители на една од најпопуларните дела на Benjamin Britten, детска опера "Малиот димничар" и балетот "Жарот на Птиците" од Igor Stravinsky.

  РAK – Ракот ужива во евергрин музика и автентични традиционални народни песни, затоа што му годи опуштањето со чашата во разговор со пријателите, кога може да запее и заигра и така се до раните утрински часови. Срцето на ракот умее да заигра и со нежните ритмови на виолина, како и додека го слушате виолискиот концерт па затоа и неговите омилени композитори се Чајковски, Моцарт, Менделсон, Betoven во Brams.

  LАВ– Лав сака секој вид на музика која му овозможува да ја испразни неговата огромна енергија, и главно преку танцот и тоа кога сите погледи секако се вперени во него кога тој е на својот "престол" – подиумот. Сака, исто така, хард рок, техно, домашна и поп музика, а Бетовен е неговиот омилен композитор.

  Девица – Девица сака филмска музика и балади, од композитори како Шопен. Нејзиното весело расположение во весело друштво, со музичари во нејзиниото омилено кафуле особено се зголемува, особено од моментот кога сите други веќе се одмараат тогаш таа настапува на сцената во ритмот на тапаните со што го подигнува нивото на расположението во својата околина, нешто тогаш во неа се буди, па често знае да заигра на шанкот или на маса сеедно само да е весело.


  Вага – Веднаш штом ќе влезе во куќата, пали радио, само музиката да трешти на сите страни и тоа воглавно сентиш и романтична музика и најчесто поп балади. Исто така обожава и класична музика особено виенските концерти, а омилени композитори и се Чајковски и Моцарт. Екстравагантна и воздржана Вага исто така обожава да посетува места каде таа може да се откачи.

  Шкорпија –Страствена и гласна Шкорпија знае потполно да се релаксира во боем атмосфера во нејзиниот омилен ресторан, исто така знае и да се опушти во звуците на оргуљата и хорското пеење. Обожава инструментална и поп музика, а омилен композитори и се Шуман, Бетовен и Мокрањац.

  Стрелец – Стрелецот го сака ритамот кој го потсетува на музиката на Далечниот Исток, танц на африкански племиња, го возбудува звукот од тапани и техно музика. Иако Бетовен му е омилен композитор, иако е роден во знакот на Стрелец, истиот не бега од кафанската музикаи и најчесто оди во ресторан сместен во централното градско подрачје, посетуван од познати лица.

  Јарец – Иако навидум е воздржан и резервиран Јарецот знае како да се опушти во прав кафански амбиент со црвено вино и добра музика, каде може да заигра и запее со задоволство, но сепак класиката е Закон за Јарецот, затоа тој обожава пијано концерти, но и дуети и од композитори омилени му се Шопен, Дебисија и Рахмањинов.

  Водолија – Таа "спие во текот на денот, а ноќе лудува затоа што најмногу го сака диско ритамот, и најчесто останува до раните утрински саати. Сепак, контроверзната и непредвидливата Водолија, обожава и византиската музика, оргуљи, гитари и Моцарт композиторот кој е роден во нејзиниот знак.

  Риба - Рибата воопшто не и грижа за саатот кога убаво се забавува бидејќи Рибата обожава да сонува, размислува и мечтае, па операта и балетот се како измислени за неа. Сензуалните и романтични риби обожаваат композитори како Верди, Пучини, Шопен, Глука (“Орфеј и Еуридика„) и Емануела де Фаљ (балет “Љубовта на магионичарот„), исто така композиции за клавир и оркестар.


  Јас како овен се пронајдов во делот со хард рокот, тоа е музика која го опишува мојот карактер, техно слушам некои песни кои ми се допаѓаат но сепак не е музика која нешто особено ја обожавам, што се однесува до класичната музика ја почитувам и не ми смета кога сум опкружена со неа, но не ја слушам приватно, а народната музика особено турбо фолкот го мразам од пелени. :D

  па повелеле колку вие погоден вкусот за музика според хороскопскиот знак?


  ако има ваква тема јас се извињавам :bow:
   
  На angelche16, daylight и Doozy им се допаѓа ова.
 2. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  6.166
  Допаѓања:
  23.026
  Пол:
  Женски
  Се пронаоѓам во првата реченица, а за оваја другата слабо некако :?:
   
 3. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  HELL NOOO!!!!!!!
   
  На Cynthia му/ѝ се допаѓа ова.
 4. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Секако дека е точно за хард рокот,но техно |( тоа ми е најглупавата музика.
  Во глобала е точно ова.
   
 5. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  За ракчето е 90% утка. Единствено е точно тоа за евергрините, сакам евергрини, останатото е скроз погрешно!
   
  На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gothchick

  gothchick Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.542
  Допаѓања:
  1.650
  Шкорпија –Страствена и гласна Шкорпија знае потполно да се релаксира во боем атмосфера во нејзиниот омилен ресторан, исто така знае и да се опушти во звуците на оргуљата и хорското пеење. Обожава инструментална и поп музика, а омилен композитори и се Шуман, Бетовен и Мокрањац.

  Од целиот текст само тоа гласна е погодено. Инструментална и поп?Па инструментална може само готик нешто иако не сум преголем фан, слушам готик :!: . Поп можно е да слушнам некоја песна али тоа да сакам хмм НЕ! :)
   
 7. SparkyAngel

  SparkyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  901
  Допаѓања:
  1.366
  Пол:
  Женски
  Водолија – Таа "спие во текот на денот, а ноќе лудува затоа што најмногу го сака диско ритамот, и најчесто останува до раните утрински саати.

  Се согласувам со првиот дел ! :rock:
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 8. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  1.919
  Пол:
  Женски
  Точно е се, освен за Бетовен :D
   
  На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MandyLane

  MandyLane Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  3.611
  Допаѓања:
  23.199
  Пол:
  Женски
  Јарец – Иако навидум е воздржан и резервиран Јарецот знае како да се опушти во прав кафански амбиент со црвено вино и добра музика, каде може да заигра и запее со задоволство, но сепак класиката е Закон за Јарецот, затоа тој обожава пијано концерти, но и дуети и од композитори омилени му се Шопен, Дебисија и Рахмањинов.

  Нц.
  Го обожавам пијаното како инструмент, но кога е дел од рок песни, не класика.
  Во кафана ретко одам,не сум баш тој кафански тип, но кога одам секако знам и у тој амбиент да се опуштам, обожавам да играм!
   
 10. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.421
  Од ова само гитари сакам :angel: ...па добро и диското не е лошо. :)
  And WTF is византиска музика? :?:
   
 11. ViktorijaMari

  ViktorijaMari Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  159
  Шкорпија –Страствена и гласна Шкорпија знае потполно да се релаксира во боем атмосфера во нејзиниот омилен ресторан, исто така знае и да се опушти во звуците на оргуљата и хорското пеење. Обожава инструментална и поп музика, а омилен композитори и се Шуман, Бетовен и Мокрањац.

  точно....мокрањац и хорска музика обожавам и ја пеам...исто и поп музиката ја сакам :D
   
 12. Simonna7

  Simonna7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  128
  Во ред е онака се, освен оној Шопен.. :P
   
 13. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Вага – Веднаш штом ќе влезе во куќата, пали радио, само музиката да трешти на сите страни и тоа воглавно сентиш и романтична музика и најчесто поп балади. Исто така обожава и класична музика особено виенските концерти, а омилени композитори и се Чајковски и Моцарт. Екстравагантна и воздржана Вага исто така обожава да посетува места каде таа може да се откачи.  За болдираното немам коментар ,токму ко за мене да е пишувано ;)
  Од сентиши и поп балади ми се превртуваат желудечните содржини ,така да предвреме ќе ги елиминирам :D
  Виенските концерти (омилените на татко ми ) ги мразам откако знам за себе ,како и остатокот од класичната музика.
  Едноставно не ја сфаќам и не можам да уживам во нешто што не го сфаќам ,јбг...
   
 14. Smile.Girl

  Smile.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  21
  :!: точно :!:
   
 15. vaga95

  vaga95 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  2.036
  Дека сакаме гласна музика шо трешти и обожаваме да одиме на места каде што може да се откачи :wasntme: тако је 8) весели, разиграни си сме ние :D а романтична музика и такве ствари само во некое посебно љубовно расположение :) ааа од ова класичнава ич од ич не дишам :D
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  7.990
  Пол:
  Женски
  Све ми погоди. :rofl:
  Шала на страна, ништо не е точно освен поп. :D
   
 17. Hiii

  Hiii Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.563
  Точно,точно :D Баш тавква музика сакам да слушам а и последната реченица ептен е погодена :lol:
   
 18. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.534
  Допаѓања:
  103.107
  Пол:
  Женски
  Потпишувам :)
   
 19. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.854
  Допаѓања:
  132.749
  Ауууу, не.
  Изгледа подзнакот ми влијае :D
   
 20. plavata212

  plavata212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јули 2011
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  558
  Пол:
  Женски
  ај техно некако се трпи,ама хард рок нема шански или пак класика.за последното можам да кажам дека е точно :)